دکتر بهروز میرزا ، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز روز سه شنبه سوم آذر 94 در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سرمایه گذاری برای این طرح از زمستان 93 با مشارکت برخی کارشناسان دانشگاه آزاد اسلامی کرج انجام شد.
وی بیان داشت: این طرح در قالب طرح ایجاد زنبورستان توسط دکتر مریم معرفی اجرایی شد که به نتیجه خوبی دست یافت .
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز گفت: با توجه به وجود ظرفیت های بالقوه شهرستان کرج برای نگهداری و پرورش زنبور عسل به لحاظ پوشش گیاهی، این طرح روند خوبی تاکنون طی کرده است .
وی ادامه داد: در اجرای این طرح 70 کلنی زنبور عسل توسط دانشگاه آزاد اسلامی کرج خریداری شد تا یک الگوی علمی، آموزشی و درآمد در زمینه زنبور عسل ارایه شود.
میرزا،تولید عسل و فرآورده های دیگر، کمک در گرده افشانی گیاهان زراعی و باغات و ایجاد اشتغال را از مهمترین اهداف این طرح برشمرد و گفت: قصد براین است با استفاده از تجارت علمی و عملی برای افزایش بازده توان تولید و با کار کارشناسی و مشاوره بتوان علاوه بر استحصال عسل، محصولات جانبی نظیر گرده، زهرگیری و پرورش ملکه را در ادامه کار فراهم کرد.
وی در خصوص نحوه آغاز طرح اظهار داشت: این طرح در ابتدا با خرید 70 کلنی زنبورعسل به همراه جمعیت جوان و ملکه اصلاح شده، لوازم و تجهیزات مورد نیاز و استقرار کندوها در مزرعه دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه صورت گرفت.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز افزود: براساس تقویم زنبورداری و شرایط آب و هوایی منطقه و نوع پوشش گیاهی، اقدامات لازم اعم از تغذیه، دیواردادن ، بازرسی کندو و با گرم شدن هوا و جریان شهد و گرده در منطقه به عمل آمد.
همچنین دکتر مریم معرفی مجری این طرح گفت: اولین کوچ کندوها در خردادماه امسال و به منطقه خوش آب و هوای هشترود استان زنجان صورت گرفت که به برداشت اول عسل منجر شد. وی ادامه داد: برداشت دوم عسل نیز از تعدادی از کندوها صورت گرفت و در نتیجه بیش از 800 کیلوگرم عسل تولید شد.
وی با اشاره به شرایط کنونی کندوها گفت: در کوچ دوم به منظور افزایش ذخیره زمستانی ،کندوها به مزرعه ای در بویین زهرا در استان قزوین انتقال داده شدند و در زمان حاضر این کندوها مراحل آماده شدن برای شرایط سخت زمستان را سپری می کنند.
دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز دارای بیش از 30 هزار دانشجو در مقاطع کاردانی ، کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا است که بخشی از رشته های آموزشی آن به آموزش امور دامی و کشاورزی اختصاص دارد.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : شنبه 7 آذر 1394 | 02:35 ب.ظ | نویسنده : | نظرات