به گزارش خبرگزاری کشاورزی ایران(ایانا) از اردبیل، ماشالله جمشیدی در سفر به این استان و بازدید از ایستگاه پرورش و اصلاح نژاد ملکه زنبور عسل اردبیل که جزو هفت ایستگاه برتر کشور است؛ گفت: عسل تولیدی استان اردبیل با نام عسل سبلان که شهرت جهانی دارد در کشور از لحاظ تولید استان اردبیل را در رتبه بندی عملکرد جزو سومین استان قلمداد کرده است.

در این بازدید که رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل سروی و معاون بهبود تولیدات دامی؛ مدیر و کارشناسان اداره زنبورعسل او را همراهی می کردند، با اشاره به نقش اساسی زنبوران عسل که در دو بخش حائز اهمیت است، یعنی در تولید عسل و فعالیت عملیات گرده افشانی محصولات زراعی و باغی افزود: ملکه رکن و اساس کلنی های زنبور عسل بوده و ما در سطح کشور برای اصلاح نژاد آن اقدام به احداث ایستگاه های علمی نموده ایم که این استان با توجه به وجود استعداد های بالا و پتانسیل قوی در تولید عسل و نیز جمعیت و کلنی های زنبور عسل ایستگاه هدف در این پروسه اصلاحی تعیین گردید که خوشبختانه نسل دوم آن در سال 93 تولید و نسل سوم آن در حال مطالعه و استحصال است.

جمشیدی با قدردانی از نگاه حمایتی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل و همکارانش در راستای توسعه صنعت زنبورداری گفت: در دنیا 81 میلیون کلنی زنبور عسل و جود دارد که در کشور این رقم به یک میلیون و 650 هزار کلنی می رسد. در مقابل آن در کشور 770 هزار تن عسل می شود و ایران در حال حاضر 4/4 درهم درصد از کل عسل تولیدی جهان را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: در حال حاضر در کشور 73 هزار و 500 نفر در بخش صنعت زنبور عسل شاغل داریم که 246 تشکل آنها را مدیریت می نماید.

 جمشیدی افزود: متاسفانه در کلیات اعتبارات و تسهیلات اختصاصی به زنبور داری در کشور بسیار ناچیز است، اما امیدوارم متولیان تسهیلات بانکی نگاه خود را به این بخش مهم که نگاه حمایتی است تقویت نمایند؛ کما اینکه در کشور صندوق حمایت از زنبورداران تشکیل یافته که هم باید میزان تزریق اعتبارات را افزایش دهیم و همچنین میل و رغبت زنبورداران را برای بهره مندی از این صندوق  ارتقاء بخشیم که در حال حاضر میزان سرمایه این صندوق افزون بر 20 میلیارد تومان است.

 پیش بینی تولید بیش از 6 هزار تن عسل سبلان در استان اردبیل

بنابر این گزارش، عدیل سروی که در دیدار با هیئت اعزامی وزارت جهاد کشاورزی و متخصصین صنعت زنبور عسل؛  ماشالله جمشیدی، رئیس گروه زنبور وزارت جهاد کشاورزی و عبادی؛ مشاور طرح های اصلاح پرورش و اصلاح نژاد ملکه زنبور عسل کشور سخن می گفت، افزود: با توجه به وجود پتانسیل موجود در اردبیل و تنوع گیاهان شهد زا و گردزا در مراتع و مزارع و باغات این استان، پرورش زنبور عسل این استان در سطح کشور از جایگاه والائی برخوردار است.

این مقام مسئول اضافه کرد: استان اردبیل بر اساس آخرین آمارگیری دارای 315 هزار کلنی با تولید بالغ بر 6 هزار تن عسل مشهور سبلان است که همه ساله برای تعداد بیش از 4 هزار نفر اشتغال ایجاد می کند.

وی افزود: استان اردبیل دارای ایستگاه مجهز پرورش و اصلاح نژاد ملکه زنبور عسل است که متخصصین این ایستگاه موفق شدند در سال گذشته نسل F2 ملکه اصلاح شده بومی استان و شمال غرب کشور را با استفاده از دو روش جفت گیری طبیعی در منطقه ایزوله زنبورداری و تلقیح مصنوعی که برای نخستین بار در بخش دولتی در ایران و ایستگاه اردبیل صورت گرفته در سال 93 تولید کنند و اکنون متخصصین ایستگاه در حال مطالعه و در شرف تولید نسل F4 هستند و  در مرحله نسل چهارم و پنجم ملکه های زنبور عسل اصلاح شده بین زنبور داران استان و شمال غرب کشور توزیع خواهد شد.

سروی افزود: باید برنامه ریزی مدون و دقیقی با سایر استان های مهاجر پذیر صورت بگیرد تا مهاجرت و اسکان زنبور داران با سهولت و آرامش کامل انجام گیرد.

 وی در آخر سخنان خود گفت: وزارت جهاد کشاورزی باید در برنامه پنج ساله ششم به صورت شاخص اعتبارات بسیار چشمگیری را برای تقویت صنعت زنبورداری کشور پیش بینی نماید تا شاغلان این بخش با امیدواری هرچه تمام به تولید ادامه دهند.

 
برگزاری کلاس های تخصصی پرورش ملکه زنبور عسل در مرداد ماه

رحیم عبادی، مشاور طرح های اصلاح پرورش و اصلاح نژاد ملکه زنبور عسل کشور نیز در سفر اخیر خود به این استان اعلام کرد: هدف از سفر ما به استان اردبیل بازدید از ایستگاه پرورش و اصلاح نژاد زنبور عسل است که حدود سه سال است تجهیز و راه اندازی شده است و درمرحله تولید نسل سوم است. لذا برای بررسی چگونگی پیشرفت روند کار و وجود مسائل و مشکلات مربوطه این بازدید انجام گردید که همه چیز مطابق برنامه در حال انجام است و مورد  نگرانی کننده ای مشاهده نشد.

این مقام مسئول اضافه کرد: هماهنگی های لازم در خصوص برگزاری کلاس های تخصصی پرورش ملکه زنبور عسل بر اساس آخرین یافته های تحقیقاتی و مطالعاتی در مرداد ماه با همکاری مرکز آموزش جهاد کشاورزی و ایستگاه پرورش زنبور عسل برگزار خواهد شد که طی آن متخصصین و کارشناسان سراسرکشور ضمن شرکت در این کلاس تخصصی از نزدیک با نحوه فعالیت این مرکز آشنا خواهند شد.

عبادی افزود: فعالیت های بسیار چشمگیر و گسترده ای در جهت گسترش این صنعت صورت گرفته؛ به گونه ای که در سایه زحمات دست اندکاران این بخش، در استان اردبیل سالانه بیش از 6 هزار تن عسل تولید می شود  که شایسته است از زحمات سروی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان،  بهلول تکلوی، معاون بهبود تولیدات دامی این سازمان و کلیه دست اندرکاران نهایت تشکر کرد.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : چهارشنبه 27 خرداد 1394 | 02:03 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
 مدیر عامل اتحادیه سراسری زنبورداران گفت:حضور آفتی جدید در کندو‌های زنبور موجب ایجاد نگرانی میان زنبور داران شده است. عفت رییسی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به آفت واروا که از چند سال پیش در کندو نفوذ پیدا کرده، گفت: اقداماتی برای از بین بردن این آفت انجام شده اما جدیدا بیماری تازه‌ای به کندوها نفوذ پیدا کرده است، به گونه‌ای که در عرض مدت نیم‌ساعت کندو خالی می‌شود.

وی با بیان این‌که این بیماری هنوز فراگیر نشده است، اظهار کرد: گزارش‌هایی از استان‌های مختلف مبنی بر وجود این بیماری منتشر می‌شود که باید هرچه سریع‌تر عامل آن پیگیری و از فراگیری آن جلوگیری شود.

عدم توجه به زنبورداری عامل نابودی آن

رییسی با اشاره به جایگاه زنبور عسل در جهان و قیاس ایران و جهان در صنعت زنبورداری گفت: علی‌رغم تاکید و اعتقاد ایرانی مبنی بر مصرف عسل اما متاسفانه این صنعت مورد غفلت واقع شده چرا که در برنامه‌ی ششم هیچ جایگاهی برای این صنعت در نظر گرفته نشده است.

وی ادامه داد: در ردیف بودجه هیچ جایگاهی برای عسل و صنعت زنبورداری علی‌رغم اشتغال 73 هزار نفر در این حوزه در نظر گرفته نشده است.

مدیر عامل اتحادیه سراسری زنبورداران یکی از دلایل صادرات فله‌ای عسل به کشور‌های مجاور را نبود حمایت دولت و در نظر نگرفتن این صنعت در برنامه‌های پنجم و ششم دانست.

فروش تضمینی عسل طبیعی در تهران

رییسی اظهار کرد: بر اساس صحبت‌های صورت گرفته با برخی از زنبور داران قرار بر این شده که یک‌سری مراکز توزیع عسل طبیعی به صورت عرضه مستقیم عمده و خرده فروشی ایجاد شود.

ایران رتبه 8 زنبورداری در جهان

وی با بیان این‌که آمار و ارقام در صنعت زنبور‌داری چندان معتبر نیست، اظهار کرد: در حال حاضر رتبه‌ی ایران در زنبورداری هشت و در تولید 11 عنوان می‌شود، اما به عقیده من این رتبه تاعدد 15 نزول پیدا کرده است و این در حالی است که در گذشته رتبه ایران از نظر تولید نیز در رده هشتم جهان بوده است.

مدیر عامل اتحادیه سراسری زنبورداران در خصوص قیمت طبیعی عسل اظهار کرد:در حال حاضر قیمت یک کیلو عسل طبیعی استاندارد 35 هزار تومان است. طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی، آموزش،

تاریخ : سه شنبه 26 خرداد 1394 | 01:48 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
 مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران از درخواست چینی‌ها برای خرید 5000 تن عسل طبیعی ایرانی خبر داد و گفت: به دلیل ارزان بودن عسل فله‌ای، خریداران خارجی از جمله ترکیه و عراق این محصول را از ایران فله‌ای می خرند و به نام خود در کشورهای اروپایی عرضه می‌کنند.

عفت رییسی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، درباره درخواست چینی‌ها اظهار کرد: اگر شرایط خوب پیش رود می‌توانیم این میزان صادرات را محقق کنیم.

وی افزود: سال گذشته 5000 تن عسل به کشور‌های ترکیه و حوزه خلیج‌فارس صادر شد که به دلیل بی‌توجهی به این صنعت، این میزان به صورت فله‌ای به این کشور‌ها صادر شد.

رییسی ادامه داد: این امر موجب شده کشور‌های دیگر عسل ایرانی را بسته‌بندی و به نام خودشان در بازارهای جهانی صادر کنند.

مدیرعامل اتحادیه زنبورداران در خصوص کارهای انجام شده در زمینه‌ ارتقای بسته‌بندی در صادرات گفت: علی‌رغم این‌که بسته‌بندی عسل در داخل وضعیت خوبی دارد، به دلیل پایین بودن قیمت فله‌ای عسل، کشورهای دیگر این محصول را به صورت بسته‌بندی از ما نمی‌خرند.

وی با بیان این‌که این مساله برای کشوری همچون ترکیه مزایای زیادی دارد، افزود: همین امر موجب شده به هیچ عنوان آنها عسل را به صورت بسته‌بندی از ما نخواهند.

به گفته رییسی اگر از واحد‌های تولیدی عسل حمایت و مشوق‌های صادراتی احیاء شود این مشکلات برطرف خواهد شد.

مدیرعامل اتحادیه زنبورداران با بیان این‌که عسل درجه سه به کشور‌های دیگر صادر می‌شود، گفت: قیمت این عسل چندان زیاد نیست لذا برای کشور‌های دیگر سود خوبی دارد.

وی در خصوص میزان تولید عسل در سال گذشته اظهار کرد: در حال حاضر شش و نیم میلیون کندو داریم که سال گذشته از هر کندو پنج کیلوگرم عسل طبیعی تولید کردیم. طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : دوشنبه 25 خرداد 1394 | 02:28 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان رامسر از کشف و ضبط دو کارگاه تولید عسل تقلبی و غیر مجاز در رامسر خبر داد. محمدجواد رفیع پور در گفتگو با خبرنگار مهر در رامسر اظهار داشت:با گزارش های مردمی و پیگیری های ویژه و هماهنگی با داستان و نیروی انتظامی موفق شدیم در هفته های اخیر دو کارگاه تولید عسل تقلبی و غیر مجاز را در رامسر کشف و ضبط کنیم.

وی گفت: ترکیبات این عسل های غیر مجاز شکر، اسانس تقلبی و گلوکزهای غیر مجاز بوده است. رفیع پور تصریح کرد: با توجه به اینکه این عسل ها غیر بهداشتی و از ترکیبات شیمیایی و غیر مجاز تولید می شود باعث یماری های گوارشی و سوء هاضمه و حتی بیماری های سرطان زا در انسان می شود.

وی از مردم خواست تا عسل های مورد نیاز خود را از مراکز مجاز و با شناخت قبلی خریداری کنند و از خرید عسل در بازار های عمومی و حتی از دست فروش ها به قیمت ارزان خودداری کنند. وی در پایان از دادستان، کلانتری ۱۲ رامسر در راستای همکاریشان تقدیر و تشکر کرد.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : یکشنبه 24 خرداد 1394 | 01:09 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: خسارت ناشی از خشک‌سالی، واردشده به زنبورداران بیمه‌گذار استان جبران می‌شود.

 علی مبارکی اظهار داشت: زنبورداران بیمه‌گذار برای دریافت غرامت خسارت‌های خشک‌سالی، به شعب بانک کشاورزی مراجعه و نسبت به دریافت آن اقدام کنند.

مبارکی بابیان اینکه پارسال، زنبورداران مانه و سملقانی بیشترین خسارت را از خشک‌سالی متحمل شدند افزود: میزان خسارت واردشده به زنبورستان‌های این شهرستان 45 درصد گزارش‌شده است. وی تصریح کرد: کمترین میزان خسارت، به میزان 1.5 درصد مربوط به زنبورداران شهرستان راز و جرگلان است.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: ازآنجایی‌که خسارت‌های ناشی از خشک‌سالی و سایر حوادث طبیعی تنها از طریق بیمه، قابل پرداخت است به تولیدکنندگان عرصه کشاورزی توصیه می‌شود نسبت به بیمه هزینه محصولات خود اقدام کنند.
وی اذعان داشت: صندوق بیمه کشاورزی، تنها هزینه‌های کشاورزان را بیمه می‌کند و تاکنون تعهدی برای پرداخت خسارت‌های واردشده به محصول نداشته است و به همین علت نیز کشاورزان رغبت زیادی به بیمه کردن ندارند. مبارکی خواستار تغییر سیاست‌های بیمه‌ای از بیمه هزینه به بیمه محصولات در بخش کشاورزی شد.

به گفته مبارکی در سال‌های نرمال بارندگی، 20 هزار و 400 تن شیر در استان تولید می‌شد اما سال گذشته، میزان تولید این محصول 10 درصد کاهش یافت.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی خراسان شمالی اظهار داشت: در زنبورستان های استان نیز با پرورش و توزیع ملکه اصلاح شده ایرانی (غیر مهاجم) تلاش شده تا بهره‌وری در کندوها ارتقا یابد. وی افزود: خراسان شمالی، جزء پنج استان تولیدکننده ملکه اصلاح شده در کشور است.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : شنبه 23 خرداد 1394 | 03:00 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
کاظم مسروری فر ، رییس جهاد کشاورزی دهستان کذاب شهرستان اشکذر گفت:در سال جاری  به علت بارش‌های بهاری زنبورداران در دو نوبت بهاره و پاییزه از کندوهای خود عسل برداشت می‌کنند.

وی افزود:گرده‌افشانی زنبورعسل در این دهستان علاوه بر صرفه اقتصادی برای زنبورداران موجب افزایش ده برابری محصولات سبزی، صیفی و گل‌دار همانند نخودفرنگی و خیار سبز می‌شود.

مسروری فر گفت: رویش گیاهان دارویی همانند مرزنگوش، گل‌گاوزبان و گل گنو در دهستان کذاب عطروطعم خاصی به عسل تولیدی این منطقه بخشیده است در دهستان کذاب ۲ هزار کلنی زنبورعسل وجود دارد که با رشد ۶۰ درصدی پیش‌بینی می‌شود به ۳ هزار کلنی برسد.

کذاب، یکی از دهستان های توابع خضرآباد شهرستان اشکذر در استان یزد است.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : جمعه 22 خرداد 1394 | 02:05 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
به نقل از سازمان جهادکشاورزی استان هرمزگان، ناصر حیدری‌پوری اظهار داشت: هرمزگان با داشتن درختان متنوع مرکبات و درختچه‌های جنگلی از شرایط مناسبی برای پرورش زنبور عسل برخوردار است.

وی با بیان اینکه شهرستان رودان با ۶ هزار و ۷۴ کلنی و تولید ۵۸ تن عسل طبق آمارگیری سال ۹۳ رتبه اول تولید این محصول در بین سایر شهرستان‌های هرمزگان را به خود اختصاص داده است، اضافه کرد: اکنون ۹۰ نفر در هرمزگان به کار پرورش زنبور عسل مشغول هستند.

این مسئول، تعداد کلنی زنبور عسل در استان را براساس آمارگیری سال ۹۲، ۱۳ هزار و ۵۷۸ کلنی عنوان و خاطرنشان کرد: در سال گذشته ۱۱۲ تن عسل توسط زنبورداران بومی استان تولید گردید، که نسبت به سال گذشته برابری می‌کند.

حیدری‌پوری اظهار داشت: عسل در استان هرمزگان در فصول پاییز و بهار برداشت می‌شود و زنبورداران استان برای تولید عسل در فصل تابستان به استان های دیگر که شرایط مناسب پرورش زنبور عسل در فصل تابستان را دارد کوچ می‌کنند.

وی تصریح کرد: هرمزگان به دلیل دما و پوشش گیاهی مناسب در فصل زمستان و بهار یکی از مناطق اصلی کوچ زنبورداران در کشور است که کوچ از مناطق دیگر کشور به استان به تعداد کم آغاز شده است ولی عمده زنبورداران مهاجر در نیمه اول دی ماه به استان وارد می‌شوند.

حیدری‌پوری بیان داشت: زنبورداران بومی در شهرستان‌های حاجی‌آباد، بندرعباس، رودان، میناب، پارسیان و بستک به کار تولید عسل مشغول هستند.

وی خاطر نشان کرد: برداشت عسل با توجه به شرایط آب و هوایی در استان در طول سال انجام می‌شود اما بیشترین برداشت در فصل مهاجرت زنبورداران به مناطق خوش آب و هوای استان در فصل‌های پاییز و زمستان صورت می‌گیرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان یادآور شد: با توجه به فعالیت‌های ترویجی و برگزاری دوره‌های آموزشی کاردانی پرورش زنبور و تولید عسل، حرفه زنبورداری در این استان با استقبال خوب علاقمندان مواجه شده است.

وی از هرمزگان به عنوان یکی از استان‌های بسیار مستعد کشور در زمینه پرورش زنبور عسل نام برد و در تایید گفته‌های خود به ورود نزدیک به ۵۰۰ هزار کلنی زنبور عسل از استان‌های سردسیر کشور در فصول سرد سال به این استان اشاره کرد.

این مسئول اظهار داشت: هرمزگان با دارا بودن بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار هکتار عرصه جنگلی کوهستانی و ساحلی پوشیده از انواع درختان کرت، کهور، حرا و کنار شرایط مناسبی برای پرورش زنبور عسل در استان ایجاد کرده است.

وی از دیگر مزیت‌های این استان در زمینه زنبورداری به تولید و برداشت عسل پاییزه اشاره کرد که در این فصل هیچ زنبوری تولید عسل ندارد.

حیدری‌پوری تصریح کرد: با وجود هزاران اصله درخت کنار (سدر) که با توجه به خنک شدن هوا گل‌دهی آنها نیز در سطح وسیعی شروع می‌شود تعدادی از زنبورداران کندوهای خود را با مستقر کردن در مجاورت این درختان، بهترین و مرغوب‌ترین عسل را در فصل پاییز تولید می‌کنند.

وی اظهار داشت: مهاجرت کلنی زنبورهای عسل به هرمزگان از اوایل آذرماه هر سال آغاز شده و بازگشت آنها تا اردیبهشت صورت می‌گیرد.

حیدری‌پوری گفت: افزایش تعداد کلنی‌ها و جوان کردن ملکه زنبورعسل از اهداف کوچ زنبورداران به استان هرمزگان بود و تولید عسل هدف بعدی آنهاست.

وی در پایان گفت: زنبورداران حرفه‌ای سراسر کشور از استان‌های مازندران، لرستان، زنجان، فارس، آذربایجان، خراسان و اصفهان با کوچ به استان‌های جنوبی از جمله هرمزگان به علت پوشش گیاهی مناسب در فصل زمستان، کندوهای خود را برای تولید عسل در فصل تابستان آماده می‌کنند.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : پنجشنبه 21 خرداد 1394 | 12:50 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
همت زاده ، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان البرز  اظهار کرد: یکی از ارکان اصلی موفقیت در زنبورداری داشتن ملکههای قوی، جوان و اصلاح شده است که به طور قطع با انجام اصلاح نژاد، زنبورعسل توانایی در مقابل تهاجم عوامل خاص را به نسلهای بعد دارد.

وی افزود: نژاد کارنیکا دارای استاندارد ژنتیکی مشخص بین المللی است و به خاطر قابلیت سازگاری و انعطاف پذیری بالایی که در اقلیمهای متفاوت از خود نشان داده است از ارزش خاص ژنتیکی و پرورشی برخوردار است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان البرز اضافه کرد: با توجه به نژادهای اصلاح شده ملکه زنبورعسل و نیاز به افزایش تولید و بهرهوری و موقعیت آب هوایی منطقه در زمان مناسب تعداد 59 فروند ملکه زنبورعسل در بین زنبورداران سرشماری شده است.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : چهارشنبه 20 خرداد 1394 | 01:56 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
سید فردین صفوی در نشست با جمعی از خبرنگاران در اردبیل اظهار کرد: ما از پنج سال پیش این موضوع را پیگیری می‌کنیم ولی تاکنون به سرانجام نرسیده و قرار است کمیسیون مرتبط نسبت به تشکیل اتحادیه عسل‌فروشان و لبنیات‌فروشان اقدام اساسی را انجام داده تا فعالیت فروشندگان عسل در داخل شهر اردبیل قانونمند و نظام‌مند باشد.

وی با رد عرضه عسل تقلبی در اردبیل ضرورت راه‌اندازی آزمایشگاه کنترل کیفی را یادآور شد و تصریح کرد: امیدواریم با تأسیس این اتحادیه بهترین و باکیفیت‌ترین عسل بسته‌بندی شده و با کسب پروانه بهداشتی و مجوزهای لازم امکان عرضه آن در فضاها و محیط‌های مختلف فراهم آید.

رئیس اتحادیه تعاونی زنبورداران استان با انتقاد از برخی فضاها و محیط‌های نامناسب و غیربهداشتی در تولید و بسته‌بندی عسل به دلیل حرارت دادن بیش از اندازه و از بین رفتن خاصیت و کیفیت آن گفت: امیدواریم در کنار ساماندهی عسل‌فروشی‌های کنار جاده، در داخل شهر نیز بتوانیم یک مجموعه مناسب در عرضه عسل به وجود آوریم.

صفوی افزود: ما آمادگی داریم در قالب مرکز رشد و همچنین پارک علم و فناوری تولیداتمان را با بسته‌بندی مناسب ارائه کنیم که با اخذ مجوز از معاونت دارو و قضا عسل تولیدی ما در داروخانه‌های کشور به فروش رسیده و به عنوان یک برند در کشور جایگاه خود را پیدا می‌کند.

جشنواره برداشت عسل در هیر برگزار می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، رئیس اتحادیه تعاونی زنبورداران استان اردبیل از رایزنی‌ها برای جلب نظر مسئولان با هدف برگزاری جشنواره برداشت عسل در تیرماه در شهر هیر در مجاورت اردبیل خبر داد و بیان کرد: ‌امیدواریم در این جشنواره بتوانیم با همکاری دستگاه‌ها و نهادهای ذیربط به بهترین شکل تولیداتمان را عرضه کنیم.

صفوی اصلاح نژاد زنبور عسل را در اردبیل به صورت کیفی یادآور شد و اضافه کرد: در حال حاضر نژاد زنبور عسل نیازمند اصلاح است تا تولید کیفی ارتقاء یافته و از نظر کمی نیز افزایش محسوسی را شاهد باشیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود ادامه داد: تغذیه زنبور عسل به صورت مصنوعی امکان‌پذیر نیست و این موضوع صحت ندارد چراکه زنبور عسل به حد کافی در طبیعت تغذیه می‌کند و نیازی به تغذیه مصنوعی با شکر و سایر ملزومات ندارد.

صفوی کیفیت تولید عسل را در استان اردبیل دارای بهترین شرایط و موقعیت اعلام کرد و گفت: باید در مسیری حرکت کنیم تا بیش از هر زمان دیگر زمینه برای بهره‌گیری از فرصت و فضای مطلوب و کیفی فراهم آید.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : سه شنبه 19 خرداد 1394 | 09:36 ب.ظ | نویسنده : | نظرات

14 خرداد سالروز ارتحال بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی ، پدر پیر جماران ، امام خمینی (ره) و همچنین قیام خونین 15 خرداد بر هموطنان گرامی تسلیت باد.


تاریخ : پنجشنبه 14 خرداد 1394 | 06:06 ب.ظ | نویسنده : | نظرات

ای دل شیدای ما، گرم تمنّای تو
کی شود آخر عیان طلعت زیبای تو
گر چه نهانی ز چشم، دل نبود ناامید
می رسد آخر به هم چشم من و پای تو
نیمه ی شعبان بود روز امید بشر
شادی امروز ما نهضت فردای تو

اللهم عجل لولیک الفرجطبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : چهارشنبه 13 خرداد 1394 | 10:09 ق.ظ | نویسنده : | نظرات
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان از آغاز برداشت عسل در این استان خبر داد و گفت: مرحله برداشت عسل تا نیمه تیرماه امسال ادامه می‌یابد.

ایرج بنیادی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با اشاره به آغاز فصل برداشت عسل اظهار کرد: عسل در دو فصل بهار و پاییز برداشت می‌شود.

وی با بیان اینکه برداشت عسل در این فصل تا نیمه تیرماه امسال ادامه دارد، افزود: در برخی نقاط از شهریور و مهر عسل برداشت می‌شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به پیش‌بینی میزان برداشت عسل گفت: با توجه به اینکه زمستان سال گذشته و اوایل بهار بارندگی زیاد بود و تلفات وجود داشت، اما پس از آن هوا مساعد شد و اکنون با رویش گل و گیاه فراوان در گیلان پیش‌بینی می‌شود نسبت به سال گذشته میزان برداشت عسل افزایش یابد.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی 10 درصد افزایش برداشت عسل را در برنامه داریم، تصریح کرد: عسل یکی از مهم‌ترین تولیدات گیلان بوده و پنجمین استان تولیدکننده عسل در کشور است.

بنیادی متوسط تولید عسل در هر کندو را حدود 17 تا 20 کیلو عنوان کرد و یادآور شد: در این زمینه رتبه نخست کشور را داریم.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم بتوانیم همراه با برداشت عسل صنایع مربوط به آن را در گیلان توسعه دهیم و عسل بسته‌بندی شده و بهداشتی در اختیار مصرف‌کنندگان قرار گیرد.

این مسئول با بیان اینکه تنها دو مجوز بسته‌بندی عسل در استان وجود دارد، یادآور شد: عسل در گیلان بیشتر به صورت سنتی و کارگاهی بسته‌بندی می‌شود که با نظارت صورت می‌گیرد و امیدواریم با بسته‌بندی‌ها متنوع بتوانیم تنوع این محصول ارزشمند را داشته باشیم.

وی سرمایه‌گذاری در زمینه بسته‌بندی‌های صنعتی و بهداشتی عسل را مهم دانست و با توصیه به زنبورداران، خاطرنشان کرد: زنبورداران رعایت قوانین کوچ را برای تولید عسل بهتر داشته باشند و حقوق دیگر زنبورداران مستقر در محل را حفظ کنند.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : یکشنبه 10 خرداد 1394 | 01:34 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
عبدالرضا بیگناه در انتخابات هیات مدیره زنبورداران و تولیدکنندگان عسل ایران در اتاق اردبیل شهرت عسل ایران را ناشی از تنوع گیاهی متنوع در کوهپایه های ایران دانست و افزود: وزارت جهاد کشاورزی و مسوولان ذیربط باید برای رفع مشکلات این حرفه تلاش کنند.

وی گفت: قشر زحمت کش زنبوردار که در کوهپایه ها با چادرنشینی و مشقات خاص عسل تولید کرده و در اختیار مصرف کنندگان داخلی و خارجی قرار می دهند باید حمایت شده و دولت نیز در قالب ارائه سوبسید باید از این قشر حمایت کند.

بیگناه اظهار کرد: این انجمن مسوولیت کشوری دارد و در این انتخابات دو نفر از اعضای هیات مدیره از استان های گیلان و زنجان انتخاب شدند.

در این انتخابات عبدالرضا بیگناه به عنوان رییس ، محمدعلی پورسلیمان به عنوان نایب رییس ، سید فردین صفوی به عنوان خزانه دار ، سید علی حجازیان به عنوان منشی ، محمد علی شجاع پور به عنوان عضو هیات مدیره ، عبادالله قضایی و لطیف پرکاری به عنوان اعضای علی البدل و بابک بیگناه و مرتضی رفیق صادقی به مدت سه سال به عنوان بازرسین انجمن زنبورداران و تولید کنندگان عسل ایران انتخاب شدند. طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : شنبه 9 خرداد 1394 | 10:31 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
رییس هیات‌مدیره شركت تعاونی زنبورداران اردبیل از تولید عسل ویژه بیماران دیابتی در این استان خبر داد. سیدفردین صفوی تصریح كرد: عسل ساكاروز زیر دو جهت استفاده بیماران دیابتی تولید شده كه می‌تواند به‌عنوان یك ماده غذایی دارویی مورد استفاده قرار گیرد. وی با بیان اینكه مصرف این عسل برای بیمار دیابتی نیاز به مصرف انسولین ندارد، اضافه كرد: این تولید جدید جهش قابل توجهی در تولیدات عسل این استان است.
رییس هیات‌مدیره شركت تعاونی زنبورداران اردبیل و حومه تصریح كرد: طبق رایزنی با دستگاه‌های اجرایی قرار است این عسل در داروخانه‌های سراسر كشور به فروش برسد. وی با تاكید به درج ارزش غذایی روی بسته‌بندی این عسل افزود: عسل ویژه بیماران دیابتی از استاندارد ملی ایران برخوردار بوده و به تایید معاونت غذا و دارو رسیده است. صفوی درخصوص قابلیت تولید انبوه و تامین نیاز داروخانه افزود: میزان استقبال می‌تواند در افزایش تولید تاثیرگذار باشد و باتوجه به رتبه سوم استان در تولید عسل، این استان می‌تواند حتی تولیدات شاخص خود را به كشورهای همسایه نیز صادر كند. وی عمده مقاصد صادرات عسل را كشورهای تركیه، یمن، عربستان و امارات متحده عربی دانست و افزود: تلاش بر این است در بسته‌بندی و كیفیت فاكتورهای بازارهای جهانی لحاظ شود. رییس اتحادیه تعاونی كشاورزی زنبورداران استان با بیان اینكه بازارهای جهانی اغلب عسل رس شده (سفت شده) را می‌پسندند، اضافه كرد: این درحالی است كه در بازارهای داخلی عسل رس شده عسل تقلبی عنوان می‌شود. صفوی به ضرورت فرهنگ‌سازی و آگاهی‌رسانی به صادر‌كنندگان تاكید كرد و گفت: موفقیت در بازارهای جهانی منوط به كسب اطلاع دقیق از نیاز و تقاضای بازار است.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : یکشنبه 3 خرداد 1394 | 01:34 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
جمعی از کارشناسان امور زنبورداری و تولیدکنندگان ملکه در استان تهران از دکتر نعمت الله شهرستانی پدر زنبورداری نوین ایران به خاطر خدمات ارزنده وی به علم زنبورداری و انتشار کتاب زنبور عسل و پرورش آن تجلیل کردند .
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، در این مراسم آقای کریمی یکی از تولیدکنندگان عسل و ملکه در ایران به نقش بااهمیت دکتر شهرستانی در ارتقای علم زنبورداری و تبدیل کندوهای بومی و سبدی به کندوهای مدرن اشاره کرد و گفت : بسیاری از زنبورداران فعالیت حرفه ای خود را با دانش و کتاب این استاد برجسته 94 ساله در علم زنبورداری آغاز کرده اند .
وی افزود : روشی که دکتر شهرستانی در علم زنبورداری در ایران اجرایی کرد باعث افزایش راندمان عسل‌آوری در ایران شد .
در این مراسم با حضور دکتر شهرستانی مرکز تحقیقات زنبور عسل موزه دارآباد افتتاح شد و فعالیت خود را رسما اغاز کرد .
آقای نوائیان مدیر موزه دارآباد هدف از راه اندازی این مرکز تحقیقاتی را پژوهش درباره نحوه فرآوری زنبور عسل و آموزش علاقه مندان به علم زنبورداری اعم از دانش آموزان و دانشجویان دانست و گفت : در این مرکز همچنین مردم با چگونگی تولید لقاح مصنوعی ملکه های کارنیکان آشنا می شوند.
وی تأکید کرد: تمام کلاس‌های آموزشی در این مرکز که با حضور استادان علم زنبورداری اداره می شود رایگان خواهد بود .
دکتر شهرستانی پدر زنبورداری نوین ایران نیز در این مراسم با بیان اینکه هم اکنون بیش از 6 میلیون کندو در ایران وجود دارد این تعداد را نسبت به محیط جغرافیایی کشور بسیار بالا دانست و گفت : برای اینکه تولیدات عسل در ایران افزایش یابد باید تعداد کندوها را به 2 میلیون و نیم کاهش داد .
وی با اشاره به اینکه متوسط محصول تولید شده در کشور سوئد با 100 هزار کندو 52 کیلوگرم گزارش شده است افزود : این درحالی است که در ایران متوسط محصول تولید شده 13 کیلوگرم است و باید این روند اصلاح شود .
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : شنبه 2 خرداد 1394 | 02:15 ب.ظ | نویسنده : | نظرات

وزارت کشاورزی افغانستان اعلام کرد: با رشد صنعت زنبورداری در کشور، سالانه بیش از یک میلیون و 300 هزار کیلوگرم عسل خالص در افغانستان تولید می‌شود.

این وزارتخانه با انتشار اطلاعیه‌ای گفت: زنبور‌داری در تمام ولایات به ویژه در ولایت‌های بدخشان، تخار، قندوز، ننگرهار، لغمان، هرات، غزنی، کاپیسا و لوگر بیشتر کشاورزان و دام‌داران را به‌خود مشغول ساخته است. این وزارتخانه افزود: در حال حاضر 3472 زنبوردار انفرادی، 9 اتحادیه و 58 واحد زنبورداری در کشور فعالیت می‌کنند.

محصولات زنبورداری افغانستان شامل عسل، موم، گرده، رویال ژل و زهر زنبور می‌شود اما بیشتر توجه به تولید عسل معطوف شده است.

این وزارتخانه در اطلاعیه خود تأکید کرد: پروژه توسعه صنعت زنبورداری وزارت کشاورزی که از سال‌های قبل در این وزارت برنامه ریزی شده برای آموزش افراد حرفه‌ای و ارتقای توانمندی‌های زنبور داران، برنامه‌های آموزشی متعددی را  برگزار نموده است.

زنبورداری در افغانستان از زمان‌های دور رواج داشته و عسل به عنوان با ارزش‌ترین فرآورده آن، علاقمندان بیشتری را در این کشور به خود جلب کرده است. وزارت کشاورزی افغانستان می‌گوید: عسل افغانستان تاکنون به شکل رسمی به خارج از کشور صادر نشده است.تاریخ : جمعه 1 خرداد 1394 | 02:16 ب.ظ | نویسنده : | نظرات