به گزارش خبرگزاری کشاورزی ایران(ایانا) از اردبیل، ماشالله جمشیدی در سفر به این استان و بازدید از ایستگاه پرورش و اصلاح نژاد ملکه زنبور عسل اردبیل که جزو هفت ایستگاه برتر کشور است؛ گفت: عسل تولیدی استان اردبیل با نام عسل سبلان که شهرت جهانی دارد در کشور از لحاظ تولید استان اردبیل را در رتبه بندی عملکرد جزو سومین استان قلمداد کرده است.

در این بازدید که رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل سروی و معاون بهبود تولیدات دامی؛ مدیر و کارشناسان اداره زنبورعسل او را همراهی می کردند، با اشاره به نقش اساسی زنبوران عسل که در دو بخش حائز اهمیت است، یعنی در تولید عسل و فعالیت عملیات گرده افشانی محصولات زراعی و باغی افزود: ملکه رکن و اساس کلنی های زنبور عسل بوده و ما در سطح کشور برای اصلاح نژاد آن اقدام به احداث ایستگاه های علمی نموده ایم که این استان با توجه به وجود استعداد های بالا و پتانسیل قوی در تولید عسل و نیز جمعیت و کلنی های زنبور عسل ایستگاه هدف در این پروسه اصلاحی تعیین گردید که خوشبختانه نسل دوم آن در سال 93 تولید و نسل سوم آن در حال مطالعه و استحصال است.

جمشیدی با قدردانی از نگاه حمایتی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل و همکارانش در راستای توسعه صنعت زنبورداری گفت: در دنیا 81 میلیون کلنی زنبور عسل و جود دارد که در کشور این رقم به یک میلیون و 650 هزار کلنی می رسد. در مقابل آن در کشور 770 هزار تن عسل می شود و ایران در حال حاضر 4/4 درهم درصد از کل عسل تولیدی جهان را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: در حال حاضر در کشور 73 هزار و 500 نفر در بخش صنعت زنبور عسل شاغل داریم که 246 تشکل آنها را مدیریت می نماید.

 جمشیدی افزود: متاسفانه در کلیات اعتبارات و تسهیلات اختصاصی به زنبور داری در کشور بسیار ناچیز است، اما امیدوارم متولیان تسهیلات بانکی نگاه خود را به این بخش مهم که نگاه حمایتی است تقویت نمایند؛ کما اینکه در کشور صندوق حمایت از زنبورداران تشکیل یافته که هم باید میزان تزریق اعتبارات را افزایش دهیم و همچنین میل و رغبت زنبورداران را برای بهره مندی از این صندوق  ارتقاء بخشیم که در حال حاضر میزان سرمایه این صندوق افزون بر 20 میلیارد تومان است.

 پیش بینی تولید بیش از 6 هزار تن عسل سبلان در استان اردبیل

بنابر این گزارش، عدیل سروی که در دیدار با هیئت اعزامی وزارت جهاد کشاورزی و متخصصین صنعت زنبور عسل؛  ماشالله جمشیدی، رئیس گروه زنبور وزارت جهاد کشاورزی و عبادی؛ مشاور طرح های اصلاح پرورش و اصلاح نژاد ملکه زنبور عسل کشور سخن می گفت، افزود: با توجه به وجود پتانسیل موجود در اردبیل و تنوع گیاهان شهد زا و گردزا در مراتع و مزارع و باغات این استان، پرورش زنبور عسل این استان در سطح کشور از جایگاه والائی برخوردار است.

این مقام مسئول اضافه کرد: استان اردبیل بر اساس آخرین آمارگیری دارای 315 هزار کلنی با تولید بالغ بر 6 هزار تن عسل مشهور سبلان است که همه ساله برای تعداد بیش از 4 هزار نفر اشتغال ایجاد می کند.

وی افزود: استان اردبیل دارای ایستگاه مجهز پرورش و اصلاح نژاد ملکه زنبور عسل است که متخصصین این ایستگاه موفق شدند در سال گذشته نسل F2 ملکه اصلاح شده بومی استان و شمال غرب کشور را با استفاده از دو روش جفت گیری طبیعی در منطقه ایزوله زنبورداری و تلقیح مصنوعی که برای نخستین بار در بخش دولتی در ایران و ایستگاه اردبیل صورت گرفته در سال 93 تولید کنند و اکنون متخصصین ایستگاه در حال مطالعه و در شرف تولید نسل F4 هستند و  در مرحله نسل چهارم و پنجم ملکه های زنبور عسل اصلاح شده بین زنبور داران استان و شمال غرب کشور توزیع خواهد شد.

سروی افزود: باید برنامه ریزی مدون و دقیقی با سایر استان های مهاجر پذیر صورت بگیرد تا مهاجرت و اسکان زنبور داران با سهولت و آرامش کامل انجام گیرد.

 وی در آخر سخنان خود گفت: وزارت جهاد کشاورزی باید در برنامه پنج ساله ششم به صورت شاخص اعتبارات بسیار چشمگیری را برای تقویت صنعت زنبورداری کشور پیش بینی نماید تا شاغلان این بخش با امیدواری هرچه تمام به تولید ادامه دهند.

 
برگزاری کلاس های تخصصی پرورش ملکه زنبور عسل در مرداد ماه

رحیم عبادی، مشاور طرح های اصلاح پرورش و اصلاح نژاد ملکه زنبور عسل کشور نیز در سفر اخیر خود به این استان اعلام کرد: هدف از سفر ما به استان اردبیل بازدید از ایستگاه پرورش و اصلاح نژاد زنبور عسل است که حدود سه سال است تجهیز و راه اندازی شده است و درمرحله تولید نسل سوم است. لذا برای بررسی چگونگی پیشرفت روند کار و وجود مسائل و مشکلات مربوطه این بازدید انجام گردید که همه چیز مطابق برنامه در حال انجام است و مورد  نگرانی کننده ای مشاهده نشد.

این مقام مسئول اضافه کرد: هماهنگی های لازم در خصوص برگزاری کلاس های تخصصی پرورش ملکه زنبور عسل بر اساس آخرین یافته های تحقیقاتی و مطالعاتی در مرداد ماه با همکاری مرکز آموزش جهاد کشاورزی و ایستگاه پرورش زنبور عسل برگزار خواهد شد که طی آن متخصصین و کارشناسان سراسرکشور ضمن شرکت در این کلاس تخصصی از نزدیک با نحوه فعالیت این مرکز آشنا خواهند شد.

عبادی افزود: فعالیت های بسیار چشمگیر و گسترده ای در جهت گسترش این صنعت صورت گرفته؛ به گونه ای که در سایه زحمات دست اندکاران این بخش، در استان اردبیل سالانه بیش از 6 هزار تن عسل تولید می شود  که شایسته است از زحمات سروی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان،  بهلول تکلوی، معاون بهبود تولیدات دامی این سازمان و کلیه دست اندرکاران نهایت تشکر کرد.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : چهارشنبه 27 خرداد 1394 | 02:03 ب.ظ | نویسنده : | نظرات