معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: خسارت ناشی از خشک‌سالی، واردشده به زنبورداران بیمه‌گذار استان جبران می‌شود.

 علی مبارکی اظهار داشت: زنبورداران بیمه‌گذار برای دریافت غرامت خسارت‌های خشک‌سالی، به شعب بانک کشاورزی مراجعه و نسبت به دریافت آن اقدام کنند.

مبارکی بابیان اینکه پارسال، زنبورداران مانه و سملقانی بیشترین خسارت را از خشک‌سالی متحمل شدند افزود: میزان خسارت واردشده به زنبورستان‌های این شهرستان 45 درصد گزارش‌شده است. وی تصریح کرد: کمترین میزان خسارت، به میزان 1.5 درصد مربوط به زنبورداران شهرستان راز و جرگلان است.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: ازآنجایی‌که خسارت‌های ناشی از خشک‌سالی و سایر حوادث طبیعی تنها از طریق بیمه، قابل پرداخت است به تولیدکنندگان عرصه کشاورزی توصیه می‌شود نسبت به بیمه هزینه محصولات خود اقدام کنند.
وی اذعان داشت: صندوق بیمه کشاورزی، تنها هزینه‌های کشاورزان را بیمه می‌کند و تاکنون تعهدی برای پرداخت خسارت‌های واردشده به محصول نداشته است و به همین علت نیز کشاورزان رغبت زیادی به بیمه کردن ندارند. مبارکی خواستار تغییر سیاست‌های بیمه‌ای از بیمه هزینه به بیمه محصولات در بخش کشاورزی شد.

به گفته مبارکی در سال‌های نرمال بارندگی، 20 هزار و 400 تن شیر در استان تولید می‌شد اما سال گذشته، میزان تولید این محصول 10 درصد کاهش یافت.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی خراسان شمالی اظهار داشت: در زنبورستان های استان نیز با پرورش و توزیع ملکه اصلاح شده ایرانی (غیر مهاجم) تلاش شده تا بهره‌وری در کندوها ارتقا یابد. وی افزود: خراسان شمالی، جزء پنج استان تولیدکننده ملکه اصلاح شده در کشور است.




طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : شنبه 23 خرداد 1394 | 03:00 ب.ظ | نویسنده : | نظرات