رئیس اتحادیه زنبورداران استان زنجان گفت: استفاده از داروهای قاچاق علیه برخی از آفات بیماری‌زا در زنبور عسل و همچنین موم‌های مورد استفاده زنبورداران، عسل زنجان را ناسالم کرده است.

مهدی خجسته در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به وضعیت بحرانی تولید عسل در استان، افزود: خشکسالی، قاچاق داروهای ضدکنه، موم‌های تقلبی دارای پارافین و موم‌های ناسالم وارداتی از چین چیزی از خاصیت مغذی و بی‌جایگزین عسل باقی نگذاشته است.

وی تاثیرات منفی خوردن برخی از عسل‌های موجود در استان را بالا دانست و خاطرنشان کرد: در حال‌حاضر آزمایشگاه‌هایی برای آنالیز کیفی عسل مشغول به فعالیت هستند که گواهی سلامت برای عسل تولید شده ارائه می‌دهند.

خجسته از اثرات نامطلوب عسل‌های تقلبی در بازار بر روی زنان باردار خبر داد و گفت: سرطان‌زایی یکی از اثرات نامطلوب این نوع عسل‌هاست ولی همچنان تخلفات بدون پیگیری نهاد مشخصی ادامه دارد.

رئیس اتحادیه زنبورداران استان زنجان، ۳۰ الی ۴۰ درصد از زنبورداری‌ها را غیرمجاز اعلام کرد و گفت: تولید سنتی عسل در سبدهای مخصوص هیچ ارتباطی با کیفیت محصول ندارد و در برخی مواقع از نظر بهداشتی وضعیت نامناسبی در مقایسه با عسل تولید شده درکندوهای چوبی دارد.

 صنعت تولید عسل در استان زنجان مریض است

رئیس اتحادیه زنبورداران استان زنجان گفت: خشکسالی‌های سه سال اخیر و چرای بی‌رویه از مراتع، صنعت تولید عسل را مریض کرده و اگر تمهیدات لازم اندیشیده نشود، این صنعت در آینده‌ای نزدیک تا حد بسیاری نزول خواهد کرد.

خجسته سیاست‌های دولت گذشته را درخصوص توسعه گندم‌کاری و از بین بردن گون‌های ۸۰ ساله در استان زنجان، غلط عنوان کرد و گفت: این فرآیند موجب ضررهای بسیاری در امر زنبورداری استان شده است.

وی با اشاره به تخصصی بودن تشخیص تولیدات تقلبی در صنعت زنبورداری، افزود: متاسفانه در حال‌حاضر شاهد فروش ژل رویال تقلبی با قیمت پایین در استان هستیم که اغلب حاوی نوزادان زنبور کارگر به‌صورت چرخ شده است.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : شنبه 31 مرداد 1394 | 02:04 ب.ظ | نویسنده : | نظرات