سومین دورهٔ جشنوارهٔ عسل با نام «عسل آباد»، با حضور تولید کنندگان عسل سراسر کشور، در محل فرهنگسرای اشراق تهران، با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی افتتاح شد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور تولیدات دامی در آیین گشایش این جشنواره، ضمن قدردانی از زحمات تولیدکنندگان عسل طبیعی در کشور و اشاره به فوائد زیست محیطی زنبورهای عسل در گرده افشانی و زادآوری گیاهان زراعی و غیر زراعی، آمارهایی دربارهٔ وضعیت زنبورداری و تولید عسل در کشور ارائه کرد.

حسن رکنی دربارهٔ وضعیت کشور در زمینهٔ تولید عسل در دنیا اظهار کرد: ایران با تولید میانگین ۹۵۰ گرم عسل به ازای هر نفر، رتبهٔ هشتم جهان را به خود اختصاص داده است درحالی‌که متوسط سرانهٔ تولید عسل در دنیا ۲۵۰ گرم است، بنابراین می‌توان گفت از این نظر وضعیت خوبی در کشور حاکم است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی، دربارهٔ وضعیت کلونی‌های زنبور کشور نیز گفت: «تا کنون حدود شش میلیون و ۶۱۸هزار کلونی را در سراسر کشور شمارش کرده‌ایم که از این مقدار حدود پنج درصد آنها بومی و ۹۵درصد کلونی‌ها صنعتی است».

رکنی میزان عسل طبیعی تولید شده در کشور را ۷۴ هزار تن در سال اعلام کرد و افزود: در حدود سه هزار تن از این محصول به خارج از ایران صادر می‌شود.
در ادامهٔ این برنامه که با حضور رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، رئیس اتحادیهٔ سراسری زنبورداران ایران زمین، مدیرعامل شرکت مادرتخصصی سرمایه گذاری کشاورزی، مدیر جشنواره و جمعی از مدیران شهرداریهای مناطق مختلف تهران برگزار شد، مرتضی طلایی نایب رییس شورای شهر تهران با اشاره به خواص تغذیه‌ای و درمانی عسل طبیعی، به نکته مهم شیوهٔ زندگی جمعی زنبوران عسل اشاره کرد و گفت: نکتهٔ مهم و الهام بخش زندگی این جاندار در وظیفه شناسی و رعایت سلسله مراتب در زندگی اجتماعی است.


وی گفت: اگر در زندگی اجتماعی خود به افرادی برخوردیم که شرایط زندگی اجتماعی را رعایت نمی‌کنند و وجود آنها می‌تواند عامل آسیب به جامعه باشد، تکلیف ما به عنوان یک مسلمان آن است که در مقابل چنین فردی واکنش نشان دهیم و او را «امر به معروف و نهی از منکر» کنیم تا یک انسان ناسالم به کل جامعه آسیب نرساند.
طلایی افزود: اگر بخواهیم جامعهٔ سالم و انسانهای سالم داشته باشیم، و سلامت اجتماعی را افزایش دهیم، باید تکلیف بدانیم که در برابر آسیب رسانندگان به جامعه مسئولیت پذیر باشیم.

عضو شورای شهر تهران، در ادامه سخنان خود دربارهٔ برگزاری چهارمین دورهٔ انتخابات شوراهای محلی و شورایاری‌های تهران که در ۲۲ اسفند ماه برگزار خواهد می شود، اظهارکرد: «این انتخابات گرچه محلی است اما در تهران به عنوان یک الگو برای سایر شهرهاست و در کشور نیز به عنوان نهاد مردم‌سالاری دینی مطرح است».
وی تصریح کرد: در هیچ‌جای دنیا این گونه که ما برای انتخابات شوراهای محلی به رأی مردم رجوع می‌کنیم و رأی مردم را ملاک عمل قرار می‌دهیم عمل نمی‌شود.

طلایی اهمیت این انتخابات را در این دانست که قرار است هفت نفر به انتخاب مردم، چهار سال امور محلات را اداره کنند و از شهروندان تقاضا کرد که در این انتخابات فعالانه مشارکت کنند.
وی تأکید کرد: حضور خانمها در این پارلمانهای محلی می‌تواند بسیاری از مشکلات را مدیریت کند. بنابراین حضور حداقل یک دوم خانمها در این مرکز ‘دولت محلی’ بسیار مؤثر است.

طلایی گفت: ۱۳هزار و ۸۱۵ نفر از شهروندان برای شرکت در انتخابات این نهاد اجتماعی ثبت نام کرده و داوطلب فعالیت شده‌اند که از بین این تعداد ۳۵۰۰ نفر توسط شهروندان انتخاب خواهند شد و سپس هیئت امنای محلات را تشکیل خواهیم داد.
عضو شورای شهر تهران همچنین انجام فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی، خدماتی، ورزشی و... را از وظایف اعضای این شوراها عنوان کرد.

در پایان آیین گشایش این جشنواره، کیک هزار کیلویی تدارک دیده شده برای این مراسم که «صد کیلوگرم عسل طبیعی به جای شکر» در آن به کار رفته بود توسط مسئولان جشنواره و مرتضی طلایی بطور نمادین برش داده شد.
سومین دورهٔ جشنوارهٔ عسل که در محلهٔ تهران‌پارس در شرق تهران برگزار شده است، از ۲۹ بهمن تا ۹ اسفند ادامه خواهد داشت. در این جشنواره تولید کنندگان عسل طبیعی از سراسر کشور محصولات خود را ارایه می‌کنند. در بخشهای جنبی جشنواره نیز بخش سوغات و صنایع دستی ایران و بخش ویژهٔ کودک و نوجوان در محوطهٔ فرهنگسرای اشراق برپاست.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : پنجشنبه 30 بهمن 1393 | 02:34 ب.ظ | نویسنده : | نظرات