سازمان تحقیقات صنعتی و علمی استرالیا (CSIRO)، به دنبال شناسایی عوامل مؤثر بر مرگ و میر گسترده زنبورهای عسل هستند. آن‌ها برای رسیدن به این هدف زنبورهای عسل را مجهز به تراشه‌های اینتل کرده‌اند.

اختلال «فروپاشی کلنی» پدیده ای است که منجر به مرگ توده کثیری از زنبورهای عسل در سراسر جهان می‌شود. دانشمندان برای جلوگیری از این پدیده، از اوایل سال میلادی جاری طی همکاری با شرکت اینتل، زنبور عسل‌های سالم را با "کوله پشتی RFID" مجهز کردند. این تراشه یک سوم وزن زنبورها است و دارای یک باتری است که می‌تواند از طریق ارتعاش و بال زدن شارژ شود. آن‌ها در حال حاضر موفق به استفاده از RFID در 10000 زنبور عسل در تاسمانی استرالیا شده و هم اکنون در حال تکمیل تحقیقات خود هستند.
پروفسور پائولو سوزا CSIRO، این کوله پشتی زنبور عسل را همانند " جعبه سیاه هواپیما" می‌داند که ثبت کننده وقایع است. به گفته وی این سیستم می‌تواند در نظارت و تجزیه و تحلیل "اثر عوامل استرس از جمله بیماری، آفت کش ها، آلودگی هوا، آلودگی آب، رژیم غذایی و شرایط بد آب و هوایی برای زنبورها و توانایی آن‌ها برای گرده افشانی" کمک کند
زنبور عسل حشره ای است که اعمال و رفتار او قابل پیش بینی است و این دستگاه می‌تواند حرکات این موجودات سودمند را پیگیری کند.
کلنی‌های زنبور عسل وحشی در سراسر جهان به شکل خطرناکی در حال مرگ هستند. مسئول گرده افشانی حدود 33 درصد از منابع غذایی ما، سبزی‌ها و میوه‌ها هستند و بدون کمک آن‌ها، قیمت این گونه مواد غذایی به اندازه ای رشد خواهد کرد که دیگر امکان خرید آن‌ها برای همه آن‌ها وجود نخواهد داشت. در حال حاضر زنبورهای عسل در استرالیا توسط یک انگل به نام کنه واروآ آسیب دیده‌اند. این انگل در حال حاضر کلونی‌های متعددی را در همه جای جهان تحت تأثیر قرار داده است. به همین دلیل طی چند ماه گذشته، محققان از برزیل، مکزیک، نیوزیلند و انگلستان برای حفظ سلامت و بهداشت زنبور عسل به این طرح پیوسته‌اند. این امیدواری وجود دارد که با اجرای طرح مذکور و انتشار نتایج آن، سلامت این موجودات پٌرفایده بیش از گذشته حفظ شود.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : جمعه 13 شهریور 1394 | 01:37 ب.ظ | نویسنده : | نظرات