استاندار قزوین گفت: با توجه به ظرفیت استان در تولید عسل پیشنهاد می‌شود که برای معرفی عسل قزوین تعاونی زنبورداران نسبت به برگزاری جشنواره عسل در استان اقدام کند.

 «مرتضی روزبه» در جلسه‌ی بررسی مسائل بخش کشاورزی که با موضوع «بررسی وضعیت زنبورداری در استان قزوین» در سالن باغستان جهاد کشاورزی برگزار شد، اظهار کرد: سعی بر این است که بخش‌های مختلف حوزه‌ی کشاورزی تقویت شود.

وی افزود: در این راستا نسبت به برگزاری جلسات هفتگی بررسی مسائل بخش کشاورزی اقدام شده که دبیرخانه فعالی در اداره‌کل جهاد کشاورزی استان قزوین دارد تا هیچ موضوعی از حوزه‌ی کشاورزی مغفول واقع نشود.

استاندار قزوین خاطرنشان کرد: به‌منظور تقویت بخش‌های مختلف حوزه‌ی کشاورزی نیاز است که تشکل‌های مختلف این حوزه تقویت شوند و به جایگاهی برسیم که دستگاه‌های اجرایی نقش نظارتی و سیاست‌گذاری را ایفا کنند که برای تحقق این مهم نیز گام نخست تقویت تشکل‌های بخش کشاورزی است.

روزبه با بیان این‌که قدرت زیادی در تشکل‌های مردمی وجود دارد، ادامه داد: اگر زنبورداران به‌دنبال این هستند که ضریب نفوذ و قدرت خود را افزایش دهند شرط نخست آن است که تعاونی زنبورداران را تقویت کنند و انسجام داشته باشند.

وی تصریح کرد: هم‌اکنون 700 نفر در تعاونی زنبورداران استان قزوین عضو هستند و سالانه 530 تن عسل در این استان تولید می‌شود.

استاندار قزوین خاطرنشان کرد: اگر زنبورداران انسجام لازم را داشته و به‌دنبال انجام کارهای خوب جمعی باشند، نباید به لحاظ امکانات به‌ویژه مکان تعاونی مشکلی داشته باشند.

روزبه خاطرنشان کرد: با همکاری اداره‌کل راه و شهرسازی و معاونت امور عمرانی استانداری قزوین زمینی برای ساخت مکان‌هایی برای تعاونی‌های حوزه‌ی کشاورزی اختصاص یابد تا هر یک از تعاونی‌ها در این زمین نسبت به احداث ساختمان تعاونی خود اقدام کنند.

وی گفت: این امر موجب می‌شود شاهد انسجام تشکل‌ها و تعاونی‌های حوزه‌ی کشاورزی در یک محدوده مشخص از استان قزوین باشیم.

استاندار قزوین افزود: اگر جهاد کشاورزی استان قزوین نیز مکان‌های مناسبی برای استقرار تشکل‌ها و تعاونی‌های حوزه کشاورزی دارد می‌تواند در اختیار آنان قرار دهد تا این تشکل‌ها به لحاظ مکان تعاونی با مشکلی روبرو نشوند و بتوانند با آرامش خاطر به فعالیت اقتصادی خود بپردازند.

روزبه تصریح کرد: با توجه به ظرفیتی که در صدا و سیمای مرکز قزوین وجود دارد و ساخت برنامه روستا انتظار می‌رود که زنبورداران به صدا و سیمای مرکز قزوین پیشنهاد دهند در کنار برنامه روستا برنامه‌ای نیز در خصوص زنبورداری استان قزوین تهیه و پخش کند.

وی یادآور شد: هیچ یک از درهای مسئولان دستگاه‌های اجرایی استان قزوین به روی تشکل‌هایی که در این استان فعال هستند، بسته نیست و تشکل‌ها می‌توانند برای پیگیری امور خود به دستگاه‌‍‌های اجرایی مربوطه مراجعه کنند.

استاندار قزوین با تأکید بر این‌که سطح تولید در برنامه ششم باید افزایش یابد، خاطرنشان کرد: یکی از مصادیق بارز اقتصاد مقاومتی افزایش سطح تولید داخلی به‌ویژه تولیدات حوزه‌ی کشاورزی است و باید کاری کنیم تا حلقات بعدی مانند صنایع تبدیلی نیز راه‌اندازی شود.

روزبه تصریح کرد: تعاونی زنبورداران استان قزوین باید صنایع تبدیلی لازم را نیز در اختیار داشته باشد و با توجه به این‌که این استان یک استان صنعتی است این ظرفیت در استان قزوین وجود دارد که تعاونی زنبورداران در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهد.

وی اظهار کرد: تعاونی زنبورداران باید ضابطه کوچ و استقراری که به نزاع تبدیل نشود را تهیه کند تا مشخص شود که کدام بخش از کار مرتبط با دستگاه‌های اجرایی است.

استاندار قزوین با تأکید بر ضرورت تبلیغ عسل استان قزوین به روش‌های مختلف یادآور شد: نمی‌توان فقط به فکر تولید بود بلکه باید از روش‌های مختلف از جمله برگزاری جشنواره عسل این استان اقدام کرد تا عسل تولیدی استان قزوین به فروش برسد.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : دوشنبه 4 آبان 1394 | 02:26 ب.ظ | نویسنده : | نظرات