جمعی از کارشناسان امور زنبورداری و تولیدکنندگان ملکه در استان تهران از دکتر نعمت الله شهرستانی پدر زنبورداری نوین ایران به خاطر خدمات ارزنده وی به علم زنبورداری و انتشار کتاب زنبور عسل و پرورش آن تجلیل کردند .
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، در این مراسم آقای کریمی یکی از تولیدکنندگان عسل و ملکه در ایران به نقش بااهمیت دکتر شهرستانی در ارتقای علم زنبورداری و تبدیل کندوهای بومی و سبدی به کندوهای مدرن اشاره کرد و گفت : بسیاری از زنبورداران فعالیت حرفه ای خود را با دانش و کتاب این استاد برجسته 94 ساله در علم زنبورداری آغاز کرده اند .
وی افزود : روشی که دکتر شهرستانی در علم زنبورداری در ایران اجرایی کرد باعث افزایش راندمان عسل‌آوری در ایران شد .
در این مراسم با حضور دکتر شهرستانی مرکز تحقیقات زنبور عسل موزه دارآباد افتتاح شد و فعالیت خود را رسما اغاز کرد .
آقای نوائیان مدیر موزه دارآباد هدف از راه اندازی این مرکز تحقیقاتی را پژوهش درباره نحوه فرآوری زنبور عسل و آموزش علاقه مندان به علم زنبورداری اعم از دانش آموزان و دانشجویان دانست و گفت : در این مرکز همچنین مردم با چگونگی تولید لقاح مصنوعی ملکه های کارنیکان آشنا می شوند.
وی تأکید کرد: تمام کلاس‌های آموزشی در این مرکز که با حضور استادان علم زنبورداری اداره می شود رایگان خواهد بود .
دکتر شهرستانی پدر زنبورداری نوین ایران نیز در این مراسم با بیان اینکه هم اکنون بیش از 6 میلیون کندو در ایران وجود دارد این تعداد را نسبت به محیط جغرافیایی کشور بسیار بالا دانست و گفت : برای اینکه تولیدات عسل در ایران افزایش یابد باید تعداد کندوها را به 2 میلیون و نیم کاهش داد .
وی با اشاره به اینکه متوسط محصول تولید شده در کشور سوئد با 100 هزار کندو 52 کیلوگرم گزارش شده است افزود : این درحالی است که در ایران متوسط محصول تولید شده 13 کیلوگرم است و باید این روند اصلاح شود .
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : شنبه 2 خرداد 1394 | 02:15 ب.ظ | نویسنده : | نظرات