طبیعت شهرستان بیجار به علت داشتن کوه ها و دشت های وسیع با پوشش گیاهی متنوع و مورد نیاز زنبور عسل، محل خوبی برای پرورش زنبورعسل بود. تعداد زیادی از مردم با نگهداری زنبور و اشتغال در این فرصت شغلی، رضایت نسبی داشتند و مردم نیز از عسل این منطقه به عنوان بهترین عسل یاد می کردند.
عسل کوه های چنگ الماس، منطقه حفاطت شده، منطقه قلاقوره، گل های آویشن، گیاهان دارویی و کوهی از شهرت خاصی برخوردار و قیمت آن نسبت به عسل بسیاری از شهرهای همجوار بیش از دو برابر بود.
در سال های اخیر و با پیش آمدن خشکسالی و تصرف بیش از حد دشت ها و تبدیل آن به مزارع گندم توسط عده ای، غذای مورد نیاز زنبور عسل به شدت در شهرستان بیجار کاهش یافت و زنبورداران ناچار به شهرهای دیواندره، دزفول، زیویه و نزدیکی شهرهای تکاب و قروه مهاجرت کردند.
این وضعیت با کاهش حمایت های دولتی برای تغذیه زمستانی و اوایل بهار، شدت بیشتر پیدا کرد و عده زیادی برای تلف شدن زنبورها در زمستان های سرد و طولانی و ناتوانی در تامین شکر مورد نیاز به علت گران بودن قیمت، آنرا رها کردند.
در حال حاضر تعداد زنبورداران بیجار به تعداد انگشتان یک دست هم نمی رسد، سه یا چهار نفر از آنها از سر ناچاری زمستان به شهر دزفول رفتند که متاسفانه در آنجا نیز با پذیرایی دزدان مواجه شدند و خسارات زیادی دیدند.
اکنون که زمان برگشت به شهرستان بیجار فرا رسیده است با مشکل تغذیه و گرانی قیمت شکر مواجه هستند و ادامه اقامت در دزفول و یا شهرهای دیگر با توجه به رسیدن فصل گرما و هزینه زندگی عملا ممکن نیست.
رئیس اتحادیه زنبور داران بیجار به خبرنگار ایرنا می گوید: با وجود هزینه های بالای ماندن در دزفول، در اواسط زمستان با دو نفر از زنبورداران بیجاری ناچار به شهرستان رفتیم.
صادق نامی افزود: دزدان در دزفول در حمله شبانه خسارات زیادی به ما زدند و حالا مانده ایم اگر به بیجار برگردیم، زنبور ها گرسنه می مانند و کار جوجه ریزی توسط ملکه به تعویق می افتد.
وی اظهار کرد: اگر بخواهیم با تعذیه کمکی تامین کنیم، قیمت هرکیلو گرم دو هزار و 500 تومانی شکر اصلا مقرون به صرفه نیست و به نظرم باید یا این کار را رها کنیم و یا مهاجرت دوباره را پیش بگیریم که هر دو برای ما به معنی ورشکستگی و ضررهای کلان است.
صادق نامی با بیان اینکه اگر حمایت شویم با پرورش ملکه زنبور عسل می توانیم موفقیت زیادی بدست آوریم، افزود: پرورش ملکه زنبور عسل یکی از پیچیده ترین فعالیت ها در زنبورداری است.
این زنبوردار قدیمی بیجاری خاطر نشان کرد: اگر از منابع مالی و تسهیلات اقتصاد مقاومتی حمایت شویم، می توان با استفاده از فرآوری عسل، داروهای زخم بستر، کرم های لایه بردار، عصاره بره موم، زل رویال، زهر زنبور عسل و گرده گل تولید نمود و رونق دیگری به کار بخشید.
نامی افزود: هم اکنون و به دلیل برودت هوا در شهرستان بیجار و دیواندره کار خود را به جنوب کشور و شهر دزفول انتقال داده ام که از شرایط مناسبی برخوردار است ولی باید بزودی برگردم که خود مشکلات خاص بهمراه خواهد آورد.
وی با اشاره به اشتغال چهار نفر اعضای خانواده خود در این صنعت خاطرنشان کرد: به واسطه کار من چند نفر دیگر در شهرستان با تعداد کمی کندو فعالیت دارند که به آنها حمایت های کاری و مشاوره ای می دهم و وقتی من نیستم آنها کار را ناقص انجام می دهند و تا کنون چند نفر از آنها بخاطر هزینه زیاد و تلف شدن زنبورها، کار زنبورداری را رها کرده اند.
ابوالقاسم داودنیا یکی دیگر از زنبورداران که شغل اصلی او معلمی است می گوید: زنبورهای من از اواسط پاییز خوابیده اند تا یک ماه بعد از فصل بهار عملا کاری نمی توانند انجام بدهند.
وی افزود: گل آویشن در منطقه کردستان فراوان است و از سویی به عنوان مادر تمام داروها محسوب می شود ولی حضور در این منطقه برای مدت زیاد بدون حمایت ممکن نیست و این مقدار گل و طبیعت باقی مانده نیز از دست می رود.
وی ادامه داد: با این وضعیت اگر حقوق معلمی نبود، حتما آنرا رها کرده بودم و حالا نیز از حقوقم برای تامین تغذیه کمکی برای آنها هزینه می کنم.
مصطفی نیرومند یکی دیگر از زنبورداران بیجار با سابقه کاری بیش از 35 سال اظهار کرد: تجربه زنبورداری خیلی با ارزش است و غیر از علم و سواد آن است.
او که در زمینه پرورش ملکه شهرت خاصی دارد افزود: در کشور افراد معدودی موفق به پرورش ملکه زنبور عسل می شوند.
او و یکی دیگر از زنبورداران بیجاری در بین این عده پرورش دهنده ملکه زنبور عسل کشوری هستند ولی نیروهای بیجاری رشد خارج از شهرستان نداشته اند اما در کشور افرادی هستند که از شهرت و فعالیت کشوری برخوردارند.
رئیس اتحادیه زنبورداران شهرستان بیجار با اشاره به وجود شش هزار و 884 کُلنی صنعتی و 117 کُلنی بومی در این شهرستان افزود: اگر وضعیت مساعد باشد سالانه 46 تا 50 تن عسل در این شهرستان تولید می گردد.
وی موفقیت زنبوردار را در مهاجرت می داند و گفت: این شهرستان دارای مرتع مناسب کمی است و سرمای طولانی آن نیز باعث شده است عمر مفید زنبور در مدت سرما در کندو بگذرد و لذا خسارات و آسیب زیادی را موجب می شود.
نامی پیشنهاد کرد: حمایت نهادهایی همچون جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت برای تامین شکر و اداره دامپزشکی برای تهیه دارو های حمایتی می توانند کمک خوبی باشد.
این خبره فعال صنعت زنبورداری به فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص شعار سال اقتصاد مقاومتی، اقدام وعمل اشاره کرد و خواستار حمایت ستاد اقتصاد مقاومتی برای تامین نیاز مالی گردید تا بزودی همانند، بنگاه های زود بازده در مدت یکسال شاهد رشد مناسب این صنعت در منطقه باشیم.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : شنبه 14 فروردین 1395 | 03:40 ب.ظ | نویسنده : | نظرات