برنامه کوچ  سالیانه زنبور عسل و استقرار زنبورستانها موضوع ماده 14 قانون نظام جامع دامپروری کشور مصوب 7 مرداد 88 مجلس شورای اسلامی در۱۰ ماده و ۴ تبصره به شرح زیر در تاریخ 22 آذر 89 با امضای وزیر جهاد کشاورزی به دستگاه های ذیصلاح ابلاغ گردیدطبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی، آموزش،

تاریخ : سه شنبه 8 تیر 1395 | 03:00 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
کریم حسین‌زاده ؛ فرماندار چالدران در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ارومیه اظهار داشت: مناطق ییلاقی شهرستان چالدران هر ساله پذیرای زنبورداران شهرهای شمالی آذربایجان غربی است.

وی با اشاره به افزایش تعداد زنبورداران مستقر در مناطق ییلاقی چالدران، تصریح کرد: امسال شاهد افزایش 15 درصدی استقرار زنبورداران در مناطق ییلاقی شهرستان چالدران هستیم.

فرماندار چالدران با بیان اینکه هر ساله با آغاز فصل تابستان شاهد استقرار زنبورداران از شهرهای شمالی استان در مناطق ییلاقی این شهرستان هستیم، ادامه داد: این زنبورداران به منظور تولید عسل مرغوب و با کیفیت به این مناطق کوچ می‌کنند.

این مسؤول با بیان اینکه از ابتدای تیر ماه به مدت 10 روز شاهد کوچ زنبورداران به مناطق خوش آب و هوا و ییلاقی این شهرستان هستیم، اعلام کرد: 145 هزار هکتار مرتع در این شهرستان وجود دارد که در این مراتع 32 نوع گیاه شهددار می‌روید.

حسین‌زاده با اشاره به تعداد کندوی بومی و غیربومی در این شهرستان، خاطرنشان کرد: 54 زنبوردار مهاجر با 29 هزار کلنی در مناطق خوش آب و هوای چالدران مستقر شده‌اند.

فرماندار چالدران با اشاره به تعداد کلنی‌های بومی این شهرستان، اظهار داشت: علاوه بر این 48 زنبوردار بومی با 8 هزار و 500 کلنی نیز در این شهرستان در مناطق ییلاقی چالدران مستقر خواهند شد.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : دوشنبه 7 تیر 1395 | 03:58 ب.ظ | نویسنده : | نظرات

نایب رئیس اتحادیه سراسری زنبورداران کشور از خسارت چشمگیر پدیده ریزگردها به این صنعت خبر داد و گفت: اگر این پدیده ادامه یابد، امسال تولید عسل کاهش پیدا می کند.

فرامرز حیدری ، خسارت ریزگردها به زنبورهای عسل کشور را مورد اشاره قرار داد و اظهارداشت: پدیده ریزگردها خسارت چشمگیری به زنبورهای عسل و زنبورداران وارد کرده است.

وی اضافه کرد: پژمرده شدن گل‌ها، نشستن یک لایه خاک بر روی شهدهای تراوشی و تاثیر منفی بر روی تنفس زنبورها از جمله تاثیرات پدیده ریزگردها بر روی صنعت زنبورداری است، همچنین بروز این پدیده احتمال اینکه زنبورها راه برگشتن به کندو را گم کنند، افزایش می دهد و بنابراین ممکن است تعدادی از زنبورهای عسل هرگز به کندو بازنگردند.

نایب رئیس اتحادیه زنبورداران کشور با بیان اینکه استان‌های کرمانشاه، ایلام، کردستان، لرستان، و غیره در این زمینه آسیب دیده اند، اظهارداشت: متاسفانه ما تحت پوشش صندوق بیمه محصولات کشاورزی نیستیم و کسی هم در این زمینه پاسخگو نیست، این درحالی است که هر ساله خسارت‌های زیادی به صنعت زنبورداری کشور وارد می شود.

حیدری با اشاره به اینکه ریزگردها، گرده های گلی را که وارد کندو می شود، نیز آلوده می کنند، گفت: این مساله روی کیفیت تولید ما تاثیر منفی دارد، ضمن اینکه سلامت خود زنبورداران نیز در خطر است، چراکه آنان در کوهستان‌ها و مناطق بیابانی هستند و دسترسی به ماسک و سایر وسایل ایمنی برایشان غیرممکن است، بنابراین از این پدیده آسیب می بینند.

وی با بیان اینکه با توجه به بارندگی های خوب در سال‌جاری پیش بینی می شد میزان تولید عسل بین ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش داشته باشد، افزود: درحال حاضر با توجه به شرایط پیش آمده، نمی دانیم وضعیت به چه شکل خواهد بود.

حیدری اضافه کرد: اگر این پدیده همچنان  ادامه داشته باشد، احتمالا با کاهش تولید عسل مواجه خواهیم بود. به گفته نایب رئیس اتحادیه سراسری زنبورداران سال گذشته میانگین کشوری تولید عسل در هر کندو بین ۷ تا ۸ کیلوگرم بوده است.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : یکشنبه 6 تیر 1395 | 04:02 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
مناطق ییلاقی دشت لار واقع در بین استانهای تهران و مازندران در جاده هراز و روستای پلور هر ساله پذیرای زنبورداران تهرانی و مازندرانی علی الخصوص شهرستانهای آمل ، بابل ، قائم شهر و سوادکوه و همچنین زنبورداران برنجستانکی است. این تصاویر زیبا توسط آقای میلاد محمدی ؛ زنبوردار جوان شرکت تعاونی کشاورزی زنبورداران قائم شهر تهیه گردیده است.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی، گالری تصاویر،

تاریخ : شنبه 5 تیر 1395 | 04:17 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان تهران ، احمد مینایی جاوید در خصوص برگزاری جلسه ساماندهی کوچ و استقرار زنبورداران در منطقه لار گفت: در این جلسه مقرر شد که توسط اتحادیه زنبورداران استان تهران و نماینده ای از استان مازندران، اداره جهاد کشاورزی و منابع طبیعی شمیرانات تیمی برای شناسایی نقاطی که در منطقه لار زنبوردار می تواند استقرار یابد، شناسایی شود.

وی ادامه داد: طی سال های گذشته زنبورداران بر اساس دسترسی بهتر در منطقه استقرار می یافتند این در حالی است که امسال با نصب جی پی اس در منطقه، زنبورداران محل استقرار خود را پیدا می کنند و دیگر تغییر نمی دهند.

مدیر طیور سازمان جهاد کشاورزی استان تهران تصریح کرد: در این جلسه بر اساس ارائه نقطه نظرات اتحادیه بر بحث ساماندهی تاکید شد و به ازدیاد زنبورداران به این منطقه اشاره گردید.

مینایی بیان داشت: همچنین اتحادیه زنبورداران استان مازندران موظف گردید،فهرستی از زنبورداران را بر اساس قدمت، تعداد کلنی ها و استمرار که قبلا به منطقه لار می آمدند را برای استقرار تهیه کند، که در این فهرست اولویت با زنبورداران استان تهران است. وی ادامه داد: زمین اختصاص شده به این طرح 78 هزار هکتار است و بر اساس پوشش گیاهی باید مشخص شود که چه نقاطی شرایط استقرار زنبور را دارند.

مدیر طیور دام جهاد کشاورزی استان تهران با بیان اینکه به طور حتم، با اجرای این طرح تولید عسل افزایش خواهد یافت، تصریح کرد: هدف از برگزاری این جلسه ساماندهی،افزایش تولید، ممانعت از تردد بسیار در منطقه لار و در مجموع حفظ منابه طبیعی بود.

گفتنی است، جلسه ساماندهی کوچ و استقرار زنبورداران در منطقه لار با حضور اتحادیه زنبورداران استان تهران و مازندران، ادارات محیط زیست، منابع طبیعی و جهاد کشاورزی شهرستان شمیرانات برگزار شد.
طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : جمعه 4 تیر 1395 | 02:15 ب.ظ | نویسنده : | نظرات