محمد بهجتیان در همایش تغذیه زنبور عسل که با حضورمعاونان، مدیران، کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی و زنبورداران در سالن اجتماعات سازمان جهاد کشاورزی قزوین برگزار شد، گفت: مبارزه بیولوژیکی با بیماریهای مهم زنبور عسل از طریق تشکیل کلنی های قوی از طریق برداشت کامل شانه های حاوی تخم و لارو زنبورها دغدغه زنبورداران را کاهش می دهد.

وی افزود: تغذیه ناکافی موجب ایجاد استرس و ابتلا به بیماری در زنبور عسل می شود لذا باید با تامین تغذیه سالم این مشکل را برطرف کرد. مشاور فنی و مدرس دانشگاه اصفهان گفت: تغذیه ناکافی و نامناسب باعث ایجاد و افزایش  استرس و زمینه ابتلای به بیماری در کلنی های زنبور عسل می شود.

بهجتیان تصریح کرد: تکمیل مواد موجود در خوراک برای پاسخگویی به نیازهای غذایی و پاسخگویی دقیق به احتیاج زنبور عسل مهمترین هدفی است که باید در تغذیه تکمیلی مورد توجه قرار گیرد.

وی اظهارداشت: در شرایط کنونی علاوه بر خوراکی های طبیعی برای تکمیل جیره غذایی زنبور عسل؛ مواد مصنوعی افزودنی مانند ویتامین ها، مواد معدنی و اسیدهای آمینه نیز استفاده می شود.

بهجتیان یادآورشد: به نژادی، بهداشت، تغذیه و مدیریت از مهمترین عوامل اصلی و موثر در افزایش کلونی زنبورعسل است که با اجرای آن می توان به نتایج پیش بینی شده دست یافت.

وی گفت: کربوهیدارتها، پروتئین ها، چربی ها، ویتامین ها و مواد معدنی انواع مکمل های غذایی در نیازهای حیاتی زنبور عسل است.

بهجتیان یکی از مشکلات تعیین نیازهای زنبور عسل را ماندگاری و میزان جمعیت یک کلنی دانست و اظهارداشت: طول عمر زنبور عسل تحت تاثیر تغذیه و فعالیت زنبورداران شکل می گیرد و اگر با روش های علمی این تغدیه سالم شود به عمر زنبورها اضافه می شود.

این محقق بیان کرد: کلنی هایی که از جیره های غذایی غنی شده با اسیدهای آمینه، ویتامین ها و مواد معدنی تغذیه شده اند کمتر دچار بیماری باکتریایی و نوزما می شوند.

وی گفت: زنبورهایی که در زمستان زنده می مانند نسبت به آنهایی که در طول زمستان می میرند از ذخائر بیشتر چربی، گلوکز و گلی کوژن برخوردارند و اندازه زنبورها نیز بزرگتر شده است.

بهجتیان یادآورشد: در دسترس بودن مواد غذایی در یک کلنی روی نسبت جنسی تخم هایی که توسط ملکه گذاشته می شود در فصل تولید مثل تاثیر دارد. در این همایش زنبورداران مسائل و مشکلات خود را در خصوص تغذایه زنبور عسل مطرح کردند که کارشناسان به آنها پاسخ دادند.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : سه شنبه 19 آبان 1394 | 02:56 ب.ظ | نویسنده : | نظرات