سیدفردین صفوی عضو هیئت مدیره انجمن ملی عسل ایران : بسته بندی ضعیف عسل سبب شده تا صادرات این محصول به‌صورت فله‌ای به بازارهای خارجی راه یافته و با برندهای کشوری همچون ترکیه به کشورهای اروپایی و آمریکایی صادر شود.

وی با بیان اینکه باید عسل طبیعی به‌عنوان یکی از باارزش‌ترین مواد غذایی در دسترس همگان قرار گیرد، تصریح کرد: هم اکنون میزان مصرف سرانه مردم از 180 گرم به 925 گرم افزایش یافته که این ناشی از اعتمادسازی زنبورداران بوده اما هنوز ما با میزان مصرف سایر کشورها فاصله زیادی داریم و امیدواریم با همکاری مشترک با سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان زمینه ارتقای مصرف و سالم‌سازی فضای تولید فراهم شود.

عضو هیئت مدیره انجمن ملی عسل ایران با اشاره به مشکلات صنعت زنبورداری کشور و استان اردبیل گفت: در این زمینه پیشنهاد می‌شود تا با حمایت مسئولان مربوطه سرمایه‌گذاری و به وجود آوردن صنایع مدرن بسته‌بندی در صادرات غیرنفتی، ارزآوری برای کشور و نیز در زمینه اشتغالزایی قدم‌های خوبی برداشته شود.

مشکلات صنعت زنبورداری که باعث افت کیفیت عسل می شود

رئیس اتحادیه کشاورزی زنبورداران استان اردبیل اظهار کرد: برداشت استاندارد اجباری از عسل از جمله مشکلات بوده که با این امر شاهد افت کیفیت این محصول باارزش و به‌دنبال آن ورود عسل‌های نامرغوب به بازارهای داخلی خواهیم بود که این عمل لطمه سنگینی به صنعت زنبورداری وارد می‌کند.

وی عدم قیمت‌گذاری بر عسل را که سبب سودجویی‌های فراوانی در فروش این محصول می‌شود از دغدغه‌های این صنعت دانست و گفت: باید قیمت‌گذاری عسل استانی شده و با همکاری اتحادیه زنبورداران هر استان با سازمان صنعت، معدن تجارت و بازرگانی و کشاورزی آن استان تعیین شود که ملاک قیمت اصولاً براساس کیفیت باید تعیین شده و با این روش عدالت بین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان رعایت شود.

صفوی نبود نظارت کافی در عرضه عسل‌های شهد بدون نام و نشان در بازار را از معضلات این صنعت برشمرد و افزود: انتظار می‌رود از عرضه عسل‌های بدون برند و مجوز بهداشتی از معاونت غذا و دارو جلوگیری به عمل آید تا اعتماد مصرف کنندگان جلب شود و برای عسل‌های فله و خام با راه‌اندازی آزمایشگاه کنترل کیفی استانی توسط اتحادیه عسل‌های زنبورداران مورد آزمایش و با تأیید اتحادیه وارد چرخه بازار شود.

وی اظهار کرد: نظام‌مند نبودن و مدیریت ضعیف اتحادیه سراسری، صنعت زنبورداری را به چالش کشانده و به خواسته‌های زنبورداران جامه عمل نپوشانده که باید در این زمینه اتحادیه کشوری در فروش و صادرات عسل و واردات موم و نیز اصلاح نژاد ملکه و واردات ملکه زنبور عسل قدم‌های مثبتی بردارد که متأسفانه چنین نشده است.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : دوشنبه 22 تیر 1394 | 01:04 ب.ظ | نویسنده : | نظرات