گروه اندیشه: قرآن، این یگانه معجزه جاوید الهی، بشریت را به مطالعه و کشف اسرار و شگفتی‌های نهفته در زوایای زندگی زنبور عسل فرا می‌خواند و در سوره‌ای به نام نحل از عسل به عنوان محصولی که زنبور را مزین به دریافت مدال افتخار وحی کرده، یاد شده است.

قرآن کریم در دو آیه کلمه عسل را ذکر کرده است، نخست در سوره محمد(ص) آیه 15 که خداوند در ستودن بهشت به نیکوکاران وعده داده است که در آنجا نهرهایی از عسل پاک و ناب روان است و سپس در سوره نحل که خواص  شفابخش آن را یادآوری فرموده و در آیه‌های 68 و 69 این سوره در مورد عسل و زنبور عسل چنین می‌فرماید: «و اوحی ربک الی النحل ان اتّخذی من الجبال بیوتاً و من الشجر و مما یعرشون(نحل/68)؛ رحم کلی من کل الثمرات فاسلکی سبل ربک ذللا یخرج من بطونها شراب مختلف الوانه فیه شفاء للناس ان فی ذلک لایة لقوم یتفکرون (نحل/69). و پروردگار به زنبور عسل الهام کرد که در کوه‌ها و درختان و آنچه (از داربست‌ها) بر می‌افرازند، خانه‌هایی بساز. آن‌گاه از همه ثمرات بخور، پس در راه‌های پروردگارت که (به الهام او برای تو) همواره شده است برو از شکم آن‌ها شربتی با رنگ‌های گوناگون بیرون می‌آید که در آن شفایی برای مردم است. بی‌شک در این (کار زنبور عسل) نشانه‌ای است (از قدرت خدا) برای مردمی که می‌اندیشند.

در تفسیر آیه 68 سوره «نحل» چنین آمده که پروردگارت به زنبور عسل وحی فرستاد؛ در اینجا لحن قرآن به طرز شگفت‌انگیزی تغییر می‌یابد، در عین ادامه دادن بحث‌ها در زمینه نعمت‌های مختلف الهی و بیان اسرار آفرینش در این سوره، سخن از زنبور عسل و سپس خود عسل به میان می‌آورد، اما شکل یک ماموریت الهی و الهام مرموز که نام وحی بر آن گذارده شده است.

نخستین ماموریت زنبوران در این آیه ماموریت خانه‌سازی ذکر شده است و این شاید به خاطر آن است که مسأله مسکن مناسب نخستین شرط زندگی است و به دنبال آن فعالیت‌های دیگر، امکان‌پذیر است.
در آیه 69 سوره «نحل»، دومین ماموریت زنبورعسل شروع می‌شود، چنان که قرآن می‌فرماید: «ما به او الهام کردیم که سپس از تمام ثمرات تناول کن و راه‌هایی که پرودگارت برای تو تعیین کرده، به راحتی بپیما.» سرانجام، آخرین مرحله ماموریت آن‌ها را به صورت یک نتیجه این چنین بیان می‌کند: «از درون زنبوران عسل، نوشیدنی مخصوص خارج می‌شود که رنگ‌های مختلفی دارد

جالب این که دانشمندان از طریق تجربه به این حقیقت رسیده‌اند که زنبوران به هنگام ساختن عسل آن چنان ماهرانه، عمل می‌کنند که خواص درمانی و دارویی گیاهان محفوظ مانده و به عسل منتقل می‌شود. و در ماجرای برنامه زندگی زنبوران عسل و ارمغانی که آن‌ها برای جهان انسانیت می‌آورند، که هم غذاست و هم شفا و هم درس زندگی، نشانه روشنی از عظمت و قدرت پروردگار است، برای جمعیتی که می‌اندیشند.

به بیان دیگر تعبیر وحی درباره زنبور عسل به معنای الهام غریزی است که در نهاد این حشره گذاشته شده است. حال با توجه به این که همه موجودات جاندار با هدایت غریزی به زندگی خود ادامه می‌دهند، باید دید چه ویژگی در زنبور عسل هست که خدای متعال چنین تعبیری را در خصوص این حشره به کار برده است؟
رسول اکرم(ص) می‌فرماید: «مؤمن مانند زنبورعسل است؛ اگربا او کنار بیایی و همکاری کنی او هم سودمند است، اگر از او اندرزی بپرسی او برای تو سودبخش است، اگر درکنار او بنیشینی برای تو سودآور است، همه چیز او سودمند است چون همه چیز زنبورعسل سودمند است

در زندگی زنبور عسل، شگفتی‌های فراوانی برای درس‌آموزی و عبرت‌اندوزی نهفته است که قرآن ما را بدان دعوت می‌کند. قرآن از وحی به زنبور عسل سخن به میان آورده که این نکته نشانگر شرافت و عظمت این حشره به ظاهر حقیر است. برخی بر این باورند که سه ویژگی منحصربه‌فرد در زنبوران عسل موجب شده خداوند آنان را شایسته دریافت مدال افتخار وحی کند: ویِژگی تسکین‌دهی، غذایی سالم، محصولی طبیعی و دلپذیر.

همچنین از نیش زنبور عسل به علت خاصیت قلیایی و اسیدی بودن آن در درمان بیماری‌ها، استفاده می‌کنند؛ خود عسل نیز خاصیت درمانی و همچنین مقدار کمی هم خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد. روس‌ها، در جنگ جهانی دوم، ازعسل برای پوشش زخم خود استفاده می‌کردند، به این ترتیب، زخم، رطوبت خود را حفظ می‌کرد و جای زخم ترمیم می‌شد. همچنین به دلیل غلظت عسل، قارچ یا باکتری در زخم رشد نمی‌کرد. به فردی که از حساسیت گیاه خاصی رنج می‌برد نیز عسلی که از همان گیاه ساخته شده است می‌دادند تا نسبت به آن حساسیت مقاوم شود. عسل از لحاظ قند و ویتامین K غنی است. بنابراین می‌توان برای بار دیگر تأکید کرد که دانش قرآن در رابطه با عسل، منشاء و خصوصیات آن بسیار از زمان خود جلوتر بوده است.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی، مقالات،

تاریخ : چهارشنبه 23 مهر 1393 | 03:24 ب.ظ | نویسنده : | نظرات

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، علی درویش نیا طی گفتگویی با اعلام مطلب فوق افزود: همزمان با سراسر کشور آمارگیری از کلنی های زنبور عسل به مدت شش روز از پنجم لغایت دهم مهر ماه سالجاری در این شهرستان اجرا می گردد.

وی با بیان اینکه این عملیات با هماهنگی های به عمل آمده با نیروی انتظامی و شرکت تعاونی زنبورداران این شهرستان صورت می گیرد، خاطر نشان ساخت: در طی این مدت از هرگونه جابجایی کلنی ها توسط نیروی انتظامی جلوگیری می گردد.

وی تصریح نمود: این عملیات در راستای دست یابی به اطلاعات صحیح از تعداد کلنی ها، تعداد مهاجران به این شهرستان، میزان عسل استحصالی در این دوره زمانی و تصمیم گیری اصولی جهت برنامه ریزی و خدمات دهی به این صنعت صورت می گیرد.

وی در پایان گفت: پیش بینی می گردد در سالجاری از حدود 42 تا 45 هزار کلنی زنبور عسل در این شهرستان به طور میانگین 12 کیلوگرم عسل از هر کندو استحصال گردد.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : چهارشنبه 23 مهر 1393 | 03:17 ب.ظ | نویسنده : | نظرات

محمد‌رضا منصوریان امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در سوادکوه با اشاره به علاقمندی مردم سوادکوه به تولید عسل و وجود گونه‌های مختلف گیاهی شهد‌ریز، بیان داشت: برنامه‌ریزی‌های لازم برای برگزاری نخستین جشنواره ملی عسل با عنوان سوادکوه سرزمین عسل و شیرگاه شهر عسل در اول آبان‌ماه برگزار می‌شود.

فرماندار سوادکوه‌شمالی از تشکیل ستاد برگزاری نخستین جشنواره ملی عسل با ریاست فرماندار در این شهرستان خبر داد و افزود: احکام مسئولان برگزاری جشنواره و وظایف آنان به اعضای ستاد داده شد.

وی به انتخاب معاون ستاد، مسئول امور هماهنگی، مسئول امور اجرایی، دبیر جشنواره، ناظر فنی، مسئول بخش فرهنگی، مسئول نظارت و سخنگوی ستاد برگزاری جشنواره ملی عسل اشاره و خاطر نشان کرد: کیوان موسی‌پور (معاون ستاد)، حمیدرضا مهدیان (مسئول امور هماهنگی)، ابوالقاسم ایمانی (مسئول امور اجرایی)، محی‌الدین میر‌محمدی(دبیر جشنواره)، حسین سیه‌چهره(ناظر فنی)، غلام‌رضا یوسفی (مسئول بخش فرهنگی)، مجید بهادری(مسئول نظارت) و علیرضا عطایی‌نژاد(سخنگوی ستاد) انتخاب شدند.

منصوریان به معرفی دستگاه‌های همکار در برگزاری نخستین جشنواره ملی عسل پرداخت و گفت: معاونت امور دام وزارت جهاد‌ کشاورزی، انجمن علمی زنبور عسل، اتحادیه زنبور‌داران کشور، صندوق حمایت از توسعه زنبور‌داری، اتحادیه زنبور‌داران مازندران، معاونت برنامه‌ریزی و اشتغال استانداری مازندران، سازمان جهاد‌ کشاورزی استان و فرمانداری شهرستان سوادکوه‌ شمالی به‌عنوان دستگاه‌های دخیل در برگزاری جشنواره ملی عسل هستند.

طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : چهارشنبه 23 مهر 1393 | 12:15 ق.ظ | نویسنده : | نظرات

تهیه و تنظیم : رضا محمدی برنجستانکی (عضو هیئت مدیره شرکت تعاونی زنبورداران قائم شهر) بر گرفته از کتاب پرورش زنبور عسل دکتر نعمت اله شهرستانی

1 اولین اثری که از زنبور عسل بدست آمده فسیلی است متعلق به چهل میلیون سال قبل که در آن زنبور عسل در داخل صمغ درخت مبحوس شده و این فسیل در موزه زنبور عسل در شهر وایمار در آلمان نگهداری می شود .

2 اولین اثر نقاشی مربوط به زنبور عسل در یکی از غارهای اسپانیا بدست آمده که در آن شخصی را نشان می دهد که از داخل شکاف صخره های سنگی عسل بر می دارد . این اثر 1200 سال پیش به وسیله غار نشینان همان نقطه بر روی دیوار غار نقاشی شده و هنوز هم در آنجا به همان صورت باقی است .

3 آثار بدست آمده در مصر نشان می دهد که در این کشور 4000 سال پیش از میلاد مسیح زنبور داری در کندو های گلی و سفالی رسم بوده است .

 4 حدود 2000 سال پیش از میلاد مسیح زنبور عسل در کشور سوئد وجود داشته زیرا آثاری از آن در جنوب این کشور بدست آمده که فعلا در موزه تاریخ سوئد شهر استکهلم نگهداری می گردد.

5 ارسطو دانشمد معروف یونانی و معلم اسکندر کبیر در سال 350 قبل از میلاد کتابی درباره زندگی زنبور عسل نوشت . این اولین کتابی است در تاریخ که درباره ی زنبور عسل نوشته شده است .

6 در سال 1851 یک آمریکائی به نام لانگستروت قابهای متحرک کندوی زنبور عسل را تعمیم داد و با این کار بزرگترین پیشرفت در تاریخ زنبور داری جهان را بوجود آورد بطوری که تمام اصول زنبور داری امروز روی پایه هایی قرار دارند که وی ایجاد کننده اش بود .

7 یک کندوی خوب در فصل فعالیت شدید ( در اطراف تهران اوایل خرداد ماه ) می تواند 80000 ، کندوی متوسط 50000 زنبور داشته باشد . همین کندو معمولا در زمستان تعداد زنبور هایش به 9000 عدد یا کمتر تقلیل پیدا می کند.

8 زنبور عسل برای اینکه یک قاشق چایخوری عسل جمع کند بایستی فاصله ی برابر تهران تا برلین را طی کرده و در بین راه دو میلیون بار روی گلها بنشیند .

9 از هر 3 گرم شهدی که زنبور عسل از روی گلها جمع آوری می کند در کندو آنرا غلیط و تبدیل به 1 گرم عسل می نماید . برای غلیظ کردن شهد های جمع آوری شده در روز ، زنبور عسل آنرا پس از غروب خورشید دوباره از داخل شان ها مکیده و وارد کیسه عسلی اش می کند . در آنجا کمی از آبش را جذب و مقداری دیاستاز برویش اضافه نموده ، داخل شان ها می گذارد . زنبور بعد آن را مکیده و همین عمل را تکرار می کند . این کار آنقدر ادامه می یابد تا عسل به غلظت طبیعی خود برسد . در این وقت است که به سلولی که عسل غلیظ شده در آنجا انبار شده حمل و پس از پر کردن آن سرش را با موم می پوشانند .

جهت دانلود متن کامل بر روی لینک زیر کلیک کنید :

http://s5.picofile.com/file/8145145484/123_bee_Zanboordaran_ir.pdf.html

طبقه بندی: آموزش،

تاریخ : جمعه 18 مهر 1393 | 12:51 ب.ظ | نویسنده : | نظرات

با احترام به استحضار تمامی سهامداران و زنبورداران و همشهریان گرامی می رساند جهت رفاه حال شما عزیزان و بدلیل دسترسی راحت و آسان به خدمات و امکانات شرکت تعاونی زنبورداران قائم شهر از تاریخ 1 مهرماه 1393 دفتر شرکت به نشانی زیر انتقال یافت . در ضمن ساعت کار شرکت از شنبه تا 5 شنبه از ساعت 8 لغایت 12.30 تعیین گردید

نشانی جدید : قائم شهر ، خیابان تهران ، 10 متر جلوتر از عبور بالا تالار پشت ، تلفن 42283252

با تشکر از توجه شما - هیئت مدیره شرکت تعاونی کشاورزی زنبورداران قائم شهر
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : سه شنبه 15 مهر 1393 | 11:51 ب.ظ | نویسنده : | نظرات

عفت رئیسی سرحدی با اظهار تاسف از بی توجهی به صنعت تولید عسکل و نادیده گرفتن بخش عمده ایی از صادرات غیر نفتی توسط این صنعت، گفت :‌عدم رسیدگی به مشکلات زنبورداران کشور یکی از عللهای مهم تضرر دربخش صادرات و تولید عسل برای استفاده داخل کشور است.

وی افزود: در سال گذشته علتی که ریزش در زنبورستان‌ها تلقی شد بیماری بود که در بین زنبورها شیوع شد به طوری که زنبورهای بالغ پس از خروج از کندو، برنمی‌گردند. به همین دلیل، خواستار چاره‌جویی مسئولان برای این بیماری شدیم ولی متاسفانه هیچ‌گونه اقدامی دراین زمینه انجام نشد در حالی که اکنون زنبورستان‌های سراسر کشور به شدت با آن درگیر شده‌اند.

رئیسی سرحدی تصریح کرد: گذشته از تاثیر منفی این بیماری یا عارضه بر تولید عسل در کشور، متاسفانه در بحث گرده‌افشانی این بیماری خسارت چند میلیاردی برای کشور به دنبال خواهد داشت.

مدیر عامل اتحادیه زنبورداران کشورمطرح کرد رئیس سازمان دامپزشکی گفته است این بیماری که به نام  ccd می باشد تنها در دو یا سه استان مشاهده شده که وی معتقد است که خسارت ناشی از این بیماری ناچیز است. به دلیل بروز خشکسالی وقوع چنین بیماری‌هایی در کلنی‌های زنبورعسل دور از ذهن نیست، این در حالی است که بیشترزنبورستانهای کشور از وجود چنین بیماری شکایت دارند .

رئیسی با بیان اینکه سرمازدگی، خشکسالی، و درمان ناقص نبورستان‌ها این عارضه را طی سال گذشته تشدید کرد، افزود: استفاده بی‌رویه از سموم و آفت‌کش‌ها در مزارع، گرم شدن زمین، خشکسالی و کمبود منابع گرده و شهد برخی از عوامل ایجاد این عارضه محسوب می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: با تشکیل ستاد مبارزه با این بحران در اتحادیه زنبورداران مسئولان نیز تا حدودی به فروپاشی زنبورستان‌ها حساس شده است به‌طوری که ستادی با حضور نمایندگانی از معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی، سازمان دامپزشکی کشور، موسسه تحقیقات زنبورعسل کشور، موسسه رازی، اتحادیه زنبورداران و دانشکده دامپزشکی، طرح و برنامه وزارت جهاد کشاورزی و سایر کارشناسان تشکیل و وجود این عارضه تایید شد که طی آن وزیر جهاد کشاورزی با نامه‌ای به هیئت دولت تقاضای کمک برای صنعت زنبورداری کشور کرد و در حال حاضر زنبوردارها منتظر مساعدت هیئت دولت و مجلس هستند.

مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران با اشاره به اینکه درطی سال گذشته حداقل 200میلیارد تومان خسارت به زنبورداران کشور وارد شده است، رسیدگی هرچه زودتر هیئت دولت و مجلس به نامه وزیر جهاد کشاورزی درخصوص کمک به زنبورداران را خواستار شد.

وی با بیان اینکه بیشترین دغدغه زنبوردارها حفظ شغل آنهاست، وضعیت داروهای موردنیاز زنبورستان‌ها را اسفناک دانست و افزود: درحالی که رئیس سازمان دامپزشکی تعهدداده بود که  داروهای یارانه‌ای و داروهای ارگانیک را به دست زنبورداران برساند ، اکنون داروها به صورت آزاد و با چند برابر افزایش نسبت به گذشته دراختیار ما قرار می‌گیرد.

رئیسی در ادامه اظهار داشت :‌ نادیده گرفتن مشکلات زنبورداران و عدم ارسال بموقع دارو برای زنبورستانها معیشت زنبورستانها به خطر انداخته است.

وی با اشاره به جلسات مستمر با معاونت امور دام و کمیته ای که در خصوص رسیدگی به امور دام و سایر زیر مجموعه ها انجام گرفته است، گفت :‌غیبت مسئولان دامپزشکی که متولی اصلی رسیدگی به امور زنبور داران و زنبورستانها است، یکی دیگر از بی توجهی به بخش تولید و صنعت و کم اهمیتی به آن است .

مدیر عامل اتحادیه سراسری زنبورداران با تاکید بر اینکه داروی مورد نیاز هنوز به دست زنبورداران نرسیده است، گفت :‌ با وجود کمیاب و گران بودن این دارو، زنبورداران هیچ راهی برای نجات زنبورهای خود ندارند.

این مسئول با اشاره به اینکه به زمان برداشت محصول (عسل ) نزدیک می شویم و با وجود مشکلاتی که گریبان زنبورستانها را گرفته است ولی زنبورداران همچنان با تلاش و پیگیری در حفظ کندوهای خود باقی مانده اند و این عزم و توجه بیشتر مسئولین رامی طلبد .
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : سه شنبه 15 مهر 1393 | 11:42 ب.ظ | نویسنده : | نظرات