مراحل انتخاب و ارزیابی تولید کننده نمونه ملی زنبور عسل در زنبورستان آقای علی حاجیان برنجستانکی زنبوردار عضو شرکت تعاونی کشاورزی زنبورداران قائم شهر انجام گردید.


طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی، گالری تصاویر،
برچسب ها: زنبوردار نمونه، قائم شهر، علی حاجیان برنجستانکی، شرکت تعاونی زنبورداران قائم شهر،

تاریخ : چهارشنبه 20 آبان 1394 | 02:04 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
محمد بهجتیان در همایش تغذیه زنبور عسل که با حضورمعاونان، مدیران، کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی و زنبورداران در سالن اجتماعات سازمان جهاد کشاورزی قزوین برگزار شد، گفت: مبارزه بیولوژیکی با بیماریهای مهم زنبور عسل از طریق تشکیل کلنی های قوی از طریق برداشت کامل شانه های حاوی تخم و لارو زنبورها دغدغه زنبورداران را کاهش می دهد.

وی افزود: تغذیه ناکافی موجب ایجاد استرس و ابتلا به بیماری در زنبور عسل می شود لذا باید با تامین تغذیه سالم این مشکل را برطرف کرد. مشاور فنی و مدرس دانشگاه اصفهان گفت: تغذیه ناکافی و نامناسب باعث ایجاد و افزایش  استرس و زمینه ابتلای به بیماری در کلنی های زنبور عسل می شود.

بهجتیان تصریح کرد: تکمیل مواد موجود در خوراک برای پاسخگویی به نیازهای غذایی و پاسخگویی دقیق به احتیاج زنبور عسل مهمترین هدفی است که باید در تغذیه تکمیلی مورد توجه قرار گیرد.

وی اظهارداشت: در شرایط کنونی علاوه بر خوراکی های طبیعی برای تکمیل جیره غذایی زنبور عسل؛ مواد مصنوعی افزودنی مانند ویتامین ها، مواد معدنی و اسیدهای آمینه نیز استفاده می شود.

بهجتیان یادآورشد: به نژادی، بهداشت، تغذیه و مدیریت از مهمترین عوامل اصلی و موثر در افزایش کلونی زنبورعسل است که با اجرای آن می توان به نتایج پیش بینی شده دست یافت.

وی گفت: کربوهیدارتها، پروتئین ها، چربی ها، ویتامین ها و مواد معدنی انواع مکمل های غذایی در نیازهای حیاتی زنبور عسل است.

بهجتیان یکی از مشکلات تعیین نیازهای زنبور عسل را ماندگاری و میزان جمعیت یک کلنی دانست و اظهارداشت: طول عمر زنبور عسل تحت تاثیر تغذیه و فعالیت زنبورداران شکل می گیرد و اگر با روش های علمی این تغدیه سالم شود به عمر زنبورها اضافه می شود.

این محقق بیان کرد: کلنی هایی که از جیره های غذایی غنی شده با اسیدهای آمینه، ویتامین ها و مواد معدنی تغذیه شده اند کمتر دچار بیماری باکتریایی و نوزما می شوند.

وی گفت: زنبورهایی که در زمستان زنده می مانند نسبت به آنهایی که در طول زمستان می میرند از ذخائر بیشتر چربی، گلوکز و گلی کوژن برخوردارند و اندازه زنبورها نیز بزرگتر شده است.

بهجتیان یادآورشد: در دسترس بودن مواد غذایی در یک کلنی روی نسبت جنسی تخم هایی که توسط ملکه گذاشته می شود در فصل تولید مثل تاثیر دارد. در این همایش زنبورداران مسائل و مشکلات خود را در خصوص تغذایه زنبور عسل مطرح کردند که کارشناسان به آنها پاسخ دادند.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : سه شنبه 19 آبان 1394 | 02:56 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
عفت رئیسی سرحدی مدیر عامل اتحادیه زنبورداران درخصوص صادرات عسل اظهار داشت: عمده صادرات عسل ایران به کشور های حاشیه خلیج فارس، ترکیه، کردستان عراق و افغانستان است که سالانه هزار الی 1500 تن عسل از طریق بازارهای پیله‌وری به این کشور های صادر می‌شود.

 وی با اشاره به درخواست چین برای صادرات 5 هزار تن عسل گفت: در واقع این میزان عسل برای تحقق درخواست چینی‌های در کشور وجود دارد اما تا کنون به ساز و کارمشترکی برای قیمت محصول نرسیده‌ایم.

 رئیسی درادامه گفت: صنعت زنبور عسل به سبب اینکه زیر بخش دام وطیور است و از طرفی این بخش مشکلات خاص خود را دارد و گفتنی است که   دولت در برنامه چهارم و پنجم توسعه به این این صنعت توجهی نداشته، درحالی که در کشورهای توسعه یافته برای زنبور داران امتیازات ویژه‌ای قائل هستند.

 مدیر عامل اتحایده زنبورداران بیان کرد: مهم‌ترین چالش صنعت عسل نداشتن ردیف بودجه و وجود شبه عسل در بازار به سبب حذف استانداردهای اجباری و تشویقی است وبه همین خاطر خواهان استقلال صنعت زنبور عسل هستیم زیرا تا این امر صورت نگیرد ردیف بودجه نخواهیم داشت.

 وی تصریح کرد: در کشورهای درحال توسعه و توسعه یافته با وجود کاهش هزینه‌های تولید و افزایش برداشت امتیازاتی همچون سوبسید و یارانه برای زنبورداران در نظر می‌گیرند زیرا این صنعت تنها صنعتی است که در حفظ اکوسیستم‌ها ،افزایش بهره وری و از بین رفتن گونه‌های گیاهی تأثیر  دارد.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : دوشنبه 18 آبان 1394 | 03:13 ب.ظ | نویسنده : | نظرات

محمدرضا محمدخانی مسئول بسیج سازندگی سپاه ناحیه امام سجاد(ع) قزوین در حاشیه اردوهای جهادی بسیجیان در خصوص كارآفرینی در شغل زنبورداری اظهار كرد: استان قزوین با توجه به قرارگیری در منطقه كوهستانی دارای گل و گیاه فراوان زمینه لازم جهت پرورش زنبور و تولید عسل را دارا می باشد و با توجه به استقبال فراوان مردم برای ایجاد زنبورداری، سازمان بسیج سازندگی استان در این زمینه متقاضیان را همراهی كرده است.

 

وی در ادامه افزود: بسیج سازندگی برای هر شخصی كه بتواند در زنبورداری شغلی ایجاد كند تعداد ۳۰ كندو در نظر گرفته است؛ تاكنون بالغ بر ۵۰ هزار كلونی زنبور به متقاضیان شهرستان ارائه شده است.

 این مسئول با اشاره به اینكه تسهیلات پرداختی به متقاضیان كارآفرینی از ۵ میلیون تا ۳۰ میلیون تومان متغییر است توضیح داد: افرادی كه جهت دریافت تسهیلات به بسیج سازندگی مراجعه می كنند دو دسته هستند، افرادی كه دارای شناسه و گواهی آموزش و افراد فاقد آموزش های مهارتی لازم، در هر دو حالت با توجه به شرایط به كلیه افراد تسهیلات حمایتی تعلق می گیرد و هیچ محدودیتی برای ارائه تسهیلات كارآفرینی موجود نیست.

 

محمدخانی در ادامه تشریح كرد: بسیج سازندگی توانسته طی جلسات مختلف با اتحادیه‌های استان با بررسی نیازمندی‌های بازار و مردم در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری و اقتصاد مقاومتی با نگاه حمایت از تولیدات داخلی اقداماتی درخشانی را انجام دهد.

 

مسئول بسیج سازندگی سپاه ناحیه امام سجاد(ع) قزوین در رابطه با بحث بازاریابی تولیدات كارآفرینان توضیح داد: بسیج سازندگی با یك شركت توافق كرده است كه با ایجاد بازارچه‌های فصلی برای افراد تولیدكننده، شرایط خوبی برای فروش محصولات آنها و عرضه مستقیم به بازار فراهم شود.

 

محمدخانی در پایان با بیان اینكه بسیج سازندگی از تولیدكنندگان و كارآفرینان همواره حمایت می كند، افزود: بسیج سازندگی با انجام آزمایشات و كار كارشناسی بر روی تولیدات كارآفرینان، افراد را برای تعیین نرخ صحیح و عرضه بهینه محصولات با برند مورد نظر آنها، صاحبان صنایع را یاری می كند.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : یکشنبه 17 آبان 1394 | 03:16 ب.ظ | نویسنده : | نظرات

زنبورداری شغلی پردرآمد و پربرکت است که به هیچ گونه مواد وارداتی نیاز ندارد و با یک سرمایه‌گذاری کم می‌توان ایجاد شغل کرد. در شرایطی كه روند تلاش‌های اقتصادی در مسیر خودكفایی و استفاده بهینه از سرمایه گذاری نیروی كار استوار است و ایجاد فرصت های اشتغال مولد در كمترین مدت و با سرمایه اندك مورد تایید قرار می گیرد،‌ توجه به این رشته شغلی و درآمد نسبتا بالای آن ضرورت می یابد.

سید صمد عظیمی یكی از زنبورداران استان یزد با بیان این که زنبورداری یک شغل پاک و بدون آلودگی است گفت:  زنبور داری شغلی بسیار مطهر و شریفی است که زنبور دار می تواند با آن هم دنیا و هم آخرت خود را آباد سازد. علاوه بر این شغلی بسیار پربرکت است که فواید بسیار زیادی در بردارد.

وی در خصوص فعالیت خود اظهار داشت: نزدیک به 20 سال است که زنبورداری را از پدرانم به ارث برده‌ام اما در چندین سال گذشته به علت خشک سال‌های متوالی در آستانه از دست دادن شغلم بودم اما دو سال پیش با دریافت تسهیلات از بسیج سازندگی امید تازه‌‌ای برای ادامه کار پیدا کردم.

عظیمی در خصوص میزان سرمایه لازم برای شروع این کار گفت: چنانچه فردی بخواهد این کار را به صورت حرفه‌ای انتخاب کند حداقل به 100 کلونی و یک وسیله نقلیه برای جابه‌جایی نیاز دارد. در شرایط فعلی اقتصاد کشور کمتر شغلی می‌توان با 15 میلیون تومان ایجاد کرد. درواقع میزان سرمایه مورد نیاز این شغل نسبت به سایر شغل‌ها کمتر بوده و شغلی بسیار خوب قلمداد می‌شود.

وی به افرادی که می‌خواهند به این کار وارد شوند توصیه کرد: قبل از شروع لازم است افراد در کلاس‌های آموزشی شرکت کرده و اطلاعات مورد نیاز این شغل را کسب کنند. ارتباط نزدیک با زنبورداران با تجربه نیز ضروری است تا از وقوع ضررهای احتمالی جلوگیری شود.

عظیمی در مورد درآمد این شغل  بیان کرد: میزان برداشت عسل در هر دوره به شدت به وضعیت جوی وابسته است،به گونه‌ای که به طور میانگین از هر کندو 5 الی 10 کیلو عسل برداشت می‌شود. علاوه بر فروش عسل، سالیانه بین 50 الی 150 کندو بفروش می‌رسانم که این نشانه افزایش تعداد افرادی است که به این شغل وارد شده‌اند.

وی با بیان این که استان یزد دارای مناطق بکری برای پرورش زنبور عسل است افزود:  بهترین عسل را از گل خارهای ابرکوه برداشت کرده‌ام و علاوه بر ابرکوه سایر مناطق استان همچون نیر و علی‌آباد نیز برای زنبورداری مناسب است و می‌توان نتیجه خوبی گرفت.

این تولیدکننده موفق با بیان این که لازمه زنبورداری حرفه‌ای کوچ دادن کندوها است افزود: شش ماه از سال را می‌توان در یزد بود ولی بقیه ایام سال را باید کوچ کرد. برای این کار می‌توان با زنبورداران دیگر هماهنگ کرد و با هم این کوچ را انجام داد تا هزینه های آن تقسیم شود.

عظیمی با اشاره به عدم حمایت دولت از زنبورداران گفت: میزان تسهیلات اعطایی به زنبورداران نسبت به سایر شغل‌ها بسیار کم است و دولت نیز به جای حمایت از زنبورداران هزینه‌های زیادی را برای مجوز کارشناسی صحرا یا مجوز کوچ از زنبوردارن اخذ می‌کنند.
وی با اشاره به مشکلات بیمه زنبورداران گفت: بهانه‌های متعددی برای بیمه زنبورداران وجود دارد و در عمل نتوانسته زنبورداران زیادی را تحت پوشش قرار دهد.

وی با بیان این که پرورش زنبور عسل باعث افزایش محصولات کشاورزی و جلوگیری از بیابان‌زایی می‌شود افزود: وجود کندوهای زنبور عسل چه خساراتی به منابع ملی وارد می‌کند که باید هزینه آن را زنبورداران بپردازند. این درحالی است که عظیمی با تاکید بر لزوم فرهنگ‌سازی در خصوص فواید زنبور عسل  افزود: در بسیاری از کشورها زنبوردار در کنار فروش عسل، درآمدش را از باغدار می‌گیرد؛ ولی در ایران علاوه بر این که زنبوردار باید هزینه‌های دولتی را پرداخت کند باغداران نیز خود را در میزان تولید عسل شریک می‌دانند و از هر کندو درصدی از تولید را می‌خواهند.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : شنبه 16 آبان 1394 | 02:24 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
مدیرجهاد کشاورزی خمین با اعلام این خبر افزود :عسلی که امسال تولید شد نسبت به مدت مشابه پارسال بیست و دو درصد افزایش دارد.
جعفری اضافه کرد : بیست و دو هزار و هشتصد و بیست کلنی زنبور عسل در خمین وجود دارد که به طور متوسط از هر کلنی سیزده کیلو عسل برداشت می شود.

مدیرجهاد کشاورزی خمین کنترل به موقع بیماریهای مرتبط با زنبور عسل، کوچ به موقع زنبورداران و غنی بودن مراتع این شهرستان را از دلایل افزایش تولید عسل در این شهرستان دانست. هم اکنون دویست و نوزده زنبوردار در شهرستان خمین به تولید عسل اشتغال دارندو شهرستان خمین یکی از قطبهای تولید عسل در کشور محسوب می شود .طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : جمعه 15 آبان 1394 | 03:03 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
حمد اسماعیل طالب‌لو، در گفت‌وگو با خبرنگار سازمان بسیج جامعه پزشکی، به عنوان یک زنبوردار نمونه کشوری درباره شغل زنبورداری و پرورش زنبور در کشور گفت: برای فرد مبتدی در ابتدا خرید سه کندو زنبور کافی است اما می‌توان به مرور تعداد آن را افزایش داد؛ امکانات خاصی نیز برای زنبورداری لازم نیست فقط مکان کوچ دادن زنبور دارای اهمیت دارد، به این شکل که کندو‌ها در زمستان به مکان گرم و در تابستان به مکان خنک نیازمند هستند.

ضرورت سه مرتبه کوچ دادن زنبور در سال
این زنبوردار درباره شرایط نگهداری زنبور عسل افزود: زنبوردار باید به خوبی از زنبور‌ها مراقبت کند و این حشره را کوچ دهد تا عسل به دست بیاید، به این دلیل که در مکان ثابت چیزی عاید زنبوردار نمی‌شود؛ به عنوان مثال بنده در ابتدای مهر تا ۱۵ اردیبهشت در منطقه‌ای که هستم فصل رو به اتمام است و کندوهای زنبور را به شهریار منتقل می‌کنیم پس از آن کندو‌ها به اطراف همدان برده می‌شوند، در این مکان گل‌ها به مرور در حال شکفتن هستند و در این حالت زنبور به جمع آوری عسل می‌پردازد پس به شکل کلی باید سه مرتبه در سال کندو را کوچ داد.

وی در ادامه افزود: پس از اینکه زنبور از لانه بیرون آمد از هر گلی بازدید می‌کند و بر روی حدود ۲ تا ۴ هزار گل می‌نشیند تا عسل تولید کند، به این شکل از خرداد تا آخر تیرماه کندو از عسل پر می‌شود.

برداشت زیاد عسل از کندو به دلیل استفاده از مواد شکری است
طالبلو تصریح کرد: پس از برداشت عسل در ابتدای ماه پنجم زنبور‌ها را به مکانی دیگر که گل و گیاه فراوان داشته باشد، منتقل می‌کنم و به این شکل کندو‌ها حدود دو ماه آنجا می‌مانند، سپس مجدداً عسل را جمع آوری می‌کنیم، بخشی از آن را برای خود برمی‌داریم و بخشی از آن را برای زنبور باقی می‌گذاریم پس به این شکل حدود شش تا هفت کیلو از عسل را برداشت می‌کنیم و نصف آن را برای زمستان گذرانی زنبور باقی می‌گذاریم سپس در ابتدای مهر کندو‌ها را به تهران باز می‌گردانیم.

وی در ادامه افزود: معمولاً عسل طبیعی در هر کندو حدود شش کیلو بیشتر نیست و برداشت عسل زیاد از کندو به دلیل استفاده از مواد شکری است که به زنبور می‌دهند و ساکاروز بالا دارند.

آزمایش تنها راه شناخت اصل طبیعی از غیر طبیعی است
این زنبوردار درباره شیوه شناخت عسل طبیعی ازغیر طبیعی بیان کرد: نمی‌توان عسل طبیعی را از غیر طبیعی آن تشخیص داد و فقط آزمایش است مشخص می‌کند آیا شکر دستی به حشره داده شده است یا خیر و با خوردن عسل نمی‌توان این موضوع را تشخیص داد.

وی در مورد رنگ‌های متفاوت عسل اذعان کرد: رنگ متفاوت عسل به گل و گیاهی که زنبور بر روی آن می‌نشیند بستگی دارد؛ عسل رنگ سیاه مربوط به مناطق نزدیک به بندرعباس است که از درخت سدر تغذیه می‌شوند، عسل اقاقیاً نیز رنگ تیره‌ای دارد، در شیراز نیز به واسطه یک نوع گیاه خاص رنگ عسل سبز است.

طالب‌لو، درباره شکرک موجود در عسل گفت: ممکن است به دلیل اضافه کردن شکر و یا موم زیاد در عسل باشد اما عسل خوب عسلی است که پس از گذشت یک سال هم شکرک نمی‌بندد بلکه روی آن سفت و مانند ماست می‌شود به شکلی که با قاشق می‌توان آن را برداشت.

عسل خوب تاریخ مصرف و نگهداری ندارد
وی تاکید کرد: نکته‌ای که درباره زمان نگهداری عسل وجود دارد این است که عسل تاریخ نگهداری ندارد و کمترین میزان نگهداری آن صد سال است و خراب شدنی نیست در ضمن هیچ میکروبی نمی‌تواند وارد آن شود؛ عسل خوب سفت شده اما رنگ عسل به مرور زمان تیره‌تر می‌شود.

تاثیر مصرف عسل بر درمان بیماری‌ها
این زنبوردار درباره خواص درمانی عسل نیز اظهار کرد: عسل یک ماده مفید غذایی برای بدن انسان است و شامل قند‌ها، ویتامین‌ها، آنتی بیوتیک‌ها و نمک‌های معدنی می‌شودهمچنین عسل دارای ۸۱ یک ماده غذایی است و یک دارو محسوب می‌شود، به عنوان مثال درباره بیماری‌ام اس گفته شده اگر فردی از ابتدا عسل مصرف کند دچار آن نمی‌شود و سکته قلبی نیز به سراغ فرد نمی‌آید اما تنها مسئله که باید مورد توجه باشد اینکه عسل چاق کننده است.

طالب‌لو، درباره موارد استفاده از موم عسل تصریح کرد: در کارخانه از موم ورق تولید می‌شود و از آن در کندو استفاده می‌شود به این شکل که زنبور بر روی پوکه کار می‌کند و سلول‌ها را می‌بافد سپس به جمع آوری عسل می‌پردازد البته موم مصنوعی که از پارافین ساخته می‌شود نیز در بازار وجود دارد اما ما برای ساخت پوکه عسل از موم مصنوعی استفاده نمی‌کنیم به این دلیل که زنبور معمولا روی آن کار نمی‌کند مگر اینکه ناچار باشد.

وی با اشاره به اینکه در فصل بهاراز هر کندو می‌توانید ۱۰ تا ۲۰ ملکه زنبور پرورش داد و محدودیتی در این باره وجود ندارد، بیان کرد: در هر کندو ۱۰ تا ۳۰ هزار زنبور وجود دارد که در آن یک ملکه قرار می‌دهیم ملکه ۵ سال عمر می‌کند و در این مدت می‌تواند یک میلیون تخم گذاری کند البته دو سال اول ملکه تخم‌گذاری مناسبی دارد اما پس از دو سال بهتر است ملکه را عوض کرد.

طالبلو درباره شیوه درست شدن عسل گفت: زنبورعسلدان دارد با حرکت بر روی گل‌ها شهد گل‌ها را می‌مکد و دارای غده‌ای است که مواد دیاستاز تولید می‌کند و وقتی این ماده را داخل شهد می‌ریزد به عسل تبدیل می‌شود.

اشتغال آفرینی در کشور با زنبورداری
وی درباره گسترش رشته زنبورداری به منظور ایجاد اشتغال در کشور گفت: بنده در ابتدای کار با یک کندوی عسل شروع کردم که به مرور آن را گسترش دادم و زمانی به ۲۶۰ کندوی عسل رسیده بود و هم اکنون اعضای خانواده به همراه فرزندانم در این مسیر با من همکاری می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه هر فرد می‌تواند به تعداد ۱۰۰ کندو رسیدگی کند، ابرازکرد: زنبوردار به مدت ۶ ماه از کندو‌ها مراقبت می‌کند سپس فرد می‌تواند ۶ ماه دوم را به استراحت بپردازد اما نکته مهم این است که فرد زنبوردار باید بتواند در دو منطقه حشرات را کوچ دهد.

این زنبوردار درباره میزان تولید عسل اظهار کرد: میزان تولید عسل در سال به زنبوردار بستگی دارد ممکن است زنبوردار یک سال فقط به دنبال افزایش تعداد زنبور باشد و تمایلی برای به دست آوردن عسل نداشته باشد و سال دیگر افزایش میزان عسل را مدنظر داشته باشد.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : پنجشنبه 14 آبان 1394 | 03:03 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
قائم مقام وزیر در امور بازرگانی وزارت جهادکشاورزی: فاصله 4 برابری قیمت تولید تا مصرف صحه ای برحضور دلالان
قائم مقام وزیردرامور بازرگانی وزارت جهادکشاورزی گفت: مدیریت بازاررسانی دولت وتشکل ها می تواندازوجود فاصله 4برابری قیمت های تولید تا مصرف جلوگیری کند.
علی اکبر مهرفرد افزود: امروز دلایل فاصله 2، 3 تا 4 برابری قیمت بین تولیدکننده تا مصرف کننده مشخص شود، به طور مثال محصول سیب زمینی در مزرعه 400 تومان خریداری می شود اما در بازار 2000 تومان بدست مصرف کننده نهایی می رسد، حتی با در نظر گرفتن هزینه ضایعات، بسته بندی و حمل و نقل نباید محصول با 4 برابر قیمت به مصرف کنندگان عرضه شود.

وی درباره ثبات قیمت نهاده های کشاورزی طی 1.5 سال گذشته، گفت: طی سالهای گذشته نهاده های صنعت مرغداری همچون ذرت و کنجاله سویا با ارز 1226 تومان اما با تغییر سیاست ها با نرخ 2650 تومان وارد کشور می شد لذا به طور قطع بایستی قیمت نهاده ها نیز به 2 برابر افزایش می یافت اما طی 1.5 سال گذشته نرخ نهاده ها نه تنها کاهش یافته بلکه تاکنون نیز ثابت مانده بنابراین مشخص می شود مابه التفاوت قیمت بین تولید تا مصرف به جیب چه کسانی می رود.
مهرفرد با بیان اینکه ایران از لحاظ باغبانی و تنوع اقلیمی بی نظیر و دارای مزیت بالاست، افزود: گردافشانی زنبور عسل برای اکوسیستم ایران دارای یک مزیت است تا تولیدات کشاورزی ما به شکل اقتصادی به بازارهای داخلی و خارجی عرضه شود.
وی افزود: صنعت زنبورداری نسبت به گذشته اقدامات خوبی داشته به طوری که از تولید سنتی که توجه آن تنها به تولید بوده، مقداری فاصله گرفته و در حال تکمیل زنجیره تولید است.
وی اضافه کرد: البته این بدان معنا نیست که زنجیره تولید عسل کامل شده بلکه راه طولانی را در پیش دارد که باید به درستی هدایت شود.
قائم مقام وزیر در امور بازرگانی وزارت جهادکشاورزی درخصوص برندسازی محصولات کشاورزی نیز گفت: هم اکنون برندسازی در بخش عسل انجام شده در واقع تهیه نشان تجاری آسان، اما نگهداری آن سخت است زیرا کافی است که محصول بی کیفیتی تحت عنوان یک برند تهیه و به بازار عرضه شود بنابراین سالها زمان می برد تا بتوان آن مشکل را جبران کرد.
وی جایگاه کنترل کیفیت در محصولات کشاورزی را پراهمیت ذکر و تصریح کرد: برندسازی به ارتقاء کیفیت وابسته است و باید برندسازی ارزش داخلی و خارجی داشته باشد، در صورتی که کنترل کیفی در محصولات لحاظ نشود برند ارزش خود را از دست می دهد.
مهرفرد، تنوع سازی در تولید عسل و ژل رویال را از دیگر اقدامات برندسازی موثر برشمرد و گفت: در دنیا مواد مختلف غذایی با یکدیگر ترکیب می شوند و طعم های جدیدی را ابداع می کنند بنابراین با مخلوط کردن عسل و ژل رویال می توان این محصول را متنوع کرد.
وی ادامه داد: بنابراین برای ارتقای صنعت زنبورداری باید تولید اولیه عسل، فرآوری و بسته بندی تا مصرف برای بازارهای داخلی و خارجی مورد توجه قرار گیرد.
وی گفت: باید پروتکلی برای زمان گردش کلونی ها و زنبورها در باغات و مزارع ایجاد کنیم که عملیات گرده افشانی موثر واقع شود، نه آنکه مشکلاتی را نیز پدید آوریم زیرا در صورتی که باغی عملیات سمپاشی انجام دهد، همین امر می تواند موجب مرگ و میر زنبور عسل و صدمه به این صنعت شود.
وی افزود: آنچه دولت در نظر دارد حمایت از تشکل ها، تعاونی ها و سندیکاها است تا با کوچک سازی بدنه خود بخشی از اقدامات را به بخش خصوصی واگذار کند که دولت از این موضوع حمایت می کند.
وی بر این باور است که وقتی تولیدکننده ای متضرر می شود دولت ناچار است با منابع مالی ناچیز از تولید حمایت کند اما اگر تشکل ها با برنامه ریزی علمی و توجه به بازار وارد عرصه شوند به طور طبیعی دولت به سمت سیاست گذاری واگذاری مسئولیت ها به بخش خصوصی گام برمی دارند.
وی تصریح کرد: انتظار می رود تشکل ها وارد عرصه مدیریت شوند و از تولید و عرضه محصولات به بازار حمایت کنند.
وی افزود: تشکل ها در تمام صنایع از تامین نهاده ها، مواد اولیه، گردش نقدینگی، صنایع تبدیلی و بازاررسانی را مدیریت می کنند و امیداریم در صنعت زنبورداری کشور نیز این موضوع عملیاتی شود.

معاون وزیر جهادکشاورزی؛ ایران با صادرات 5000 تن عسل هشتیمن تولیدکننده عسل در جهان است
معاون تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی با بیان آنکه ایران رتبه هشتم تولید عسل در دنیا را به خود اختصاص داده است، گفت: تولید عسل ایران 78 هزارتن در سال است که بیش از 5 هزار تن آن به کشورهای هدف صادر می شود.

حسن رکنی افزود: با این میزان صدور عسل، رکورد صادرات این محصول غذایی شکسته است. وی، یکی از مهمترین اقدامات وزارت جهادکشاورزی را تکمیل زنجیره تولید محصولات کشاورزی برشمرد و افزود: طی سالهای اخیر در این زمینه در بخش طیور اقدامات مطلوبی انجام شده، اما کافی نیست.
به گفته وی، در ابتدای اقدام طرح تکمیل زنجیره، 4 تا 5 درصد کار در زنجیره های تولید انجام می شد اما هم اکنون این رقم به 15 درصد رسیده و امیدواریم این رقم در شرایط مساعد به 80 درصد نیز برسد.
معاون وزیر جهادکشاورزی با بیان اینکه در تولید عسل به دنبال تکمیل زنجیره از تولید تا مصرف هستیم، گفت: تولید برخی محصولات درآمدی محدود دارد به طور مثال تولید محصولات دام و طیور عایدیش تنها پروتئینی است که به مصرف می رسد درحالی که عایدات زنبور عسل چندوجهی است.
** قیمت جهانی هر کیلوگرم ژل رویال 400 دلار
معاون تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی گفت: در دنیا به غیر از عسل محصول دیگری از عملکرد زنبور عسل در کندو حاصل می شود که ژل رویال(غذای ملکه) است.
وی اضافه کرد: در ایران از هر کندو به طور متوسط 10 تا 12 کیلوگرم عسل و 10 تا 12 گرم ژل رویال حاصل می شود که قیمت هر کیلوگرم عسل حدود 5 تا 6 دلار و نرخ هر کیلوگرم ژل رویال (غذای ملکه)در بازار جهانی بین 300 تا 400 دلار است.
به گفته رکنی، در چین از هر کندوی زنبور عسل حدود 12 کیلوگرم ژل رویال حاصل می شود و این رکورد را بعضی کشورها تجربه کرده اند و ما اگر تولید ژل رویال را به یک کیلوگرم برسانیم تا چندین برابر تولید هر کیلوگرم عسل ارزش افزوده بدست می آید.
وی براین باور است که ارتقای تولیدات کمی و کیفی محصولات کشاورزی در بخش زراعی و باغی حاصل گرده افشانی زنبور عسل در طبیعت است بنابراین توسعه صنعت زنبورداری می تواند بخشی از مشکلات بخش های زراعی و باغی را برطرف سازد.

مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران: عسل با کیفیت ایران به سلف خرها می رسد
درآمد صادراتی عسل چین 4 برابر نفت ایران است مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران کشور گفت: ایران یکی از تولیدکنندگان عسل کیفی در دنیا است که ماحصل تلاش تولیدکنندگانش نصیب سلف خرها می شود زیرا کارخانجات لبنی حتی عسل درجه 3 را نیز خریداری می کنند.

عفت رئیسی سرحدی امنیت غذایی مردم را یک مبحث ملی دانست و افزود: زنبور عسل به عنوان یکی از عناصر پایه مواد غذایی مثل آب و خاک باید مورد توجه قرار گیرد.
وی بازار و بازار رسانی را از حلقه های بخش کشاورزی برشمرد و اظهار داشت: تولیدکنندگان عسل کشور در بازاررسانی و توزیع این محصول نقشی ندارند، اما با وجود برند تجاری می توان برای این محصول علاوه بر ایجاد بازار، ارزش آفرینی کرد.
مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران تصریح کرد: تولید کنندگان به تنهایی قادر به تولید، بسته بندی، بازاریابی و صادرات نیستند و این یک زنجیره است که هر کدام از متخصصان خاص خود را می طلبد.
رئیسی با بیان اینکه عسل ایران به دلیل نقش گیاهان دارویی جزء بهترین عسل دنیا قلمداد می شود، گفت: متاسفانه نظارت بر مواد غذایی ما را از نوشتن مشخصات دارویی عسل بر روی انواع مختلف عسل منع کرده است.
وی نقش زنبور عسل را در افزایش راندمان دانه های روغنی نیز موثر دانست و افزود: زنبور عسل 70 درصد باعث بارور شدن دانه های روغنی می شود.
وی ادامه داد: کاهش برداشت محصولات کشاورزی و قابل صادرات نبودن آن غیر از بحث بازاررسانی به نبود توجه به نقش زنبورعسل به لحاظ گرده افشانی در حفظ و حراست اکوسیستم و افزایش بهره وری بخش کشاورزی مربوط می شود.
وی تصریح کرد: زنبور عسل تامین کننده امنیت غذایی کشور است و اگر به مدت یکسال زنبور عسل در مزارع وجود نداشته باشند می توانیم شاهد این موضوع باشیم که ارز چند میلیون دلاری کشور صرف واردات این محصولات می شود.
مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران کشور گفت: این درحالیست که چینی ها از هر کندو 12 کیلوگرم ژل رویال (غذای ملکه) بدست می آورند و ارزآوری این محصول برای آنان دو برابر درآمد نفتی ایران با بشکه ای 110 دلار است .
** ایجاد خط اعتباری صنعت زنبورداری الزامی است
مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران کشور، ایجاد خط اعتباری برای صنعت زنبور عسل کشور را الزامی دانست و گفت: با وجود 6.5 میلیون کلنی در کشور و 74 هزار فعال در این بخش اختصاص ردیف بودجه به صنعت زنبورداری حق زنبورداران است.
به گفته وی، زنبور عسل با پتانسیل مدیریت یک میلیون شغل نمونه بارز اقتصاد مقاومتی است که هنوز ردیف بودجه مستقلی ندارد و به معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی وابسته است.
وی با اشاره به اینکه تحقیقات ما در این بخش به دلیل نبود بودجه کافی به نتیجه نمی رسد، اظهار داشت: ما می خواهیم در برنامه ششم توسعه ردپایی از صنعت زنبور عسل دیده شود و مستقل عمل کنیم.

مدیرعامل صندوق توسعه زنبور عسل: جذب سرمایه گذاری و تولید اقتصادی درگرو تجاری سازی صنعت زنبور عسل است
مدیرعامل صندوق توسعه زنبور عسل با بیان اینکه تجاری سازی حلقه مفقوده صنعت زنبورعسل به شمار می رود، گفت: با تجاری سازی صنعت زنبور عسل علاوه بر جذب سرمایه گذاری و افزایش اشتغالزایی، وضعیت معیشت زنبورداران نیز بهبود می یابد.

بهزاد بانکی پورافزود: برند سازی در صنعت عسل به منظور دسترسی بهتر تولید کنندگان به بازار مصرف و رسیدن بیشتر ارزش اقتصادی محصول تولیدی به تولیدکنندگان است.
وی اظهار داشت: صندوق در طول 2.5 سال گذشته در رفع مشکل تمام حوزه های صنعت زنبوداری شامل آموزش و توانمندی ، حوزه نظام اطلاع رسانی تلاش داشته و نقش خود را به عنوان یک نهاد توسعه ای انجام داده است.
وی هدف از انجام این اقدامات را جذابیت سرمایه گذاری در صنعت زنبور عسل، اشتغالزایی، بهبود بهره وری و وضعیت معیشت زنبورداران عنوان کرد.
وی تصریح کرد: ایجاد اطمینان در مصرف کنندگان یکی دیگر از اهداف معرفی برند تجاری برای عسل است تا با مصرف کننده با آرامش خاطر عسل مورد نیاز خود را تامین کند.
بانکی پور گفت: معرفی برند تجاری عسل به معنای آن نیست که فقط برند مذکور استاندارد است و سایر نشان ها تقلبی هستند بلکه با معرفی این برند تلاش تأمین منافع مصرف کننده به لحاظ کیفیت محصول، قیمت ومنافع تولیدکننده برای دریافت سودمناسب است و نهادهای مختلف از جمله مؤسسه استاندارد و سازمان دامپزشکی بر روی کیفیت آن نظارت می کنند.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : چهارشنبه 13 آبان 1394 | 02:40 ب.ظ | نویسنده : | نظرات

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قائم‌شهر از اشتغال 474 زنبوردار در بخش پرورش زنبور عسل این شهرستان خبر داد. فرزین فرهادی در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، گفت: بر اساس نتایج سرشماری انجام‌شده در زنبورستان‌های شهرستان قائم‌شهر، 474 نفر به‌صورت مستقیم به شغل پرورش زنبور عسل فعالیت دارند. وی ادامه داد: از 44 هزار و 190 کندو موجود در این شهرستان، 530 تن عسل با میانگین هر کندو 12 کیلوگرم تولید و به بازار مصرف عرضه شد.

فرهادی با بیان اینکه صنعت زنبورداری دارای توجیه اقتصادی فراوانی برای باغداران است، خاطرنشان کرد: به‌دلیل تنوع آب و هوایی، شهرستان قائم‌شهر از جایگاه ویژه‌ای در پرورش زنبور عسل برخوردار است و زنبورداران این شهرستان در هنگام کوچ کندوها، برحسب زمان گلدهی و شهد اقدام به کوچ می‌کنند. مدیر جهاد کشاورزی قائم‌شهر خاطرنشان کرد: زنبور عسل با عمل گرده‌افشانی سبب افزایش محصولات باغی و زراعی و مرتعی در منطقه می‌شود.

این مسئول ادامه داد: برای اقتصادی‌کردن و کاهش هزینه تولید برای ایجاد امنیت شغلی و اشتغال‌زایی مولد و توسعه پایدار در شش ماهه نخست امسال دو دوره کلاس علمی و عملی و مهارتی با همکاری اداره آموزش و ترویج با اهداف فوق برای بهره‌برداران پرورش زنبورعسل برگزار شد. فرهادی به زنبورداران توصیه کرد با رعایت اصول و قوانین کوچ به‌ویژه اخذ گواهی دامپزشکی، این صنعت را در راستای توسعه و تولید بیشتر عسل یاری کنند.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : سه شنبه 12 آبان 1394 | 02:02 ب.ظ | نویسنده : | نظرات

محمود حجتی در بازدید از شرکت سهامی زراعی گلپایگان، با بیان اینکه کشاورزی محدود در مزرعه نیست، اظهار داشت: با وجود مشکلاتی که در مزارع کشاورزی از قبیل محدودیت آب، خدمات و گرفتاری های اقلیمی وجود دارد لیکن بخش عمده ای از مشکلات تولیدکنندگان، محصولی است که تولید می شود و مشخص نیست که بتوان آن را با قیمت مناسب به فروش رساند.

وی به یکی از نکات مهم ایجاد شده (ارزش افزوده) اشاره کرد و افزود: محصولی که با مشکلات عدیده در بخش های کشاورزی و دامداری تولید می شود قبل از رسیدن به دست مصرف کننده ایجاد ارزش افزوده می کند که تولید کننده و منطقه از نظر توسعه ای از نعمات ارزش افزوده برخوردار نمی شود.

وزیر جهاد کشاورزی از نحوه تولید خوراک دام انتقاد کرد و گفت: دانه ای که در اختیار تولیدکننده طیور قرار می گیرد یکی از دغدغه های صنعت طیور و دامپروری است به این دلیل که از سوی تولیدکننده حقیقی یا حقوقی انجام نمی شود که می توان این امر را با راه اندازی تعاونی در سطح شهرستان، منطقه و استان به منظور زدودن اجحاف و ضابطه ای برای قیمت گذاری ایجاد کرد.

حجتی با اذعان به اینکه ما راهی جز تشکیل نظام صنفی و تعاونی ها نداریم، تصریح کرد: یکسری از خدمات را باید دولت تقبل کند که پیگیری آن برعهده وزارت جهاد کشاورزی است به ویژه در بخش بیمه زنبورداران که گفته شده جزء بخش کشاورزی نیست و نبود تشکیلات نظام صنفی کشاورزی در این مواقع مشهود است که در این زمینه باید از همکاران بخش کشاورزی و نماینده مجلس کمک گرفته شود.

وی با تأکید بر اینکه نظام صنفی کشاورزی کشور بالاترین پشتوانه ها را می تواند داشته باشد، یادآور شد: تمام مسایل و جوانب مربوط به نیروی انسانی، تولید، بازار کشاورزی داخلی و خارجی در راستای خدمت به مردم کشور است.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه تمام زیرشاخه های کشاورزی جزء کشاورزی است، بیان داشت: باید با همدلی، کمک و نگاه به آینده کشاورزی در مزارع با تلاش بیشتر، انتخاب بذر مناسب، علم و تکنولوژی با تکیه بر تجهیز، نوسازی، تسریع و آماده سازی، استفاده از روش های آبیاری مناسب کشاورزی را در راستای نیل به اقتصاد مقاومتی گسترش دهیم.

حجتی با بیان اینکه باید کشاورزی از حالت کنونی خارج شود، افزود: شرکت های سهامی زراعی باید منشأ و محل توسعه کشاورزی در کشور باشند ضمن اینکه الگویی برای درون و بیرون از مزرعه بوده و اقداماتی که در توان کشاورزان نیست را انجام دهند.

وی در پایان با اشاره به اینکه در سال زراعی گذشته با کاهش ۱۸ درصد بارش نسبت به سال قبل مواجه بودیم، اظهار کرد: این در حالی است که با توجه به نیاز کشور باید در بخش کشاورزی و در سطح ملی بالاترین رشد را در کشور داشته باشیم.

توجه به بخش کشاورزی مانع از مهاجرت خواهد شد

در ادامه سید محمدحسین میرمحمدی نماینده مردم شهرستان های گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ظرفیت ایران در بخش کشاورزی در رده بالایی قرار دارد، اظهار داشت: در راستای رشد، توسعه و خودکفایی در بخش کشاورزی باید با مردمی که ولایت مدار هستند، قدم های بلندی برداشته شود.

وی افزود: مردم از دولت تدبیر و امید انتظار دارند آنگونه که توجه ویژه ای در بحث بهداشت و درمان شده است به بخش کشاورزی نیز اهمیت دهند تا از مهاجرت بی رویه جمعیت به دلیل نبود اشتغال در شهرهای کوچک اقدام شود که در این زمینه دولت و مجلس آمادگی دارند تا گام های اساسی در راستای مطالبه مردم بردارند.

 قبل از سخنان وزیر جهاد کشاورزی چند تن از نمایندگان بخش های مختلف کشاورزی شهرستان های گلپایگان و خوانسار، دیدگاه ها، نظرات و مشکلات خود را در راستای رفع آن بیان کردند.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : دوشنبه 11 آبان 1394 | 03:34 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
سالنامه زنبوری سوادکوه دو فصل پرکار و کم‌کار دارد، شکوفه‌های بهارنارنج، موسم شهد درختان جنگلی و هنگامه کوچ به مناطق ییلاقی همگام با شروع گرده‌افشانی گیاهان وحشی ارتفاعات، فصل پرکار زنبورداری است.

شهریور سرد ارتفاعات، زمان بازگشت به پایین‌دست و استفاده از شهد پیچک جنگل‌های سوادکوه نیز فصل پرکار زنبورداری است و پس‌ازآن فصل کم‌کار و زمستان طولانی شروع می‌شود.

شهرستان سوادکوه باآنکه محیطی مستعد برای زنبورداری است اما انگار در کنار دیگر مشاغل روستایی و تولیدی توجه چندانی به این صنعت سودآور و توسعه آن نشده است.

باآنکه گرد پیری بر موهایش نشسته اما همچنان عاشق زنبورداری است و می‌گوید باوجود هزینه‌های سرسام‌آور زندگی و بارش باران در هنگام گرده‌افشانی، باغات سم‌پاشی شده و خشکی آب‌وهوا که از میزان عسل می‌کاهند هرگز به این فکر نیفتاده‌ام که با تزریق شکر در فصل پرکار، عسل بیشتری به دست آورم.

تمام مشتری‌هایش به طبیعی بودن عسلش اطمینان دارند و عسل طبیعی را به‌شرط آزمایش می‌فروشد. مهرماه است و آخرین فرصت برای زنبوردار سوادکوهی، چراکه بعدازاین دیگر نه شهدی است و نه گلی، اگر هم چیزی باشد، بارش پی‌درپی باران این امکان را می‌گیرد.

چند وقتی از کوچ بازگشته، کلنی زنبورهایش را که سرانگشتی می‌شمارم بیشتر از ۱۰۰ کندوست، خشکی بهار امسال او را از برداشت محصول در ارتفاعات شهرستان ناامید کرده، به همین خاطر به باغات قزوین رفته بود و از برداشت عسل آنجا رضایت دارد.

لی فزونی مدیرعامل تعاونی زنبورداران سوادکوه شمالی از دردسرهای این حرفه می‌گوید: مسائل حقوقی برای دفاع از زنبورداران برای گرفتن تسهیلات از جهاد، مجوز اسکان در مراتع و جنگل‌ها و پیگیری مسائل کوچ زنبورداران به دیگر شهرستان‌ها ازجمله وظایف این تعاونی است.

وی در گفتگو با خبرنگار مهر ادامه می‌دهد: مجوز اسکان برای زنبورداران بنا به درخواست زنبوردار و سالانه صورت می‌گیرد، هرچند، اسکان چندباره یک زنبوردار در یک مکان، حقی برای آن زنبوردار ایجاد می‌کند، حقی که بیشتر اخلاقی است تا حقوقی و اکثر زنبورداران آن را محترم می‌شمارند.

۳۰۰ زنبوردار در مازندران فعال هستند

فزونی، زمان شروع به کار تعاونی زنبورداری را از سال ۱۳۶۰ می‌داند و می‌گوید: این تعاونی هزار و ۲۷۰ سهام دار دارد، اما در حال حاضر حدود ۳۰۰ زنبوردار فعال در منطقه وجود دارد که بیشتر آن‌ها مربوط به سوادکوه شمالی است.

ادامه می‌دهد: تعاونی از ابتدای تأسیس در شیرگاه شکل‌گرفته و در سال اخیر، پس از جداسازی دو شهرستان، باوجود جداسازی جهاد کشاورزی دو شهرستان از هم، هنوز تعاونی در شهرستان سوادکوه شکل نگرفته و این تعاونی همچنان به زنبورداران دو منطقه خدمات می‌دهد.

از هدایت محمدی رئیس مرکز جهاد کشاورزی زیرآب، چرایی شکل نگرفتن تعاونی زنبورداری در شهرستان را جویا می‌شوم که تأمین نشدن زمین را عامل برای تأسیس نشدن تعاونی در سوادکوه می داند.

طبق آمار سال گذشته جهاد کشاورزی شهرستان سوادکوه، ۱۴۹ زنبوردار در این شهرستان فعال‌اند، اما بی‌گمان تعداد زنبوردارن بیشتر از این تعداد است، چراکه در سرشماری‌ها، تنها زنبوردارانی شمرده‌شده‌اند که در زمان سرشماری عضو تعاونی زنبورداران بوده‌اند.

عباسعلی پورمند کارشناس تولیدات دامی مدیریت جهاد کشاورزی سوادکوه نیز در گفتگو با خبرنگار مهر بابیان اینکه سرشماری در نیمه اول مهرماه سال جاری در شهرستان انجام می‌گیرد، اظهار امیدواری می‌کند که با این طرح، آمارها دقیق‌تر شوند.

وی درعین‌حال معتقد است: پراکندگی زنبورستان‌ها و جابجایی آن‌ها، تغییر پی‌درپی تعداد کلنی‌ها موجب سخت شدن انجام سرشماری‌ها می‌شود.

در حین مصاحبه با کارشناس تولیدات دامی جهاد، با نگاهی به قفسه‌ها می‌توان دید در شمار انبوه زونکن‌های مربوط به دام، تنها به‌اندازه انگشتان یکدست، زونکن مربوط به زنبورها وجود دارد و اما کارشناس تولیدات دامی جهاد کشاورزی سوادکوه، علت اندک بودن پرونده‌های مربوط به زنبورداری را جداسازی دو شهرستان و انتقال نیافتن کامل اطلاعات می‌داند و معتقد است: تا پیش‌ازاین تمام امور مربوط به زنبورداری در جهاد شیرگاه انجام می‌شد و بخش زنبورداری این شهرستان نوپاست.

وی ادامه می‌دهد: قصد داریم در کنار سرشماری پرسش‌نامه خودتنظیمی هم تهیه کنیم که منجر به شناخت رفتار زنبورها و استفاده از تجربیات زنبورداران خواهد شد.

با توجه به آن‌که سه کنشگر عمده در این عرصه، زنبورداران، تعاونی زنبورداران و جهاد کشاورزی است، ازاین‌رو چگونگی تعامل میان این سه، مهم‌ترین عامل در رونق این حرفه و همچنین جلوگیری از افزایش عسل کم کیفیت تزریقی است.

برآیند بررسی‌ها نشان می‌دهد که اگر بتوان زنبورداران منطقه را در دو گروه بی‌پروا (منفعتی) و محافظه‌کار (معیشتی) تقسیم کرد، بیشتر زنبورداران منطقه درگروه دوم قرار می‌گیرند و برای اکثر افراد این گروه، زنبورداری شغل دوم و نگاه این افراد به زنبورداری، یک نگاه کمک معیشتی است. همچنین کسانی درگروه اول (بی پروا) قرار می‌گیرند به این حرفه از منظر تجارت و کسب منفعت می‌نگرند و در جستجوی راه‌های پربازده هستند اما آنگاه‌که دست‌یابی به راه‌های مثبت، سخت باشد راه‌هایی چون تولید عسل تزریقی و تقلبی ظهور می‌کند.

بی‌شک، توسعه و رونق این حرفه بیشتر درگرو گروه بی‌پرواست، اما آنگاه‌که این بی‌پروایی در پی ضربه به دیگری نباشد و شکل منفعت جمعی به خود گیرد. مطمئناً، عامل ایجادکننده یک منفعت جمعی برای کلیه زنبورداران و دیگر اقشار مصرف‌کننده، جهاد کشاورزی است.

نظارت و آموزش به زنبوردار برای آگاهی از راه‌های نوین افزایش بهره‌وری از زنبور، استفاده از تجربیات ارزشمند زنبورداران به رونق صنعت زنبورداری کمک خواهد کرد و اجرای طرح سرشماری زنبورداران می‌تواند آغازی برای شناخت دقیق‌تر و برداشتن قدم‌های حمایتی برای استفاده از تمام ظرفیت زنبورداری باشد.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : یکشنبه 10 آبان 1394 | 02:31 ب.ظ | نویسنده : | نظرات

قابل توجه اعضای محترم شرکت تعاونی کشاورزی زنبورداران قائم شهر :

با عنایت به اینکه ارائه هرگونه خدمات زنبورداری از جمله تسهیلات بانکی کم بهره ، بیمه تامین اجتماعی ، کاندیداتوری و شرکت در انتخابات هیئت مدیره و بازرسان مستلزم تعویض دفترچه می باشد لذا از تمامی زنبورداران محترم عضو شرکت تعاونی که تاکنون نسبت به تعویض دفترچه زنبورداری قدیمی خود اقدام ننموده اند درخواست می گردد تا هر چه سریع تر نسبت به این عمل اقدام فرمایند.

دفترچه های زنبورداری جدید در شکل بالا قابل رویت می باشد

در ضمن جهت تعویض دفترچه با در دست داشتن مدارک دو قطعه عکس 3*4 ، دو برگ کپی شناسنامه ، دو برگ کپی کارت ملی ، دو برگ پوشه روغنی همه روزه بجز روزهای تعطیل از ساعت 8 صبح تا 2 بعدازظهر به محل شرکت مراجعه نمایید.  پیشاپیش از همکاری و حسن نیت شما کمال تقدیر و تشکر را داریم .

با احترام - هیئت مدیره شرکت تعاونی کشاورزی زنبورداران قائم شهرتاریخ : یکشنبه 10 آبان 1394 | 01:21 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
آکی آبه، همسر شینزو آبه نخست وزیر ژاپن تصمیم گرفته در اقامتگاه رسمی نخست وزیر در توکیو زنبورداری کند. این خبر توجه مردم و رسانه‌های ژاپن را به خود جلب کرده است.به گزارش زیست بوم و به نقل از بی بی سی، خانم آبه قرار است ده هزار زنبور نگهداری کند و امیدوار است عسل مارک آبه تا سال آینده آماده شود.خانم آبه به مسائل محیط زیستی اهمیت نشان می‌دهد و به نظر می‌رسد الهام بخش او، میشل اوباما بانوی اول آمریکا باشد که در کاخ سفید زنبورداری می‌کند.
سیاستمدارانی که زنبورداری می کنند+عکس
سفر شینزو و آکی آبه به آمریکا
او سه ماه پیش به همراه همسرش به آمریکا سفر کرد و در کاخ سفید میشل اوباما زنبورهایش را که در باغچه‌ آشپزخانه نگهداری می‌کرد به او نشان داد. در بازگشت از آمریکا خانم آبه با یک پروژه زنبورداری غیر انتفاعی تماس گرفت و بعد در صفحه فیس‌بوک خود نوشت:
سیاستمدارانی که زنبورداری می کنند+عکس
آکی آبه و بچه کانگورو در سفر به استرالیا
"من تحت تاثیر این نکته قرار گرفته‌ام که همینجا در مرکز توکیو می‌توان عسل عمل آورد."
"محیط زیستی که زنبورها در آن زندگی کنند جایی است که انسانها هم می‌توانند در سلامت زندگی کنند. می می‌خواهم زنبورهای ژاپن را برگردانم."
ظاهرا ایده زنبورداری در کاخ سفید ابتدا به فکر چارلی برانت رسید. او بیش از ۲۵ سال نجار کاخ سفید بود و اخیرا بازنشسته شده است.
او به زنبورداری علاقه داشت و به نظرش رسیده بود اینکه در کاخ سفید کندو باشد جالب است.
موضوع به گوش سم کاس مشاور تغذیه کاخ سفید و آشپز شخصی خانواده اوباما رسید. میشل اوباما به او گفته بود که مایل است تغذیه سالمتری داشته باشد و سر آشپز به این فکر بود که آیا می‌تواند در غذای خانواده اوباما بجای شکر از عسل استفاده کند.
بانوی اول آمریکا به محیط زیست و محصولات طبیعی علاقمند است و بسیاری از سبزیجات مصرفی خانواده اوباما در باغچه سبزیجات میشل اوباما در محوطه کاخ سفید به عمل می‌آید.
سیاستمدارانی که زنبورداری می کنند+عکس
باغچه آشپزخانه میشل اوباما
طرح با استقبال خانواده اوباما روبرو شد، مشکل اصلی ماموران امنیتی بودند که می‌ترسیدند زنبورها نیششان بزنند. اما باراک اوباما مجوز حضور کندو و زنبورها را در کاخ سفید صادر کرد.
سیاستمدارانی که زنبورداری می کنند+عکس
میشل اوباما و کدوتنبل‌های باغچه‌اش
خود رییس جمهور آمریکا هم به زنبورها علاقمند است و دو ماه پیش نخستین طرح استراتژی ملی آمریکا را برای حفاظت از زنبورها و دیگر گرده‌افشانان اعلام کرد.اما علاقه به زنبور در میان روسای جمهور آمریکا بی‌سابقه نیست.
سیاستمدارانی که زنبورداری می کنند+عکس
جورج واشنگتن و خانواده‌اش
جرج واشنگتن نخستین رییس جمهور آمریکا در مزرعه شخصی خود در مونت ورنون کندوی زنبور عسل داشت که یک انگلیسی برایش ساخته بود. او به عسل هم بسیار علاقمند بود و دوست داشت سر صبحانه کیک عسلی بخورد.
سیاستمدارانی که زنبورداری می کنند+عکس
توماس جفرسون سومین رییس‌جمهور آمریکا
توماس جفرسون سومین رییس جمهور آمریکا هم زنبورداری کرده است و به این کار علاقه داشته است. او در کتابش با عنوان "یادداشت‌هایی درباره ویرجینیا" که موضوع آن طبیعت است نوشته که زنبور عسل بومی آمریکا نیست و اروپاییان آن را با خود به آمریکا آورده‌اند اما معمولا نیست چه کسی و چه زمانی زنبورها را به آمریکا آورده است. توماس جفرسون می نویسد این ارتباط زنبور عسل با اروپاییان باعث شد که سرخپوستان آمریکا زنبور عسل را "مگس مرد سفید" نام بگذارند.
علاقه سران دولت‌ها به زنبورداری در کشورهای دیگر هم سابقه دارد.
ویکتور یوشچنکو، رهبر جنبش دموکراسی (نارنجی) اوکراین هم بسیار به زنبورداری علاقمند است. او می نویسد این علاقه از کودکی در او وجود داشته چون پدر و پدربزرگ و پدر پدربزرگش زنبورداری می‌کرده‌اند. او اکنون در زنبورداری خود که چندان از کیف دور نیست هشتاد کلنی زنبور دارد که بعضی از آنها از گونه‌های کمیاب هستند. او بیشتر عسل تولیدی را به یتیم‌خانه‌ها و دوستانش می‌دهد.
سیاستمدارانی که زنبورداری می کنند+عکس
ویکتور یوشچنکو رییس جمهور سابق اوکراین
ویسنته فاکس، رییس جمهور سابق مکزیک هم به زنبورداری علاقه داشته و گفته است نیش زنبور بهترین آزمون شجاعت یک نوجوان در مزرعه خانودگی بوده است.
سیاستمدارانی که زنبورداری می کنند+عکس
ویسنته فاکس رییس جمهور سابق مکزیک
با این‌حال خانواده اوباما و بعد خانواده آبه اولین کسانی هستند که کندو و زنبور عسل را به اقامتگاه رسمی رییس دولت آورده‌اند.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : شنبه 9 آبان 1394 | 01:23 ب.ظ | نویسنده : | نظرات

عفت رییسی سرحدی در گفتگو با خبرنگار ایلنا در خصوص وضعیت تولید عسل در کشور بیان داشت: زنبورعسل نقش کلیدی در حفظ امنیت غذایی ایفا می‌کند؛ اما این صنعت برای گسترش در دریافت تسهیلات موانعی دارد.

مدیرعامل اتحادیه زنبورداران ایران تولید عسل در ابطه با صادرات عسل اظهار داشت: در زمینه‌ ارتقای بسته‌بندی در صادرات کارهایی انجام شده است و بسته‌بندی عسل در داخل وضعیت خوبی دارد.

 رییسی سرحدی در ادامه بیان داشت: زنبور حافظ منابع آب و خاک است و از پیش‌روی شن و نابودی مراتع و اراضی جلوگیری می‌کند.

وی افزود: با وجودی که کاربرد آفت کش‌ها و سموم در دهه‌های اخیر منجر به از بین رفتن بسیاری از حشرات و موجودات مبارز بیولوژیک شده، اما زنبورعسل همچنان سالم باقی مانده است.

مدیرعامل اتحادیه زنبورداران ایران با اشاره به اینکه زنبور عسل با گرده‌افشانی محیط زیست را برای زندگی بهتر انسان‌ها مطلوب‌تر می‌کند بیان داشت: با تقویت زنبورداری می توان به حفظ اکوسیستم کمک کرد.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : جمعه 8 آبان 1394 | 01:35 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
قائم مقام وزیر جهادکشاورزی در مراسم افتتاحیه اولین فروشگاه برند اکسیر در جمع زنبورداران گفت: نباید تولیدات صنعت بزرگی مانند زنبورداری را تنها منوط به عسل دانست و به همین اکتفا کرد.
علی اکبر مهرفرد افزود: زنبورداران باید نتایج مطالعات و تحقیقاتی را که در دنیا اتفاق می‌آفتد، مطالعه کرده و از آنها در جهت پیشبرد کارها استفاده کنند. زیرا دنیا محصولات متنوعی را از زنبور گرفته و در راستای تجاری‌سازی آنها اقدامات شایسته‌ای را انجام داده است.
مهرفرد با اشاره به اینکه امروزه تولید غذاهای میکس شده در دنیا نهادینه شده است، عنوان کرد: ایجاد تنوع، نه تنها موجب ماندگاری تولیدکنندگان و اشتغال پایدار می‌شود بلکه مصرف‌کنندگان نیز از طرف دیگر منتفع شده و اشتیاق بیشتری برای مصرف پیدا می‌کنند. در مجموع، چنین حرکتی سرانه مصرف را افزایش داده و در نهایت سلامت مردم را تضمین می‌کند.
به گفته قائم مقام وزیر جهادکشاورزی در امور بازرگانی، اگرچه در امر زنبورداری پیشرفت‌های بسیاری صورت گرفته و هم‌اکنون این صنعت به سمت مدرن شدن پیش می‌رود اما هنوز کارهای زیادی باقی مانده که باید انجام شود. یکی از مهم‌ترین این کارها ایجاد زنجیره تولید در صنعت زنبورداری است که اگر این اتفاق بیفتد، محصولات عسلی، از مزرعه تا سفره به صورت یک کل و در کنار هم دیده می‌شود و موانع بسیاری را از سر راه بر خواهد داشت و تولیدکننده پس از آن، اسیر دست دلال و بازار نیست.
این مقام مسوول، ضمن ابراز امیدواری از تشکیل برند اکسیر در صنعت زنبورداری، گفت: نگهداری یک برند، از درست کردن آن آسان‌تر است. بنابراین باید مسوولان اتحادیه دقت داشته باشند که حتی توزیع عسل نامرغوب در این فروشگاه‌ها حتی برای یک روز هم، ذهنیت مشتری را خراب کرده و ممکن است آثار منفی آن تا سال‌ها از بین نرود. بنابراین لازم است که در جهت کنترل کیفیت محصولات، نهایت ریزبینی اعمال شود.
خبرگزاری موج، قائم مقام وزیر جهادکشاورزی در مراسم افتتاحیه اولین فروشگاه برند اکسیر در جمع زنبورداران گفت: نباید تولیدات صنعت بزرگی مانند زنبورداری را تنها منوط به عسل دانست و به همین اکتفا کرد.
علی اکبر مهرفرد افزود: زنبورداران باید نتایج مطالعات و تحقیقاتی را که در دنیا اتفاق می‌آفتد، مطالعه کرده و از آنها در جهت پیشبرد کارها استفاده کنند. زیرا دنیا محصولات متنوعی را از زنبور گرفته و در راستای تجاری‌سازی آنها اقدامات شایسته‌ای را انجام داده است.
مهرفرد با اشاره به اینکه امروزه تولید غذاهای میکس شده در دنیا نهادینه شده است، عنوان کرد: ایجاد تنوع، نه تنها موجب ماندگاری تولیدکنندگان و اشتغال پایدار می‌شود بلکه مصرف‌کنندگان نیز از طرف دیگر منتفع شده و اشتیاق بیشتری برای مصرف پیدا می‌کنند. در مجموع، چنین حرکتی سرانه مصرف را افزایش داده و در نهایت سلامت مردم را تضمین می‌کند.
به گفته قائم مقام وزیر جهادکشاورزی در امور بازرگانی، اگرچه در امر زنبورداری پیشرفت‌های بسیاری صورت گرفته و هم‌اکنون این صنعت به سمت مدرن شدن پیش می‌رود اما هنوز کارهای زیادی باقی مانده که باید انجام شود. یکی از مهم‌ترین این کارها ایجاد زنجیره تولید در صنعت زنبورداری است که اگر این اتفاق بیفتد، محصولات عسلی، از مزرعه تا سفره به صورت یک کل و در کنار هم دیده می‌شود و موانع بسیاری را از سر راه بر خواهد داشت و تولیدکننده پس از آن، اسیر دست دلال و بازار نیست.
این مقام مسوول، ضمن ابراز امیدواری از تشکیل برند اکسیر در صنعت زنبورداری، گفت: نگهداری یک برند، از درست کردن آن آسان‌تر است. بنابراین باید مسوولان اتحادیه دقت داشته باشند که حتی توزیع عسل نامرغوب در این فروشگاه‌ها حتی برای یک روز هم، ذهنیت مشتری را خراب کرده و ممکن است آثار منفی آن تا سال‌ها از بین نرود. بنابراین لازم است که در جهت کنترل کیفیت محصولات، نهایت ریزبینی اعمال شود. - See more at: http://www.mojnews.com/fa/Miscellaneous/ViewContents.aspx?Contract=cms_Contents_I_News&r=1849970#sthash.LlG6l9wD.dpuf
خبرگزاری موج، قائم مقام وزیر جهادکشاورزی در مراسم افتتاحیه اولین فروشگاه برند اکسیر در جمع زنبورداران گفت: نباید تولیدات صنعت بزرگی مانند زنبورداری را تنها منوط به عسل دانست و به همین اکتفا کرد.
علی اکبر مهرفرد افزود: زنبورداران باید نتایج مطالعات و تحقیقاتی را که در دنیا اتفاق می‌آفتد، مطالعه کرده و از آنها در جهت پیشبرد کارها استفاده کنند. زیرا دنیا محصولات متنوعی را از زنبور گرفته و در راستای تجاری‌سازی آنها اقدامات شایسته‌ای را انجام داده است.
مهرفرد با اشاره به اینکه امروزه تولید غذاهای میکس شده در دنیا نهادینه شده است، عنوان کرد: ایجاد تنوع، نه تنها موجب ماندگاری تولیدکنندگان و اشتغال پایدار می‌شود بلکه مصرف‌کنندگان نیز از طرف دیگر منتفع شده و اشتیاق بیشتری برای مصرف پیدا می‌کنند. در مجموع، چنین حرکتی سرانه مصرف را افزایش داده و در نهایت سلامت مردم را تضمین می‌کند.
به گفته قائم مقام وزیر جهادکشاورزی در امور بازرگانی، اگرچه در امر زنبورداری پیشرفت‌های بسیاری صورت گرفته و هم‌اکنون این صنعت به سمت مدرن شدن پیش می‌رود اما هنوز کارهای زیادی باقی مانده که باید انجام شود. یکی از مهم‌ترین این کارها ایجاد زنجیره تولید در صنعت زنبورداری است که اگر این اتفاق بیفتد، محصولات عسلی، از مزرعه تا سفره به صورت یک کل و در کنار هم دیده می‌شود و موانع بسیاری را از سر راه بر خواهد داشت و تولیدکننده پس از آن، اسیر دست دلال و بازار نیست.
این مقام مسوول، ضمن ابراز امیدواری از تشکیل برند اکسیر در صنعت زنبورداری، گفت: نگهداری یک برند، از درست کردن آن آسان‌تر است. بنابراین باید مسوولان اتحادیه دقت داشته باشند که حتی توزیع عسل نامرغوب در این فروشگاه‌ها حتی برای یک روز هم، ذهنیت مشتری را خراب کرده و ممکن است آثار منفی آن تا سال‌ها از بین نرود. بنابراین لازم است که در جهت کنترل کیفیت محصولات، نهایت ریزبینی اعمال شود. - See more at: http://www.mojnews.com/fa/Miscellaneous/ViewContents.aspx?Contract=cms_Contents_I_News&r=1849970#sthash.LlG6l9wD.dpuf


تاریخ : پنجشنبه 7 آبان 1394 | 02:57 ب.ظ | نویسنده : | نظرات

علیرضا رفیعی پور  اظهار کرد: خراسان جنوبی یکی از استان‌های شرقی کشور و در منطقه کویری و بیابانی واقع‌شده است بنابراین پرورش زنبورعسل با توجه به هزینه کم برای آغاز کار از صنعت‌های مهم برای جوانان استان محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: این در حالی است که متأسفانه خشکسالی های اخیر باعث مهاجرت زنبورداران به دیگر استان‌ها شده است.

رفیعی پور با اشاره به فواید عسل، بیان کرد: عسل مهم‌ترین نقش را در درمان بیماری‌های صعب‌العلاج دارد و همچنین نیش زنبورعسل در درمان بسیاری از بیماری‌ها مؤثر است.

وی ادامه داد: مصرف روزانه عسل درافزایش طول عمر انسان مؤثر است و برخلاف سایر قندها دندان را خراب نمی‌کند و مصرف آن موجب تقویت لثه‌ها می‌شود.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی با تأکید بر مصرف روزانه عسل، اظهار کرد: مصرف روزانه عسل به دلیل خاصیت ضد میکروبی این قند خود را در برابر انواع بیماری‌ها بیمه کنند.

وجود ۱۳ هزار کلنی کندوی زنبورعسل در استان

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی از وجود ۱۳ هزار و ۸۳۰ کلنی کندوی زنبورعسل در استان خبر داد و گفت: در حال حاضر ۳۰۲ زنبوردار در استان مشغول به فعالیت هستند.

رفیعی پور با اشاره کنترل و بررسی بیماری‌های زنبورعسل، تصریح کرد: در این راستا و به‌منظور تعیین میزان آلودگی کلنی‌های استان، نمونه‌گیری و بررسی کندوهای زنبورعسل انجام می‌شود.

وی بابیان اینکه از ابتدای سال جاری ۷۶۰ مورد نمونه‌گیری و تعیین آلودگی زنبورعسل در استان انجام‌شده است، بیان کرد: بعد از نمونه‌گیری و ارسال به آزمایشگاه، در صورت تأیید بیماری نسبت به اقدامات درمانی، کنترل و پیشگیری برای جلوگیری از اشاعه بیماری در سطح استان اقدامات لازم انجام می‌شود.

رفیعی بابیان اینکه در طی نمونه‌گیری‌های انجام‌شده چند مورد انگل واروا مشاهده‌شده است، افزود: انگل واروا روی زنبوران متمرکز است و اثر مخربی در عسل نمی‌گذارد.

وی در توصیه به زنبورداران استان، اظهار کرد: هرگونه تلفات در کلنی‌های زنبورعسل را در اسرع وقت به دامپزشکی استان اطلاع دهند.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی از نظارت بهداشتی اداره کل دامپزشکی بر ۱۱۰ تن تولید عسل در سال خبر داد.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : چهارشنبه 6 آبان 1394 | 04:00 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
عسل به عنوان یک محصول غذایی مفید و پر ارزش در سبد خانوار محسوب می شود که از قرن ها پیش به عنوان یکی از عالی ترین و مقوی ترین غذاها شناخته شده و همچنین به واسطه ویژگی های شفا بخش خود در درمان اکثر بیماری ها در بین تمام ملل کاربرد داشته است.

در حال حاضر با وجود اینکه هفتاد و چهار هزار زنبوردار با شش هزار و سیصد کندو در کشور در حال فعالیت هستند، بروز عواملی و مشکلاتی چون خشکسالی های اخیر، ریزگردها و بیماری  وافت زنبورستان ها باعث کاهش میزان برداشت عسل در ده ساله اخیر شده به گونه ای که  برداشت محصول زنبورداران در سال جاری به 3 الی 5 کیلو گرم از هر کندو رسیده است.

در این میان تنها استان مازندران به علت برداشت خوب مرکبات جنگلی توانسته تا 20 کیلو گرم از هر کندو در سال جاری برداشت داشته باشد.

براین اساس مهمترین چالش صنعت زنبورداری نداشتن ردیف بودجه برای زنبورداران،وجود شبه عسل ها در بازار و بیمه نبودن زنبورداران حرفه ای بوده  و از سویی دیگر عدم توجه به صنعت زنبور عسل به عنوان صنعت  سبز گرد افشانی که عامل افزایش بهره وری و واجبات تولیدات محصولات کشاورزی و زراعی است موجب ایجاد مشکلات وچالش هایی برای زنبورداران شده است.

بعلاوه در کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته موضوع گرد افشانی زنبور عسل،  به سبب جلوگیری از هدر رفت محصولات کشاورزی بسیار مورد توجه قرار گرفته است تا جایی که در این کشورها اقدام به اجاره زنبور برای باغات خود می کنند.

این در حالی است که از نقش زنبور عسل  در طبیعت به عنوان یک موهبت و فرصت نمی توان چشم پوشید، زیرا نقش گرد افشانی زنبور عسل، کمک بسزایی در تولید دانه های روغنی و جلوگیری از واردات بی رویه روغن به کشور داشته است و سالانه میلیارد ها تومان به اقتصاد کشور کمک خواهد کرد، که با برنامه ریزی و حمایت دولت در این زمینه همانند کشورهای توسعه یافته  میتوانیم بهره وری دانه های روغنی را تا 70 درصد افزایش دهیم.

در این راستا عفت رئیسی سرحدی مدیر عامل اتحادیه زنبورداران کشور در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان در این خصوص اظهار داشت: ریزگردها به عنوان مهم ترین چالش بخش صنعت عسل، نقش بسیار منفی در تولید این محصول دارند به گونه ای که از 10 سال گذشته تا کنون برداشت زنبورداران از 13 الی 14 کیلوگرم به متوسط 2 الی 5 کیلو از هر کندو رسیده است.
 
وی افزود: در واقع صنعت زنبور عسل زیرمجموعه بخش دام و طیور است در حالیکه این بخش به علت مشکلات خاص خودمورد توجه بیشتر قرار نگرفته و از سویی این صنعت با 22 اتحادیه استانی، 260 تعاونی شهرستان و 11 اتحادیه مرکزی در صورت ارائه امکانات به سبب نقش حمایتی تعاونی ها و رابط بین دستگاه های دولتی و اجرایی می توانند تاثیر بسزایی در حل مشکلات زنبورداران داشته باشند.

 رئیسی در ادامه بیان کرد: بیشترین هزینه زنبورداران در بحث جابه جایی و کوچ است که حمایت دولت تاثیر بسزایی در کاهش هزینه ها و جابه جایی به موقع زنبورستان ها دارد.

وی در ادامه افزود: زنبور عسل به سبب نقش گردافشانی یکی از منابع پایه است که دولت با برنامه ریزی گسترده در این زمینه باید از شش هزارو سیصد کندوی موجود در کشور برای تولید دانه های روغنی و سایر محصولات استراتژیک استفاده کند زیرا این نگاه به زنبور عسل در کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته تا جایی مورد توجه قرار گرفته که  کشاورزان اقدام به اجاره زنبور برای باغات خود می کنند.

مدیر عامل اتحادیه زنبورداران گفت: در واقع با تغییر الگوی کشت محصولات آب بر به دانه های روغنی و استفاده از نقش گرد افشانی زنبور عسل در باغات میتوانیم با بهره وری 70 درصدی دانه های روغنی از واردات بی رویه روغن به کشور جلوگیری کنیم.

رئیسی تصریح کرد: مهم ترین محاسن صنعت زنبورداری گردافشانی است که در کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته امتیازات خاصی اعم از سوبسید و یارانه برای زنبورداران در نظر می گیرند زیرا گرد افشانی مسبب از بین نرفتن گونه های گیاهی نایاب، حفظ اکو سیستم ها، افزایش بهره وری محصولات باغی و زراعی و جلوگیری از بین رفتن طبیعت  می شود.

بر اساس این گزارش: مهم ترین چالش صنعت زنبورداری نداشتن ردیف بودجه برای زنبورداران، وجود شبه عسل در بازارو بیمه نبودن زنبورداران حرفه ای است  واز سویی عدم توجه به صنعت زنبور عسل به عنوان صنعت سبز گرد ا فشانی که عامل افزایش بهره وری و واجبات تولیدات محصولات کشاورزی و زراعی است موجب ایجاد مشکلات و چالش هایی برای زنبورداران شده است   هرچند که  خشکسالی های 10 سال اخیر،  بیماری و آفت زنبورستان ها به سبب گرانی دارو  و بی توجهی دستگاه های مربوطه بر زنبورستان های کشور سایه انداخته و مشکلاتی از قبیل کاهش میانگین برداشت را برای زنبورداران به وجود آورده که در این میان لازم است  وزارت جهاد توجه بیشتری به این صنعت داشته باشد.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : سه شنبه 5 آبان 1394 | 03:18 ب.ظ | نویسنده : | نظرات

استاندار قزوین گفت: با توجه به ظرفیت استان در تولید عسل پیشنهاد می‌شود که برای معرفی عسل قزوین تعاونی زنبورداران نسبت به برگزاری جشنواره عسل در استان اقدام کند.

 «مرتضی روزبه» در جلسه‌ی بررسی مسائل بخش کشاورزی که با موضوع «بررسی وضعیت زنبورداری در استان قزوین» در سالن باغستان جهاد کشاورزی برگزار شد، اظهار کرد: سعی بر این است که بخش‌های مختلف حوزه‌ی کشاورزی تقویت شود.

وی افزود: در این راستا نسبت به برگزاری جلسات هفتگی بررسی مسائل بخش کشاورزی اقدام شده که دبیرخانه فعالی در اداره‌کل جهاد کشاورزی استان قزوین دارد تا هیچ موضوعی از حوزه‌ی کشاورزی مغفول واقع نشود.

استاندار قزوین خاطرنشان کرد: به‌منظور تقویت بخش‌های مختلف حوزه‌ی کشاورزی نیاز است که تشکل‌های مختلف این حوزه تقویت شوند و به جایگاهی برسیم که دستگاه‌های اجرایی نقش نظارتی و سیاست‌گذاری را ایفا کنند که برای تحقق این مهم نیز گام نخست تقویت تشکل‌های بخش کشاورزی است.

روزبه با بیان این‌که قدرت زیادی در تشکل‌های مردمی وجود دارد، ادامه داد: اگر زنبورداران به‌دنبال این هستند که ضریب نفوذ و قدرت خود را افزایش دهند شرط نخست آن است که تعاونی زنبورداران را تقویت کنند و انسجام داشته باشند.

وی تصریح کرد: هم‌اکنون 700 نفر در تعاونی زنبورداران استان قزوین عضو هستند و سالانه 530 تن عسل در این استان تولید می‌شود.

استاندار قزوین خاطرنشان کرد: اگر زنبورداران انسجام لازم را داشته و به‌دنبال انجام کارهای خوب جمعی باشند، نباید به لحاظ امکانات به‌ویژه مکان تعاونی مشکلی داشته باشند.

روزبه خاطرنشان کرد: با همکاری اداره‌کل راه و شهرسازی و معاونت امور عمرانی استانداری قزوین زمینی برای ساخت مکان‌هایی برای تعاونی‌های حوزه‌ی کشاورزی اختصاص یابد تا هر یک از تعاونی‌ها در این زمین نسبت به احداث ساختمان تعاونی خود اقدام کنند.

وی گفت: این امر موجب می‌شود شاهد انسجام تشکل‌ها و تعاونی‌های حوزه‌ی کشاورزی در یک محدوده مشخص از استان قزوین باشیم.

استاندار قزوین افزود: اگر جهاد کشاورزی استان قزوین نیز مکان‌های مناسبی برای استقرار تشکل‌ها و تعاونی‌های حوزه کشاورزی دارد می‌تواند در اختیار آنان قرار دهد تا این تشکل‌ها به لحاظ مکان تعاونی با مشکلی روبرو نشوند و بتوانند با آرامش خاطر به فعالیت اقتصادی خود بپردازند.

روزبه تصریح کرد: با توجه به ظرفیتی که در صدا و سیمای مرکز قزوین وجود دارد و ساخت برنامه روستا انتظار می‌رود که زنبورداران به صدا و سیمای مرکز قزوین پیشنهاد دهند در کنار برنامه روستا برنامه‌ای نیز در خصوص زنبورداری استان قزوین تهیه و پخش کند.

وی یادآور شد: هیچ یک از درهای مسئولان دستگاه‌های اجرایی استان قزوین به روی تشکل‌هایی که در این استان فعال هستند، بسته نیست و تشکل‌ها می‌توانند برای پیگیری امور خود به دستگاه‌‍‌های اجرایی مربوطه مراجعه کنند.

استاندار قزوین با تأکید بر این‌که سطح تولید در برنامه ششم باید افزایش یابد، خاطرنشان کرد: یکی از مصادیق بارز اقتصاد مقاومتی افزایش سطح تولید داخلی به‌ویژه تولیدات حوزه‌ی کشاورزی است و باید کاری کنیم تا حلقات بعدی مانند صنایع تبدیلی نیز راه‌اندازی شود.

روزبه تصریح کرد: تعاونی زنبورداران استان قزوین باید صنایع تبدیلی لازم را نیز در اختیار داشته باشد و با توجه به این‌که این استان یک استان صنعتی است این ظرفیت در استان قزوین وجود دارد که تعاونی زنبورداران در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهد.

وی اظهار کرد: تعاونی زنبورداران باید ضابطه کوچ و استقراری که به نزاع تبدیل نشود را تهیه کند تا مشخص شود که کدام بخش از کار مرتبط با دستگاه‌های اجرایی است.

استاندار قزوین با تأکید بر ضرورت تبلیغ عسل استان قزوین به روش‌های مختلف یادآور شد: نمی‌توان فقط به فکر تولید بود بلکه باید از روش‌های مختلف از جمله برگزاری جشنواره عسل این استان اقدام کرد تا عسل تولیدی استان قزوین به فروش برسد.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : دوشنبه 4 آبان 1394 | 02:26 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
عفت رئیسی سرحدی مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران عسل در مراسم رونمایی از نشان کیفیت محصولات و فرآورده های زنبور عسل اکسیر اظهار کرد: بازارسازی و ارزش آفرینی برای محصولات و فرآورده های عسل یک خلاء در بخش کشاورزی ایران به شمار می رود چرا که زنبورداران ایرانی محصولی به نام عسل تولید می کنند که در توزیع و مصرف آن نقشی ندارند اما با معرفی این برند کاری فراتر از بازاررسانی با عنوان ارزش آفرینی برای محصول ایجاد شده است.

وی با تاکید بر اینکه سلامت، خوراک و امنیت غذایی مردم یک بحث ملی است افزود: زنبور عسل باید به عنوان یکی از عناصر پایه مثل آب و خاک مورد توجه قرار گیرد اما حلقه مفقوده در این میان کاهش برداشت محصولات کشاورزی و قابل صادرات نبودن آن است. البته به غیر از بازارسازی عدم توجه به نقش زنبور عسل در زمینه گرده‌افشانی، حفظ و حراست از اکوسیستم و افزایش محصولات کشاورزی یکی دیگر از خلاء های موجود است که بخش دولتی توجه چندانی به آن ندارند.

مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران ادامه داد: تولید‌کنندگان به تنهایی قادر به تولید، بسته‌بندی، بازاریابی و صادرات نیستند و این برند یک زنجیره است که در کنار همه تولیدکنندگان قرار دارد.

رئیسی سرحدی با بیان اینکه عسل ایران به دلیل نقش دارویی جزء بهترین عسل‌های دنیا است، گفت: متاسفانه نظارت بر مواد غذایی ما را از نوشتن مشخصات دارویی عسل بر روی انواع مختلف عسل منع کرده است.

مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبور عسل کشور تصریح کرد: برای اینکه اکسیر برند عسل ایران شود نیاز به سرمایه‌گذاری ملی داریم در حالی که 74 هزار زنبوردار در اقصی نقاط کشور در این حرفه مشغول هستند اما ماحصل تلاش آن ها به می‌رسد که کارخانجات لبنیات ما عسل درجه 3 را خریداری می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه زنبور عسل 70 درصد باعث دانه‌دار شدن دانه‌های روغنی می‌شود، گفت: با وجود 6.5 میلیون کلنی در کشور اختصاص ردیف بودجه به صنعت زنبورداری حق زنبورداران است.

رئیسی سرحدی اظهار کرد: تولید کنندگان چینی از هر کندو 12 کیلو ژل رویال (غذای ملکه) بدست می‌آورند و ارز آوری این محصول برای چین دو برابر درآمد نفت بشکه‌ای 110 دلار است .

مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران اعلام کرد: زنبور عسل با پتانسیل مدیریت یک میلیون شغل سبز و نمونه بارز اقتصاد مقاومتی هنوز ردیف بودجه ندارد و ما می‌خواهیم در برنامه توسعه ششم ردپایی از زنبور عسل وجود داشته باشد.

وی با بیان اینکه زنبور عسل امنیت غذایی کشور را تأمین می‌کند، ابراز کرد: اگر یک سال زنبور عسل در مزارعی مانند مزارع دانه های روغنی وجود نداشته باشد آنگاه باید ارز چند میلیون دلاری که صرف واردات می‌شود چندین برابر افزایش یابد.

راه اندازی آزمایشگاه تایید کیفیت عسل ایرانی

مدیرعامل صندوق توسعه سرمایه گذاری صنعت زنبور عسل نیز از راه اندازی آزمایشگاه تایید کیفیت عسل طبیعی و حدود 40 نمایشگاه عسل طبیعی ایرانی در کشور خبر داد و گفت: تجاری‌سازی حلقه مفقوده در صنعت زنبور عسل است اما با تجاری‌سازی جذابیت سرمایه‌گذاری و اشتغال بیشتر شده و وضع معیشت زنبورداران بهبود می‌یابد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، بهزاد بانکی‌پور مدیرعامل صندوق توسعه سرمایه گذاری صنعت زنبور عسل در مراسم رونمایی از نشان کیفیت محصولات و فرآروده های صنعت زنبور عسل، اظهارکرد: این صندوق طی 30 ماه فعالیت خود در همه حوزه‌هایی که صنعت زنبوداری در آن چالش دارد از جمله آموزش و توانمندی‌، حوزه نظام اطلاع رسانی و غیره نقش خود را به عنوان یک نهاد توسعه‌ای و جذاب کردن آن صنعت انجام داده است.

وی افزود: هدف از انجام این کارها در ماه‌های گذشته دو چیز است یکی جذابیت سرمایه‌گذاری در صنعت که باعث اشتغال و بهبود بهره‌برداری می‌شود و هدف دوم ارتقاء وضع معیشت زنبورداران است.

مدیرعامل صندوق توسعه سرمایه گذاری صنعت زنبور عسل ادامه داد: برای حفظ و نگاهداشت سرمایه‌ها در صنعت زنبورداری این برند قرار نیست تجاری باشد یا به رقابت با برندهای تجاری بپردازد بلکه نشان تایید کیفیتی است تا هم تولیدکنندگان با برند اکسیر بتوانند بهتر به بازارهای مصرف و صادراتی دسترسی پیدا کنند و هم مصرف کنندگان با این نشان بتوانند به راحتی و با خیال آسوده عسل طبیعی ایرانی را خریداری کنند.

مدیرعامل صندوق توسعه زنبور عسل گفت: معرفی برند اکسیر برای عسل ایرانی به معنای آن نیست که فقط این برند استاندارد است و سایر برندها تقلبی است بلکه به این معناست که اکسیر متعلق به همه زنبورداران و تولیدکنندگان واقعی عسل است که می توانند از آن برای افزایش درآمدها و سهم خود در بازار اقدام کنند و منافع و درآمدهای این برند تجاری در نهایت به تمام پرورش دهندگان زنبور عسل منتقل می‌شود.

به گزارش ایسنا، در پایان این مراسم از برند ملی عسل با حضور علی اکبر مهرفرد، قائم مقام وزیرجهادکشاورزی در امور بازرگانی، حسن رکنی معاون وزیر جهادکشاورزی در امور دام، سید عبدالکریم رضوی اردکانی مدیرعامل صندوق توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی، بهزاد بانکی پور مدیرعامل صندوق توسعه سرمایه گذاری صنعت زنبور داری، عفت رئیسی مدیرعامل اتحادیه زنبورداران، و جمعی از تولیدکنندگان و کارشناسان رونمایی شد.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : یکشنبه 3 آبان 1394 | 11:05 ب.ظ | نویسنده : | نظرات