کار تلقیح مصنوعی زنبور عسل از 80 سال پیش در جهان آغاز و از حدود 33 سال پیش به‌صورت تجاری این کار مرسوم شده است. این تکنولوژی در ایران از سال 89 توسط یک شرکت تلقیح مصنوعی ملکه آغاز شده و از سال 90 نخستین مرکز تلقیح مصنوعی ملکه زنبور عسل گشایش یافت.این تنها مرکز در خاورمیانه است که کار تلقیح مصنوعی ملکه زنبور عسل را انجام می‌دهد.

نژاد کارنیکای آلمان (با نژاد کارینولاین اشتباه نشود) ، تا 60‌درصد افزایش محصول عسل را در شرایط یکسان با زنبورستان‌های دیگر دارد. متاسفانه نژاد ملکه زنبور عسل کارنیکا، در کشور با مخالفت‌هایی از سوی مسئولان وزارت کشاورزی و اتحادیه زنبورداران کشور مواجه شد. در اقلیم و شرایط آب و هوایی ایران، بیش از 90‌درصد زنبورهای عسل به نژاد پدری برمی‌گردند و 10‌درصد دارای نژاد مادری هستند. برخی از کارشناسان و متخصصان داخلی معتقدند نژادهای خارجی ملکه زنبور عسل به نژادهای داخلی و اکوسیستم کشور آسیب وارد می‌کند. این در حالی است که نژادهای داخلی برای تولید صنعتی مناسب نیستند و حتی در صورت اصلاح نژاد هم نمی‌توانند بر درآمد زنبورداران تاثیر آنچنانی بگذارند. بنابراین اگر نتوانیم اصلاح نژاد ملکه‌های زنبور عسل را اجرا و از تلقیح مصنوعی استفاده کنیم یا از نژادهای جهان مستقیم و در راستای ارتقای زنبورهای بومی کشور بهره ببریم، به‌زودی باید شاهد نابودی این صنعت باشیم.

باید توجه داشت که نژاد زنبورهای ایرانی و خارجی به‌هیچ‌وجه زیر کنترل قرار نمی‌گیرد، مگر آن که تعداد زیادی از افراد بر تکنیک تغییر آن تسلط کافی داشته باشند. زنبورها برخلاف حیوانات و دام‌های دیگر در هوا و در شعاع شش کیلومتری زمین بارور می‌شوند و نمی‌توان آنها را قرنطینه کرد.

متاسفانه مسئولان مربوط در وزارت جهاد کشاورزی به موضوع تلقیح مصنوعی ملکه زنبور عسل به صورت تجاری نگاه نمی‌کنند چون باید این کار را سال‌ها پیش خودشان انجام می‌دادند اما کاری در این زمینه نکرده‌اند. بیش از سه دهه می‌گذرد که زنبورداری در وزارتخانه کشاورزی وارد شده اما تاکنون کار خاصی‌ برای توسعه و پیشرفت آن انجام نشده است. هنوز زنبورداری‌های ما کد بهره‌برداری برای منطقه و قرنطینه ندارند. تکنولوژی تلقیح را هم که نداشته‌ایم، پس چگونه مدعی اصلاح نژاد هستند؟ آیا می‌توان بدون مادر، بچه‌ای به وجود آورد؟ حتی اگر بهترین لاین‌های اروپایی را نیز وارد کنیم بدون تلقیح مصنوعی، نمی‌توان اصلاح نژاد کرد.

به بیانی دیگر، ادعای اصلاح نژاد زنبورهای عسل در کشور تاکنون درست نبوده و در حد حرف و شعار بوده است. با توجه به اینکه تکنولوژی تلقیح مصنوعی ملکه زنبور عسل را وارد کشور کرده‌ایم اما کسی به آن روی خوش نشان نمی‌دهد و با بی‌مهری مسئولان مواجه شده‌ایم.

هم اکنون میلیون‌ها تن شکر و انواع داروهای دامی در زنبورستان‌های کشور به مصرف می‌رسد که گویا سودهای هنگفتی برای واردکنندگان شکر و دارو به همراه می‌آورد و حتی گاهی درآمدهای زنبورداران را هم تا 60 درصد افزایش می‌دهد و در این میان مخالفت‌هایی که با ما برای تولید زنبورهایی که نیازی به مصرف شکر و دارو ندارند چندان هم غیر‌طبیعی به‌نظر نمی‌رسد.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی، مقالات،

تاریخ : یکشنبه 3 اسفند 1393 | 10:13 ب.ظ | نویسنده : | نظرات