سید فردین صفوی رئیس اتحادیه زنبورداران اردبیل در گفت‌و گو با خبرنگار فارس در اردبیل اظهار کرد: ما هم اکنون یک آشفتگی خاص را در بازار تولید و عرضه عسل شاهد هستیم به طوری که عده‌ای سعی می‌کنند با نام فروش اینترنتی، عسلی را که که نرخ معمولی آن 8 هزار تومان است به قیمت گزاف حتی با رقم 240 هزار تومان به فروش برسانند در حالی که اصلا چنین قیمتی منطقی و منصفانه به نظر نمی‌رسد.

وی با بیان اینکه باید جلوی فروش اینترنتی و تقلبی عسل با نرخ‌های متفاوت به بهانه عسل طبیعی اردبیل گرفته شود، گفت: اتحادیه باید در این زمینه ورود پیدا کرده و قیمت را براساس کیفیت عسل تولیدی تعیین کند تا هر کس به خود اجازه ندهد تا به نرخ‌های مختلف مردم را سرکیسه کند.

رئیس اتحادیه زنبورداران استان اردبیل با بیان اینکه سالانه بیش از 6 هزار تن عسل از زنبورستان‌های استان اردبیل تولید می‌شود، گفت: در حال حاضر تولید زنبور عسل با رونق بیشتر ادامه دارد اما در مصرف با یک وضعیت رکود روبه‌رو هستیم.

صفوی رتبه سوم استان را در تولید عسل کشور یادآور شد و گفت: مرغوبیت عسل تولیدی سبلان به حدی است که حتی می‌توانیم در این زمینه با برند سازی در سطح جهانی و بین‌المللی اعتماد آفرینی کنیم که این نیازمند حمایت و پشتیبانی بیشتر مسئولان از این صنعت سودآور است.

این مسئول بیان کرد: هر چند مسئولان با اعطای تسهیلات از یک طرف به زنبورداران و تولیدکنندگان عسل کمک می‌کنند اما از طرف دیگر مشکلاتی گریبانگیر تولیدکنندگان عسل شده به طوری که به رغم افزایش تولید ما هم اکنون با مشکل فروش روبه‌رو هستیم.

صفوی نرخ متوسط عسل تولیدی را 8 هزار و 500 تومان اعلام کرد و گفت با توجه به رکود بازار داخلی و حتی صادرات آن عده‌ای با قیمت گزاف و سودجویانه تا رقم 240 هزار تومان عسل خودشان را از طریق اینترنت به فروش می‌رسانند در حالی که زحمتکشان اصلی این عرصه حتی به نرخ معمولی نیز نمی‌توانند محصولشان را به فروش برسانند.

این مسئول تصریح کرد: در حل مشکل فروش اگر اتحادیه از سوی مسئولان دولتی به مبلغ 5 میلیارد تومان مورد حمایت قرار گیرد بنده قول می‌دهم تنظیم بازار عسل را بر عهده گرفته و اجازه ندهم محصولی خارج از نرخ معمول به فروش برسد.

رئیس اتحادیه زنبورداران استان اردبیل افزود : قطعا با این کار می‌توانیم جلوی برخی از سودجویان که می‌خواهند با قیمت گزاف و غیرعادلانه به چرخه تولید عسل در این استان ضربه وارد کنند گرفته خواهد شد و قیمت‌گذاری‌ها در شرایط مناسب با همکاری اتحادیه جهاد کشاورزی و سازمان صنعت، معدن و تجارت انجام خواهد شد.

صفوی گفت : نرخ معمولی عسل رقمی در حدود 8 هزار و 500 تومان تا 60 هزار تومان است اما عده‌ای از طریق فروش اینترنتی و به صورت تقلبی سعی دارند تا حتی این عسل‌‌ها را با نرخ 240 هزار تومان به فروش برسانند که به هیچ‌وجه مقبول و پسندیده نیست.

وی با انتقاد از کسانی که سعی دارند تا اتحادیه زنبورداران را تخطئه کنند، بیان کرد: اگر این افراد اتهاماتی را وارد می‌کنند باید بدانند که بنده درخواست صدور مجوز توزیع عسل مهرنوش را در داروخانه‌های سراسر کشور از معاونت دارو و غذا خواسته‌ام ولی صدور مجوز به تاخیر افتاده است که امیدواریم به سرعت زمینه این کار فراهم آید.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، صفوی  با انتقاد از ضعف مدیریت رئیس اتحادیه زنبورداران سراسر کشور گفت: ما در اتحادیه به یک نیروی جوان و پرتوان در انجام ماموریت شایسته به صورت کشوری نیازمند هستیم تا مشکلات متعددی که در صنعت زنبورداری وجود دارد برطرف شود.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : شنبه 3 مرداد 1394 | 01:28 ب.ظ | نویسنده : | نظرات