بسمه تعالی
آگهی ثبت نام داوطلبان سمت هیئت مدیره و بازرس شرکت تعاونی کشاورزی زنبورداران قائم شهر و حومه
بدینوسیله به اطلاع کلیه اعضای شرکت تعاونی کشاورزی زنبورداران قائم شهر و حومه میرساند مجمع عمومی سال 94 در بهمن ماه 94 برگزار خواهد گردید ، لذا متقاضیان ثبت‌نام واجدشرایط می توانندازتاریخ 01 /10/ 94 لغایت پایان وقت اداری 15 /10/ 94 جمعاً به مدت پانزده روز همه روزه بغیر از ایام تعطیل از ساعت 8 صبح لغایت 14 عصر با توجه به شرایط ذیل و در دست داشتن مدارک لازم به محل شرکت مراجعه و ثبت نام نمایند.

شرایط ثبت نام :
1ـ عضویت در شرکت تعاونی کشاورزی زنبورداران قائم شهر با سهام بیشتر از 10 هزار تومان.
2ـ عدم سابقه محكومیت كیفری ناشی از جعل اسناد ، ارتشاء ، اختلاس ، كلاهبرداری و ارتكاب جرایم سیاسی و ضد امنیت کشور.
3ـ عدم عضویت در شرکت های تعاونی با زمینه کاری زنبورداری.

مدارک لازم جهت ثبت ‌نام:
1ـ فتوکپی شناسنامه و کارت ملی
2ـ یک قطعه عکس 4×3
3ـ آخرین مدرک تحصیلی (دیپلم و بالاتر)
4- تکمیل فرم ثبت نام (انتهای همین صفحه قابل دانلود می باشد)

مکان ثبت نام:
• قائم شهر ، خیابان تهران ، بیست متر جلوتر از عبور بالا تالارپشت


هیئت مدیره شرکت تعاونی کشاورزی زنبورداران قائم شهر و حومه
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : دوشنبه 30 آذر 1394 | 08:54 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان اردبیل، محمد حسنی در جمع فعالان عرصه زنبورداری اردبیل اظهار کرد: زنبورداران مراقب کندوهای زنبور عسل خود در فصل زمستان باشند.

وی تصریح کرد: زنبورداران منطقه جهت جلوگیری از خسارت سرمای سخت زمستان لازم است اقداماتی را انجام دهند تا کلنی‌ها بتوانند به سلامت زمستان را سپری کنند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نمین گفت: در این راستا باید کلنی‌های با جمعیت ضعیف را با هم ادغام کرد و مقداری عسل هشت الی 9 کیلوگرم برای کلنی‌های قوی برای جیره غذایی زمستان در کندو نگهداری شود و روی کندوها را با پارچه ضخیم بپوشانند و کندوها را 20 الی 30 سانتی‌متر از سطح زمین بالاتر قرار دهند.

حسنی افزود: زنبورداران لازم است نسبت به ایجاد یک سایه‌بان کوچک روی سوراخ پرواز کندوها اقدام کنند، به طوریکه نور خورشید مستقیم وارد کندو نشود، همچنین در صورت بارش برف از پارو کردن آن خودداری کنند.

وی به زنبورداران توصیه کرد: زمانی که برودت هوا زیر صفر است از بازدید کندوها و ضربه به کندوها خودداری کنند، همچنین از وجود ملکه در کلنی زنبور عسل اطمینان حاصل کرده و در صورت نبود ملکه نسبت به ادغام آنها با کلنی دارای ملکه اقدام کرده و شانه‌های اضافی را از کندو خارج کرده و از داروهای ضد کنه نیز حتماً استفاده کنند.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : دوشنبه 30 آذر 1394 | 03:03 ب.ظ | نویسنده : | نظرات

بانوی کارآفرین نمونه در رشته زنبورداری گفت:زنبورداری به بهبود وضعیت محیط زیست منطقه کمک موثری می کند. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،منطقه گیلان،مینا رامه در همایش ملی کسب و کار آفرینی زنان در حوزه محیط زیست که در سالن اجتماعات تالار حکمت دانشگاه گیلان برگزار شد،گفت: اگر کسی بخواهد به راستی کار کند ،بسترها مطلوب است به شرط آنکه اراده را سرلوحه کار خود قرار دهد.

وی افزود:زنبورداری از جمله مشاغلی است که در زادگاه من رو به فراموشی بود و به کمک زنان روستا توانستم مجددا این شغل را که منجر به بهبود وضعیت محیط زیست منطقه می شود را  گسترش دهم.

مینا رامه با اشاره به اینکه لازم است دولت در محول کردن کارها به تعاونی‌های روستایی سرعت بیشتری داشته باشد، خاطرنشان‌ کرد:معرفی الگوهای موفق به جامعه منجر به کارآفرینی در بین زنان و دختران می شود.

وی تصریح کرد اگر زنان و دختران ما در روستاها کارآفرین باشند،وضعیت معیشت خانوارهای روستایی بهبود می‌یابد و شاهد کاهش مهاجرت روستاییان به شهرها خواهیم بود.

رامه با بیان اینکه کار و کارآفرینی نیاز به مدرک دانشگاهی ندارد،افزود:هم اینک بدون تحصیلات دانشگاهی عسل صددر صد سالم تولید میکنم و در کنار مدیریت مرتع و توانمندی زنان روستایی در رشته های داروی گیاهی محصولات زنان روستایی را در سراسر کشور به فروش می رسانم.

به گزارش ایسنا،مینا رامه کارآفرین نمونه در رشته زنبورداری با تشکیل 300کلونی زنبور عسل،افزون بر ایجاد یک کسب و کار ،طرح مدیریت مرتع و کشت گیاه باریچه را اجرا و به دفتر عمران سازمان ملل ارائه کرده است.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : یکشنبه 29 آذر 1394 | 02:48 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
زنبور عسل جزو قدیمی‌ترین ساکنان زمین است و در واقع این حشره پیش از اینکه انسان موجودیت خود را در زمین تثبیت کند، وجود داشته است. شاید یکی از دلایل آفرینش زنبورعسل به‌عنوان یک حشره مفید، گرده‌افشانی در باغ‌ها بر روی گل و در نهایت حفظ محیط‌زیست است.

بیشتر درختان میوه بدون گرده‎افشانی زنبورعسل به مقدار تولید مناسب و کیفیت مطلوب میوه نخواهند رسید و طبق شواهد موجود، به‎طور متوسط ارزش افزوده محصولات زراعی و باغی که در نتیجه گرده‎افشانی زنبور عسل ایجاد می‌شود، حدود 143 بار بیشتر از ارزش عسل و سایر تولیدات کندو است. باغ‎داران با استفاده از کندو‌های عسل در باغ‌های خود، می‌توانند تولید مرکبات خود را افزایش دهند، همچنین محصولات با کیفیت‌تری به بازار عرضه کنند.

با توجه به مزایای مناسبی که زنبورهای عسل در افزایش تولید محصولات باغی و زراعی دارد، اما به‌دلیل نبود آگاهی کافی از سوی کشاورزان و باغ‌داران، از کندوهای عسل برای افزایش تولید محصولات باکیفیت استفاده بهینه نمی‌شود. صنعت زنبورداری به‌دلیل نبود توجه به مزایای زنبورهای عسل در افزایش تولید و نبود ملکه مناسب برای تولید، با مشکلات بسیاری مواجه است.

* صنعت زنبورداری از ظرفیت اشتغال‌زایی بالایی برخوردار است

مدیر جهاد کشاورزی قائم‌شهر در جلسه تنظیم بازار این شهرستان با بیان اینکه صنعت زنبورداری از ظرفیت اشتغال‌زایی بالایی برخوردار است، گفت: با رونق این صنعت می‌توانیم، اشتغال‌زایی مناسبی در سطح شهرستان ایجاد کنیم.

فرزین فرهادی با اشاره به اینکه 45 هزار کندو زنبورعسل در قائم‌شهر وجود دارد، بیان کرد: از این 45 هزار کندو، 530 تن عسل در قائم‌شهر تولید می‌شود. وی با اشاره به اینکه صنعت زنبورداری، سبب افزایش 20 درصدی باروری درختان مرکبات می‌شود، افزود: باغ‌داران می‌توانند با استفاده از کندو‌های عسل در باغ‌های خود، تولید مرکبات را افزایش دهند.

فرهادی با تأکید بر اینکه برای رسیدن تولید عسل طبیعی قائم‌شهر به نشانه تجاری، حمایت می‌کنیم، تصریح کرد: اگر زنبورداری در سطح شهرستان، برای گرفتن نشانه تجاری اعلام کند، جهاد کشاورزی شهرستان آمادگی کامل دارد که با ارائه تسهیلات لازم، شرایط دریافت نشانه تجاری را برای آنها فراهم کند. وی بیان کرد: زنبورداران به‌دلیل نبود ملکه زنبور با مشکلات بسیاری مواجه هستند که باید با پیگیری‌های لازم، مشکلات موجود آنها را برطرف کرد.

* ممنوعیت واردات ملکه زنبور، عامل افزایش هزینه و کاهش تولید عسل

مدیرعامل تعاونی زنبورداران شهرستان قائم‌شهر با بیان اینکه باغ‌داران برای افزایش تولید به زنبورعسل نیاز دارند، اظهار کرد: باید به باغ‌داران آگاهی لازم داده شود که استفاده از زنبورعسل برای افزایش تولید بسیار مفید است.

غلامعلی حاجیان با بیان اینکه تولید عسل با هزینه‌های بسیاری مواجه است، اضافه کرد: زنبوردار برای هر یک کیلو تولید عسل، با هزینه‌های بسیاری مواجه است و به‌دلیل نبود بازار داخلی در سطح شهرستان، زنبوردار هرگز از تولید عسل سود نمی‌کند.

وی ادامه داد: از استان‌های دیگر، عسل با قیمت‌های کم‌تری به استان وارد می‌شود و زنبورداران استان مازندران باید به استان‌های دیگر با قیمت کم‌تری عسل خود را به فروش برسانند.

حاجیان با تأکید بر اینکه زنبورداران استان مازندران برای فروش محصولات خود با مشکلات بسیاری مواجه هستند، تصریح کرد: نیاز به حمایت دستگاه‌های مربوطه دارد تا مکانی برای بسته‌بندی محصولات ایجاد شود که تولیدات داخلی در استان با بسته‌بندی مناسب ایجاد شود.

وی یادآور شد: زنبورداران شهرستان قائم‌شهر با حمایت‌ از سوی دستگاه‌های مربوطه برای ایجاد کارخانه بسته‌بندی عسل، توانایی صادرات به بازارهای هدف را دارند که در این راستا، تولیدات عسل‌های طبیعی خود را به بازار جهانی عرضه کنند.

حاجیان متذکر شد: زنبور ملکه در گذشته وارد می‌شد که در افزایش تولید عسل بسیار موثر بود و با وجود ملکه‌های موردنظر بیش از 100 کیلو تولید عسل شکل می‌گرفت.

وی با بیان اینکه اکنون زنبوردار به‌دلیل ممنوعیت واردات ملکه زنبور عسل با مشکلات تولید مواجه است، بیان کرد: اگر واردات ملکه زنبور بار دیگر انجام شود، تولید عسل چهار برابر افزایش پیدا می‌کند.

مدیرعامل اتحادیه زنبورداران قائم‌شهر با اشاره به اینکه زنبوردار به‌دلیل نداشتن ملکه مناسب باید سالی چهار الی پنج مرتبه، مکان خود را تغییر دهد، اضافه کرد: در گذشته با وجود واردات ملکه زنبور عسل، زنبوردار با یک الی دو بار جابه‌جایی؛ می‌توانست به تولیدات مناسب دست یابد.

حاجیان در پایان با اشاره به اینکه زنبوردار با افزایش هزینه و کاهش تولید مواجه است، گفت: نبود ملکه مناسب، زنبوردار به‌دلیل جابه‌جایی، با هزینه بسیار و کاهش تولید عسل مواجه است.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : شنبه 28 آذر 1394 | 02:23 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
هدایت الله میر مرادزهی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی درخصوص واردات ملکه اصلاح نژاد شده اظهار کرد: موسسه تحقیقات در سال‌های گذشته تحقیقات خوبی بر روی نژاد زنبور عسل انجام داده و به نتایجی هم دراین زمینه رسیده و از طرفی با وجود تحقیقات کارآمد واردات ملکه اصلاح نژاد می‌تواند این صنعت را نابود کند و گفتنی است که نژاد داخلی جوابگوی تأمین ملکه زنبورعسل مورد نیاز داخلی است اماتولید آن نیازمند حمایت است.

وی افزود: افرادی که می‌خواهند واردات دامی یاگیاهی داشته باشند بایستی بلکه مسائل قرنطینه‌ای را رعایت کنند تا شاهد بروز آفات و بیماری‌های مختلف به زنبورستان ها نباشیم و از طرفی بسته های قرنطینه‌ای موظف به کنترل واردات ملکه‌های اصلاح نژاد شده هستند.

میر مرادزهی در ادامه گفت: درواقع زنبور داران با مشکلات متعددی اعم از کاهش تولید، کمبود بودجه و ... مواجه هستند به گونه‌ای که واردات ملکه اصلاح نژاد شده بخشی از مشکلات آنهاست و به همین خاطر لازم است که مسئولان به دیگر مشکلات زنبور داران بپردازند.

عضوکمیسیون کشاورزی تصریح کرد: در واقع تاکنون برنامه‌های توسعه هیچ ردیف بودجه‌ای برای این صنعت در نظر گرفته نشده است و همواره وزارتخانه بایستی برنامه‌های خود را ارائه دهد تا به آنها رسیدگی شود.وی یاد آور شد: واردات ملکه اصلاح نژاد شده توسط افراد غیر متخصص منجر به بروز انواع بیماری در زنبورستان ها می‌شود.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : جمعه 27 آذر 1394 | 02:05 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
فرزین فرهادی شامگاه دوشنبه 23 آذر 94 در جلسه تنظیم بازارشهرستان قائم شهر به بحث صادرات اشاره کرد و اظهار داشت: حدود ۳۰ صادرکننده مرکبات در شهرستان قائم شهرفعالیت دارند و این پراکندگی، یکی از معضلات این صنعت به شمار می رود .وی افزود: اگر بتوان باغداران و تولید کنندگان مرکبات را تحت پوشش اتحادیه قرار دهیم بهتر می توان در امر صادرات عمل کرد.

مدیریت جهاد کشاورزی قائم شهر،در ادامه به باروری ۲۰ درصدی درختان توسط زنبورداری اشاره کرد و گفت: زنبورداری و تولید عسل علاوه بر کمک به بارآوری مرکبات، در اشتغالزایی نقش مهمی ایفاء می کند.

در ادامه این جلسه مدیرعامل تعاونی زنبورداران قائم شهر به موفقیت زنبورداران در شهرستان اشاره و تصریح کرد: با اشاره به اینکه در طی چند سال اخیر زنبورداران موفق از قائم شهر انتخاب شده اند، اظهار داشت: اتحادیه زنبورداران قائمشهر در سال ۶۷ با ۲۵ عضو کارش را آغاز کرد و در حال حاضر ۵۰۰ عضو را تحت حمایت خود دارد.

غلامعلی حاجیان افزود:تعداد کلونی های زنبورعسل در قائم شهر، ۴۴ هزارو یکصدونود کندو می باشد و میانگین تولید سالانه هر کندوی عسل حدود ۱۲ کیلوگرم است.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : دوشنبه 23 آذر 1394 | 11:48 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
بهزاد حیدری 37 سال سن دارد و یکی از زنبورداران موفق پارس آبادی در روستای اجیرلو است. او از 30 سالگی و بخاطر علاقه به زنبورداری این کار را آغاز کرده است، علاقه ای که باعث شده بگوید من از بودن در كنار آنها و نیش زدن آنها لذت می برم، سختی های کار را دوست دارم و یک شبه به دنبال طی کردن ره صد ساله نبودم.

این کارآفرین نمونه عرصه اقتصاد مقاومتی در این خصوص می گوید: زنبورداری را از هفت سال پیش با 2 كندو شروع كردم و با تسهیلاتی كه از بسیج سازندگی ناحیه پارس آباد در راستای اقتصاد مقاومتی به ارزش 300 میلیون ریال دریافت كردم، توانستم تعداد كندوها را به 380 گسترش داده و وسعت بیشتری به کارم دهم.

 

حیدری با بیان اینكه زنبور داری تاثیر خوبی در حوزه خودکفایی و تامین معاش زندگی‌ام ایجاد کرده است، اظهار كرد: زنبور داری را به خاطر علاقه شروع کردم و اکنون حدود هفت سال است به همراه همسرم در این عرصه فعالیت داریم.

این زنبوردار پارس آبادی، کسب تجربه را مهمترین معیار در پرورش زنبور عسل دانسته و می گوید: در زنبورداری هر چقدر پیشرفت کنی بازهم می بینی عقب هستی، من الآن هر چه که یاد گرفتم و تجربه کسب کردم بازهم می بینم باید بیشتر یاد بگیرم در کنارش از زنبورداران دیگر و باتجربه ها هم کمک می گیرم.

این کارآفرین بسیجی در مورد درآمد این شغل می افزاید: به صورت میانگین سالانه 20 الی 30 میلیون تومان درآمد داریم. خدا را شكر دو نفر در همین كار مشغول هستند و خانواده ما وبال گردن دولت نیست. برای دیگران هم شغل ایجاد كرده ایم. خدا را شكر كه نان بازویمان را می خوریم، برای مردم محصول با كیفیت تولید می كنیم و روزی حلال بدست می آوریم.

 

حیدری می گوید: مشكلی از بابت فروش عسل ندارد و عسل های تولید شده وی را دوستان و آشنایان چه در شهرستان و چه از استان ها و مناطق دیگر از وی خریداری می کنند و به آن صورت برای بازار آن مشکلی ندارد اما  در صورت ایجاد کارخانه بسته‌بندی عسل تولیدی و ایجاد بازار فروش باعث رونق زنبورداری در منطقه می شود.

وی عنوان کرد: این روزها كه مردم با مشكلات اقتصادی دست و پنجه نرم می كنند بد نیست به سراغ مشاغلی بروند كه نه تنها سرمایه و امكانات بسیار زیادی نیاز ندارد بلكه هم در راستای تولیدات داخلی و اقتصاد مقاومتی گام برداشته و هم درآمد مناسبی را برای خود تامین خواهند كرد.

 

این کارآفرین بسیجی با اشاره به اینكه در كنار زنبورداری به كار كشاورزی هم مشغول است، اظهار می كند: كسانی كه می گویند شغل نیست اینها بهانه ای بیش نیست چرا كه شغل بسیاری وجود دارد كه تنها به همت و تلاش خود فرد بستگی دارد و الان بسیاری از جوانان این شهرستان با همین تسهیلات اعطایی بسیج سازندگی در راستای اقتصاد مقاومتی توانسته اند علاوه بر ایجاد تولید باعث اشتغال خود و حتی دیگران شوند.

این کارآفرین عرصه اقتصاد مقاومتی در توصیه به افرادی كه قصد ورود به پیشه زنبور داری دارند، گفت: برای شروع كردن كار زنبور داری نیاز به داشتن سرمایه زیاد نیست بلكه زنبور75داری را می توان از 2 یا 3 كندو آغاز كرد و به مرور افزایش داد.

 

این زنبوردار که در هفته بسیج در نمایشگاه اقتصاد مقاومتی که در پارس آباد برپا شده است محصولات خود را ارائه کرده می گوید: اگر چنین نمایشگاههایی در همه جای استان برگزار شود تا عسل آن منطقه در بین مردم جا بیفتد و شناخته تر شود کار بسیار مناسبی خواهد بود.

حیدری خاطرنشان كرد: بنده در طول سال هیچ گونه شکری به زنبوران نمیدهم و عسلم نیز مورد تایید آزمایشگاهی معتبر می باشد و تنها تمركزم را روی تولید عسل طبیعی گذاشته ام و علاوه بر فروش عسل، سالیانه چندین ملكه و زنبور بفروش می‌رسانم که این نشانه افزایش تعداد افرادی است که به این شغل وارد شده‌اند و اگر خدا بخواهد از سال آینده به دنبال تولید ژل رویال كه جزء كیمیاترین داروی گیاهی در دنیا بوده و در زنبورستان بسیار كم تولید می شود، خواهم بود.

 

وی در پایان با بیان اینكه سختی های زیادی در این راه كشیده است، از عدم حمایت برخی ارگانهای ذیربط گلایه كرد و گفت: متاسفانه جهاد کشاورزی كه متولی طرح های اینچنینی است اصلا از من حمایت نكرد و با اینكه چندین بار برای وام 3 میلیونی مراجعه كردم بهایی به من نداد و تنها شركت قیزل كندی و بسیج سازندگی شهرستان پارس آباد بود كه از من حمایت كرد و جا دارد از همین جا از بسیج سازندگی سپاه حضرت عباس(س) استان اردبیل و همچنین بسیج سازندگی ناحیه پارس آباد كه حامی اصلی من برای ادامه پرورش زنبورداری بودند قدردانی كنم.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی، گالری تصاویر،

تاریخ : سه شنبه 10 آذر 1394 | 03:10 ب.ظ | نویسنده : | نظرات

‌معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاوزی استان قم از فعالیت 188 زنبوردار در این استان خبر داد. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، حسین علی بیگی روز یکشنبه با اشاره به سرشماری امسال از کلنی‌های زنبورعسل که از تاریخ چهارم لغایت نهم مهرماه به طور همزمان در کشور برگزار شد، افزود: در استان 188 زنبوردار با تعداد 13 هزار و 793 کلنی شناسایی شده که مشغول به فعالیت هستند.

وی افزود: در راستای حمایت از زنبورداران استان تعداد 97 نفر جهت استفاده از بیمه تامین اجتماعی از طرح هدفمندی یارانه‌ها معرفی شده و امیدواریم این طرح ادامه داشته باشد تا بتوانیم خدمتی به این قشر زحمتکش کرده باشیم.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی قم در ادامه سخنان خود به خدمات دیگر این سازمان اشاره کرد و افزود: معرفی جهت استفاده از تسهیلات بانکی، برگزاری کلاس آموزشی جهت ارتقاء سطح دانش زنبورداران، صدور دفترچه جدید زنبورداری، بازدید از زنبورستان‌ها جهت رفع مشکلات زنبورداران استان به دلیل استقرار زنبورداران مهاجر و صدور مجوزهای کوچ از دیگر خدمات سازمان جهاد کشاوزی استان قم بوده است.

وی اضافه کرد: از مشکلات پیش آمده در استان کوچ بدون مجوز ‌برخی از زنبورداران استان‌های دیگر به داخل استان است که این موضوع بروز مسائل حقوقی، مشکلات بهداشتی و تولیدی را برای زنبورداران استان در پی دارد.تاریخ : دوشنبه 9 آذر 1394 | 02:56 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
حمید رضا مشهدی عباسی نماینده مردم دماوند، فیروزکوه و رودهن در مجلس شورای اسلامی در همایش زنبور عسل که با حضور مدیر کل دفتر طیور و زنبور عسل وزارت جهاد کشاورزی رئیس انجمن زنبور عسل کشور و جمعی از زنبور داران برگزار شد با بیان این مطلب افزود: وارد شدن  ملکه زنبور عسل اصلاح نژاد شده زنبور عسل به کشور نه تنها باعث کاهش عملکرد کندوهای عسل می‌شود بلکه این صنعت را به عرصه نابودی می‌کشاند.

 وی با اشاره به اینکه واردات ملکه زنبور عسل اصلاح نژاد میزان عملکرد کندوهای عسل، میزان تولید و تعداد زنبورهای عسل را در کشور افزایش می‌دهد گفت: با توسعه این صنعت و حمایت از زنبورداران میزان اشتغال زایی در کشور افزایش می‌یابد چرا که بخش‌ها و صنایع مختلف زیادی با صنعت زنبورداری در ارتباط است.

 مشهدی عباسی با بیان اینکه امروز خرطوم نژاد ملکه زنبور عسل در کشور کوتاه شده  و در مکیدن شهد گل توانایی بارز خود را از دست داده خاطر نشان کرد: در گذشته ملکه زنبور عسل در تا هفت طبقه در کندوها حرکت می‌کرد و این درحالی است که هم اکنون ملکه زنبورعسل در کشور با زور شکر به تا طبقه دوم کندوها رفت و آمد می‌کند.
 
*** تخصیص 20 میلیارد تومان تسهیلات کم بهره به زنبورداران
 همچنین حبیب امینی مدیر کل دفتر طیور و زنبور عسل وزارت جهاد کشاورزی در این همایش با اشاره به اینکه 81 میلیون کندو زنبور عسل در دنیا وجود دارد تصریح کرد: ایران با داشتن 7 میلیون کندو رتبه چهارم تولید کندو در دنیا را به خود اختصاص داده است.

 وی با بیان اینکه سالانه یک میلیون 650 هزار تن عسل در دنیا تولید می‌شود عنوان کرد: ایران از این میزان 78 هزار تن عسل در ایران تولید  و از این لحاظ رتبه 8 را در دنیا کسب کرده‌ایم.

 وی با بیان اینکه سال گذشته 17 میلیارد تومان تسهیلات کم بهره با سود کم به زنبور داران اعطا شده افزود: تا پایان نیمه اول امسال 5 میلیارد تومان تسهیلات با نرخ سود 4 درصد به زنبور داران اعطا شده و تا پایان سال میزان تسهیلات به زنبور داران به 20 میلیارد تومان می‌رسد.

امینی با اشاره به اینکه میانگین تولید عسل در هر کندو در دنیا حدود 20 کیلوگرم است گفت: میانگین برداشت عسل درکشور نسبت به میانگین جهانی نصف میانگین جهانی است به طوری که از هر کندو به طور متوسط حدود 11 کیلو گرم برداشت می‌شود.

مدیر کل دفتر طیور و زنبور عسل وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه سعی داریم صنعت زنبورداری را از بحث تک محصولی عسل خارج کنیم افزود: هم اکنون تولید ژله رویال و سایر مواردی که اقتصاد زنبورداری را ارتقا می‌بخشد هم اکنون در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد.

وی در خصوص نقش گرده افشانی در افزایش تولید محصولات زارعی و باغی بدون احتساب جنگل‌ها و مراتع افزود: ارزش سرمایه گذاری در بخش زنبور داری  سه هزار و 434 میلیارد تومان، ارزش تولیدات مستقیم زنبور عسل هزا رو 654 میلیارد تومان ارزش تولیدات غیر مستقیم زنبور عسل 148 میلیارد و 842 میلیون تومان است.

 امینی در خصوص بیمه زنبور داران با وجود پیگیری‌های مکرر تا کنون موفق نشده افزود: در خصوص اصلاح نژاد ملکه زنبور عسل در کشور مطالعاتی روی 8 صفت خوب زنبور عسل در ایستگاه‌های تحقیقاتی انجام شده است که نسل پنج و هشتم این ملکه‌های زنبور عسل اصلاح نژاد شده آماده توزیع به  زنبور داران است.

وی با بیان اینکه د رخصوص کاهش مصرف دارو و افزایش جمعیت زنبور در کشور روی مقاومت زنبور به کنه کار شده خاطر نشان کرد: در کمیته فنی زنبور عسل جهت استفاده از نژاد خارجی وارد کننده در صورتی که ریسک واردات را قبول کند  واردات مجاز خواهد بود.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : یکشنبه 8 آذر 1394 | 03:06 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
دکتر بهروز میرزا ، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز روز سه شنبه سوم آذر 94 در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سرمایه گذاری برای این طرح از زمستان 93 با مشارکت برخی کارشناسان دانشگاه آزاد اسلامی کرج انجام شد.
وی بیان داشت: این طرح در قالب طرح ایجاد زنبورستان توسط دکتر مریم معرفی اجرایی شد که به نتیجه خوبی دست یافت .
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز گفت: با توجه به وجود ظرفیت های بالقوه شهرستان کرج برای نگهداری و پرورش زنبور عسل به لحاظ پوشش گیاهی، این طرح روند خوبی تاکنون طی کرده است .
وی ادامه داد: در اجرای این طرح 70 کلنی زنبور عسل توسط دانشگاه آزاد اسلامی کرج خریداری شد تا یک الگوی علمی، آموزشی و درآمد در زمینه زنبور عسل ارایه شود.
میرزا،تولید عسل و فرآورده های دیگر، کمک در گرده افشانی گیاهان زراعی و باغات و ایجاد اشتغال را از مهمترین اهداف این طرح برشمرد و گفت: قصد براین است با استفاده از تجارت علمی و عملی برای افزایش بازده توان تولید و با کار کارشناسی و مشاوره بتوان علاوه بر استحصال عسل، محصولات جانبی نظیر گرده، زهرگیری و پرورش ملکه را در ادامه کار فراهم کرد.
وی در خصوص نحوه آغاز طرح اظهار داشت: این طرح در ابتدا با خرید 70 کلنی زنبورعسل به همراه جمعیت جوان و ملکه اصلاح شده، لوازم و تجهیزات مورد نیاز و استقرار کندوها در مزرعه دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه صورت گرفت.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز افزود: براساس تقویم زنبورداری و شرایط آب و هوایی منطقه و نوع پوشش گیاهی، اقدامات لازم اعم از تغذیه، دیواردادن ، بازرسی کندو و با گرم شدن هوا و جریان شهد و گرده در منطقه به عمل آمد.
همچنین دکتر مریم معرفی مجری این طرح گفت: اولین کوچ کندوها در خردادماه امسال و به منطقه خوش آب و هوای هشترود استان زنجان صورت گرفت که به برداشت اول عسل منجر شد. وی ادامه داد: برداشت دوم عسل نیز از تعدادی از کندوها صورت گرفت و در نتیجه بیش از 800 کیلوگرم عسل تولید شد.
وی با اشاره به شرایط کنونی کندوها گفت: در کوچ دوم به منظور افزایش ذخیره زمستانی ،کندوها به مزرعه ای در بویین زهرا در استان قزوین انتقال داده شدند و در زمان حاضر این کندوها مراحل آماده شدن برای شرایط سخت زمستان را سپری می کنند.
دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز دارای بیش از 30 هزار دانشجو در مقاطع کاردانی ، کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا است که بخشی از رشته های آموزشی آن به آموزش امور دامی و کشاورزی اختصاص دارد.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : شنبه 7 آذر 1394 | 02:35 ب.ظ | نویسنده : | نظرات

1- تغذیه پائیزه کلنی ها باید تا حداکثراواخرشهریورماه خاتمه یابد، درغیراین صورت به دلیل خنکی هوا، جمعیت کندو فرصت و توانایی لازم برای فرآوری و عمل آوری شربت مصنوعی را نداشته و معمولا" ذخیره ی اینگونه شیره ها بصورت خام بوده و زودتردرداخل کندو فاسد می شود.

2- در تغذیه پائیزه حتما" دو قسمت شکر و یک قسمت آب انتخاب کنید. اگربه محلول فوق مقداری عسل هم اضافه شود اشتیاق و تمایل زنبوران نسبت به تغذیه ی آن بیشترخواهد شد.

3- به زنبورداران توصیه می شود که کندوهای خود را درفصل پائیز و قبل از زمستان گذرانی درمزارع آفتابگران، پنبه، ذرت و... مستقرنمایئد.

4- قبل ازشروع فصل زمستان گذرانی محیط  داخلی کندو را حتما" تمیز کنید.

5- آرایش و ترکیب غذایی و طبیعی شانهای داخل کندو را به هم نزنید.

6- محصولات عسل و کلیه ی شانهای زاید را قبل از شروع فصل زمستان گذرانی از کندو خارج کنید. این کار از پخش زنبوران در روی شانهای عسل جلوگیری کرده و باعث تراکم جمعیت می شود.

7- از گذاشتن شانهای خالی و نیمه پر، جهت آذوقه ی زمستانی جدا" پرهیز کنید.

8- متراکم کردن فضای داخلی کندو: فضای داخل کندو را با موادی از قبیل روزنامه، برگ خشک درختان و گونی های پلاستیکی پرکنید تا فضای داخل کندو کاملا" تنگ و متراکم شود. اینجانب به وسیله ی چند عدد گونی پلاستیکی این کار را انجام می دهم و خیلی هم خوب است و یا از بعضی زنبورداران سنتی شنیده ام که فضای خالی داخل کندو را بوسیله ی برگها ی خشک درختان پر می کنند و خیلی هم ازاین کارراضی هستند. برگهای درختان بعنوان عایق عمل می کنند. البته نباید این کار را با موادی مانند پارچه که آب و رطوبت داخل کندو را جذب می کند انجام داد.

9- یکی از وظایف مهم هر زنبوردار، پیشگیری و مبارزه با بیماریها و آفات زنبورعسل قبل ازشروع فصل زمستان گذرانی است.

10- داخل کندو نباید به هیچ عنوان خیس و مرطوب باشد. یعنی زنبوردار می بایست سعی کند تا مانع نفوذ نزولات آسمانی به داخل کندو شود. به یاد داشته باشید که رطوبت داخل کندو یکی از عوامل مهم تلفات زمستانه ی زنبورعسل است.

11- حدالمقدورکندوها را به مناطق قشلاقی کوچ دهید. لازم به ذکر است که مناطق قشلاقی جاهای پست و کم ارتفاع  و یا حواشی دریا ها ی همان مناطق هستند. هوای این مناطق ملایم و مطبوع است وعلت آن اینست که ابر و بخارات حاصل از دریاها بصورت گلخانه عمل کرده و مانع خروج گرمای سطح زمین می شود. تراکم بخار آب درجو موجب تشکیل ابر می شود. ابر نقش دوگانه ای را برعهده دارد: اول این که مانند بخارآب توانایی جذب امواج بازگشتی از سطح زمین را داشته و باعث گرمایش زمین و جو پایینی می شود. این نکته را همه ی کشاورزان و زنبورداران در زمستان و شب های ابری که هوا قدری گرم می شود، تجربه کرده اند.  در آذربایجان امتداد رود مرزی ارس و مناطق شمالی جهت زمستان گذرانی کندوها برای زنبورداران توصیه می شود. البته کوچ به مناطق جنوبی کشوریک گزینه ایده ال است.

12- سوراخ پروازکندورا درفصل زمستان کوچک تر کنید.

13- ازحمل ونقل کندوها درفصل زمستان ازمناطق گرمسیری به مناطق سردسیری جدا" پرهیزکنید. بعبارت دیگردرجاهایی که زنبوران هنوز به خوشه زمستانه نرفتند نباید آنها را به مناطق ییلاقی و سردسیری منتقل کرد. البته برعکس قضیه هم صادق است یعنی ازمناطق سرد سیری می توان به مناطق گرمسیری کوچ داد اما ازمناطق جنوبی وگرمسیری به مناطق معتدل وسردسیری امکان پذیرنیست.  

14- توجه کنید که گرده و عسل به اندازه ی کافی در داخل کندو وجود داشته باشد. بدین صورت که به ازای هرشان زنبور، یک شان عسل بعنوان آذوقه درنظرمی گیرند. البته بسیاربهتراست یک شان عسل بصورت مازاد نیز درجلو آخرین شان زنبوران قرار داد.

15- داخل ظروف شربت خوری کندوها، نباید به هیچ عنوان، شیره و شربتی باقی مانده باشد. بعضی مواقع دیده می شود که به دلایلی شربت درداخل کندو باقی مانده و مشکلاتی را به لخاظ بهداشتی و زیستی برای جمعیت کندو در طول زمستان به وجود آورده است.

16- کندوها را به همدیگر چفت کنید درغیراینصورت درفضاهای خالی  و وسط کندوها جریان هوا بوجود آمده و موجب سرما ی داخل کندو می شود.

17- انتخاب محل استقرارکندوها خیلی مهم است. سوراخ پرواز نباید درمسیر و جهت وزش باد قرارگیرد. درزمستان باد مه که از سمت شمال ایران می وزد جمعیت کندو را بیشتر آزارمی دهد. بادهای موسمی و محلی بزرگترین و خطرناکترین آفت زنبورعسل هستند. زنبورعسل شدیدترین سرما را تحمل می کند اما کوچکترین جریان باد، تعادل و شرایط کلیمایی داخل کندو را به هم می زند.

18- اگر تصمیم گرفته اید کندوها را درفضای بازمستقر کنید، حتما" آنها را با مواد و وسایل مناسب ایزوله کنید، تا نزولات آسمانی  نتواند به داخل کندو نفوذ کند. می خواهم یک تجربه ی شخصی و عملی را خدمت زنبورداران عزیزعرض کنم و آن اینکه سعی کنید کندوها را دریک ردیف سه تایی یا چهار تایی درمقابل دیواری که رو به جنوب بوده و خورشید بیشترین ساعات تابش نور را دارد مستقرکنید و سپس بوسیله ی یک نایلون بزرگ به غیرازسمت و ضلع جلویی کندوها، سایرقسمتها را کاملا" پوشش دهید. این کارضمن جلوگیری از جریان هوا، باعث حبس هوای داخل نایلون نیز می شود. ثانیا" دراثربازگشت و انعکاس امواج و مقدارانرژی نورخورشید که درطول روز در دیوار ذخیره شده باعث گرمی و ملایمت هوای اطراف خواهد شد. دیوار و زمین در مقابل امواج نور خورشید بعنوان آینه عمل می کنند.

19- سوراخ پرواز کندوها نباید به هر دلیلی درطول زمستان بسته شود. چون علاوه برامکان خفگی جمعیت، تهویه داخل کندو نیزسخت می شود. همچنین دربعضی ازروزهای گرم زمستان بعضی زنبوران ازفرصت گرمایی طول روزاستفاده کرده و بلافاصله پروازمدفوع را انجام می دهند. ضمنا" در صورت باز بودن سوراخ پرواز بخارات حاصل ازتنفس زنبوران از کندوخارج می شود.

20- اگر فضای بسته را جهت زمستان گذرانی کندوها درنظر گرفته اید، حتما" به گردش جریان هوا و تهویه آن محیط  توجه کنید. دمای محیط  بسته و مسقف نباید از 8 درجه سانتیگراد بالا رود.

21- نیاز به مصرف انرژی و غذا درماههای اسفند و فروردین افزایش می یابد. در یک روز آرام  و آفتابی می توانید سریعا" نسبت به کنترل غذای کلنی اقدام کنید. مواظب باشید که این کار باید خیلی سریع  و با دقت انجام گیرد.

22- قبل ازشروع  فصل زمستان گذرانی، جمعیت کندوهای ضعیف و یتیم را ادغام و یا حذف کنید.

23- درصورت لزوم ازکیک وجانشین گرده، بخصوص دراواخر زمستان استفاده کنید.

24- زنبورستان باید درطول زمستان گذرانی آفتاب گیر باشد. بعبارت دیگرسوراخ پروازکندوها را باید درجهتی قرارداد که بیشترین ساعات تابش نورخورشید را داشته باشد.

25- مراقب آفات خارجی زنبورعسل مانند خرس، شغال، سنجاب و غیره باشید. بعضی از جانوران حرص وهوس زیادی برای خوردن عسل دارند.

26- موشها دوست دارند ازمحیط مناسب و مطبوع داخل کندو جهت لانه گزینی و زمستان گذرانی استفاده کنند، که این امرمی تواند برای جمعیت کندوها خطرناک و استرس زا باشد. حتما" سوراخ پرواز کندو را کوچک کنید تا موشها نتوانند وارد کندوشوند.  

27- کندوها را طوری در زنبورستان مستقر کنید که جهت سوراخ پروازبا شیب زمین منطبق باشد. منظورم اینست که درصورت نفوذ آب باران و برف به داخل کندو، آب به آسانی بتواند از سوراخ پروازتخلیه شود.

28- محل استقرارکندوها باید آرام و ساکت بوده و عاری از هر گونه  سر و صدای ناهنجار و استرس زا باشد.

29- از بازوبسته کردن درب کندو درطول زمستان جدا" خوداری کنید.

30- اگر دمای محیط از 12 درجه سانتیگراد بالا رود زنبوران شروع به پروازهای مدفوع خواهند کرد، که این عمل  نشانه سالم بودن کلنی است.

31- بعد از اتمام فصل زمستان و در یک روز آفتابی میزان تخمریزی و سلامتی ملکه و جمعیت را کنترل کنید.

32- یکی ازوظایف هر زنبوردار بعد از بارش برف در زمستان، تمیز کردن برف اطراف کندو و خصوصا" سکوی سوراخ پروازاست. اگربرف سکوی پرواز، تمیز نشود درطول شب برف یخ بسته و باعث انسداد سوراخ پروازخواهد شد.

33- اگر می خواهید از زنده بودن جمعیت کندو آگاه شوید، ضربه ی آرامی را با مشت خود به کندو وارد کرده و بلافاصله ازسوراخ پرواز گوش کنید. صدای زنبوران درصورت زنده بودن شنیده خواهد شد.   

34- معمولا" بعد ازاتمام فصل زمستان ، اجساد و لاشه های مرده ی زنبوران در جلو سوراخ پرواز مشاهده می شود. با دیدن آنها نگران و ناراحت نباشید، بلکه خوشحال هم باید شد. زیرا این عمل، نشانه ی سالم بودن جمعیت کندو است.

35- معمولا" دراسفند ماه بعضی از گیاهان مثل گل بید مشک  و گل حسرتی زودتربه گل می روند. دراین موقع زنبورداران به رفت وآمد زنبوران خود درسکوی پرواز دقت کرده و دوست دارند اولین محموله های گرده را که توسط زنبوران کارگر، به داخل کندو حمل می شود نظاره کنند. این همان صحنه هایی است که هر زنبوردارهمواره درطول زمستان انتظار و آرزوی آنرا داشته و بدین ترتیب همزمان با آغاز فصل فعالیت زنبوران، سفیدی طبیعت و سیاهی شبهای سرد و طولانی زمستان به سرآمده و روزهای سرسبزبهاری و شادابی طبیعت درراه است.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی، آموزش،

تاریخ : دوشنبه 2 آذر 1394 | 02:46 ب.ظ | نویسنده : | نظرات