به نقل از سازمان جهادکشاورزی استان هرمزگان، ناصر حیدری‌پوری اظهار داشت: هرمزگان با داشتن درختان متنوع مرکبات و درختچه‌های جنگلی از شرایط مناسبی برای پرورش زنبور عسل برخوردار است.

وی با بیان اینکه شهرستان رودان با ۶ هزار و ۷۴ کلنی و تولید ۵۸ تن عسل طبق آمارگیری سال ۹۳ رتبه اول تولید این محصول در بین سایر شهرستان‌های هرمزگان را به خود اختصاص داده است، اضافه کرد: اکنون ۹۰ نفر در هرمزگان به کار پرورش زنبور عسل مشغول هستند.

این مسئول، تعداد کلنی زنبور عسل در استان را براساس آمارگیری سال ۹۲، ۱۳ هزار و ۵۷۸ کلنی عنوان و خاطرنشان کرد: در سال گذشته ۱۱۲ تن عسل توسط زنبورداران بومی استان تولید گردید، که نسبت به سال گذشته برابری می‌کند.

حیدری‌پوری اظهار داشت: عسل در استان هرمزگان در فصول پاییز و بهار برداشت می‌شود و زنبورداران استان برای تولید عسل در فصل تابستان به استان های دیگر که شرایط مناسب پرورش زنبور عسل در فصل تابستان را دارد کوچ می‌کنند.

وی تصریح کرد: هرمزگان به دلیل دما و پوشش گیاهی مناسب در فصل زمستان و بهار یکی از مناطق اصلی کوچ زنبورداران در کشور است که کوچ از مناطق دیگر کشور به استان به تعداد کم آغاز شده است ولی عمده زنبورداران مهاجر در نیمه اول دی ماه به استان وارد می‌شوند.

حیدری‌پوری بیان داشت: زنبورداران بومی در شهرستان‌های حاجی‌آباد، بندرعباس، رودان، میناب، پارسیان و بستک به کار تولید عسل مشغول هستند.

وی خاطر نشان کرد: برداشت عسل با توجه به شرایط آب و هوایی در استان در طول سال انجام می‌شود اما بیشترین برداشت در فصل مهاجرت زنبورداران به مناطق خوش آب و هوای استان در فصل‌های پاییز و زمستان صورت می‌گیرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان یادآور شد: با توجه به فعالیت‌های ترویجی و برگزاری دوره‌های آموزشی کاردانی پرورش زنبور و تولید عسل، حرفه زنبورداری در این استان با استقبال خوب علاقمندان مواجه شده است.

وی از هرمزگان به عنوان یکی از استان‌های بسیار مستعد کشور در زمینه پرورش زنبور عسل نام برد و در تایید گفته‌های خود به ورود نزدیک به ۵۰۰ هزار کلنی زنبور عسل از استان‌های سردسیر کشور در فصول سرد سال به این استان اشاره کرد.

این مسئول اظهار داشت: هرمزگان با دارا بودن بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار هکتار عرصه جنگلی کوهستانی و ساحلی پوشیده از انواع درختان کرت، کهور، حرا و کنار شرایط مناسبی برای پرورش زنبور عسل در استان ایجاد کرده است.

وی از دیگر مزیت‌های این استان در زمینه زنبورداری به تولید و برداشت عسل پاییزه اشاره کرد که در این فصل هیچ زنبوری تولید عسل ندارد.

حیدری‌پوری تصریح کرد: با وجود هزاران اصله درخت کنار (سدر) که با توجه به خنک شدن هوا گل‌دهی آنها نیز در سطح وسیعی شروع می‌شود تعدادی از زنبورداران کندوهای خود را با مستقر کردن در مجاورت این درختان، بهترین و مرغوب‌ترین عسل را در فصل پاییز تولید می‌کنند.

وی اظهار داشت: مهاجرت کلنی زنبورهای عسل به هرمزگان از اوایل آذرماه هر سال آغاز شده و بازگشت آنها تا اردیبهشت صورت می‌گیرد.

حیدری‌پوری گفت: افزایش تعداد کلنی‌ها و جوان کردن ملکه زنبورعسل از اهداف کوچ زنبورداران به استان هرمزگان بود و تولید عسل هدف بعدی آنهاست.

وی در پایان گفت: زنبورداران حرفه‌ای سراسر کشور از استان‌های مازندران، لرستان، زنجان، فارس، آذربایجان، خراسان و اصفهان با کوچ به استان‌های جنوبی از جمله هرمزگان به علت پوشش گیاهی مناسب در فصل زمستان، کندوهای خود را برای تولید عسل در فصل تابستان آماده می‌کنند.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : پنجشنبه 21 خرداد 1394 | 12:50 ب.ظ | نویسنده : | نظرات