کریم ذولفقاری، رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان در حاشیه برگزاری دومین نمایشگاه عسل و فرآورده های این محصول در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در این طرح تمامی علاقه مندان به صورت رایگان در دوره های آموزشی شرکت داده می شوند و پس از اخذ امتیازهای قابل قبول سه تا 6 کندوی زنبور عسل دریافت می کنند.
وی اضافه کرد: اگر تحویل گیرنده گان کندوها در 6 ماه فعالیت موفق به افزایش کندوها با حفظ کیفیت عسل تولیدی شوند تسهیلات بانکی به آن ها تعلق می گیرد تا کار خود را گسترش دهند.
به گفته ذولفقاری این طرح در راستای کارآفرینی و اشتغالزایی دانش آموختگان و علاقه مندان عرصه کشاورزی انجام می شود تا بتوان سهم اشتغال عرصه کشاورزی را در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی ایفا کرد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با اشاره به اینکه این استان به دلیل قرار گیری در رشته کوه های زاگرس از قدیم محل مناسبی برای پرورش زنبور عسل است افزود: هم اکنون این رشته برای سه هزار و 400 نفر به صورت مسقتیم در این حرفه مشغول بکار هستند.
به گفته وی میانگین تولید عسل در کندوهای این استان حدود هفت کیلوگرم است و به علت کیفیت بالا، هر کیلوگرم عسل تولیدی استان کردستان بین 150 تا 200 هزار ریال بالاتر از محصول سایر استان ها به فروش می رود.
وی ادامه داد: جهادکشاورزی علاوه بر تامین امنیت غذایی به دنبال ارتقای سرانه مصرف مردم از این تولید ها بوده و سعی می شود سرانه مصرف کردستانی ها از 700 گرم در هرسال را به یک کیلوگرم رساند.
کردستان در دامنه ها و دشت های پراکنده سلسله جبال زاگرس میانی قرار گرفته و زنبورداران این استان سالانه حدود یک هزار تن علس تولید می شود که طبق پیش بینی های سازمان جهاد کشاورزی این میزان در سال 95 به یک هزار و 200 تن می رسد.
حدود 163 هزار کندوی زنبور عسل در این استان وجود دارد و از این تعداد 152 هزار (93 درصد) کلنی مدرن و 11 هزار (7 درصد) کلنی بومی است.
دومین نمایشگاه عسل و فرآورده های زنبور عسل صبح امروز (یکشنبه 25 مهر) در سالن پردیس سینما بهمن سنندج با حضور جمعی از تولید کنندگان عسل استان کردستان روز یکشنبه در سالن پردیس سینما بهمن در سنندج گشایش یافت.
نمایشگاه عسل و فرآورده های زنبور عسل به همت تعاونی زنبورداران سنندج و 12تولید کننده از 25 مهر تا 4 آبان 95 دایر شده است.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : چهارشنبه 5 آبان 1395 | 03:02 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
شهرستان نهاوند با داشتن مواهب طبیعی، تنوع آب و هوایی و سراب‌های خروشان، دشت‌های پوشیده از لاله و باغات پر از گل و گیاه دارای ظرفیت بالقوه‌ای برای توسعه صنعت زنبورداری و تولید عسل در غرب کشور است.

نهاوند که دارای موقعیت طبیعی و جلوه‌های بی‌نظیر خدادادی، در کنار آب و هوایی معتدل، خاک حاصلخیز و سرچشمه‌های فراوان و استعدادهای بی‌شمار و بالقوه در بخش کشاورزی، زراعت، دامداری، باغات و گیاهان دارویی است، ورود گردشگران زیادی را برای دیدن این ظرفیت و پتانسیل را شاهد است و بارها استعداد و ظرفیت بی‌نظیر خود را در تولید عسل طبیعی به همگان نشان داده است.

عسل نهاوند به عنوان بهترین و مرغوب‌ترین عسل استان همدان در حالی بی‌نام و نشان به استان‌های همجوار ارسال می‌شود که نبود صنایع‌تبدیلی و فرآوری این محصول سبب شده این عسل با برند سایر استان‌ها به نقاط مختلف کشور و حتی جهان صادر شود و حسرت زنبورداران نهاوند برای برندسازی این محصول ادامه داشته باشد.

عسل نهاوند به عنوان بهترین و مرغوب‌ترین عسل استان همدان می‌تواند از سوغاتی‌های معروف استان همدان و به ویژه شهرستان نهاوند باشد تا مسافران و گردشگرانی که در طول سال از نهاوند و جاذبه‌های مختلف آن دیدن می‌کنند را به خود جذب کند اما متأسفانه تا کنون به علت مشخص نبودن برندی خاص و محروم بودن از صنعت بسته‌بندی، ناشناخته مانده و عسل مرغوبش به استان‌های همجوار منتقل می‌شود تا توسط آنها از برند برخوردار و در قالب بسته‌بندی شیک به فروش برسد و این در شرایطی است که شهرستان نهاوند دارای پتانسیل‌های بالا برای تولید عسل طبیعی بوده و در صورت احداث صنایع جانبی می‌تواند نخستین قطب تولید عسل استان باشد.

معاون فنی و اجرایی جهادکشاورزی شهرستان نهاوند در این‌باره به ایسنا گفت: با توجه به پتانسیل شهرستان در پوشش گیاهی و باغات، وجود گونه‌های مهم زراعی و باغی و گل‌های فراوان در این منطقه، عسل مرغوب از كندوهای شهرستان برداشت می‌شود که این مهم لزوم احداث صنایع‌تبدیلی و بسته‌بندی عسل را در منطقه بیان می‌کند.

حسین خردمند افزود: مناطق مستعد تولید عسل شهرستان نهاوند از مهمترین مناطق استان همدان است که در فصل گرما پذیرای شمار زیادی کندوی عسل زنبورداران بومی و حتی کندوهای عسل میهمان از استان‌های مختلف کشور است.

وی اظهار کرد: 750 زنبوردار در شهرستان نهاوند فعالیت دارند که رتبه دوم استان را به خود اختصاص داده‌اند و از این تعداد، 600  زنبوردار فعال و بقیه به صورت نیمه‌فعال هستند چرا که جزء توسعه اقتصادی محسوب نمی‌شوند و در کنار کارهای جانبی خود این شغل را انجام می‌دهند.

خردمند با اشاره به اینکه شهرستان نهاوند به لحاظ داشتن تعداد زنبورداران رتبه دوم استان را دارد، اضافه کرد: در زمینه تعداد کلنی شهرستان نهاوند با 32 هزار و 575 کلنی در سال‌جاری 321 تن عسل به خود اختصاص داده و تولید کرده است.

وی عسل نهاوند را مرغوب‌ترین عسل طبیعی استان همدان دانست و تصریح کرد: عسل تولیدی شهرستان نهاوند به علت تنوع گیاهی، وجود گونه‌های گیاهان دارویی، غالب بودن مراتع به اراضی کشاورزی و ارگانیک بودن شهد گیاهان مرتعی به علت عدم استفاده از کود و سم، مرغوب بوده و کیفیت بالایی دارد.

خردمند ادامه داد: با توجه به موقعیت بی‌نظیر نهاوند برای تولید عسل، این شهرستان دارای استعداد بالقوه‌ای در زمینه پرورش زنبورعسل است که با اتخاذ تدابیر مناسب می‌توان آن را گسترش داد.

وجود یک کارخانه فرآوری عسل در نهاوند ضروری است

خردمند وجود یک کارخانه فرآوری عسل در نهاوند با توجه به تولید خوب عسل و وجود سراب‌های جوشان و هزاران هکتار باغ، مزارع و مراتع غنی به عنوان یکی از شهرستان‌های برتر در زمینه تولید عسل در استان همدان و غرب کشور را ضروری دانست.

وی گفت: مرغوب‌ترین و خالص‌ترین عسل‌های موجود در استان همدان، عسل‌های تولیدی شهرستان نهاوند هستند که به علت پایبندی زنبورداران به عدم استفاده از شکر در فصل شهد طبیعی به رغم استفاده غذایی می‌تواند در درمان بیماری‌ها نیز موثر باشد.

معاون فنی واجرایی جهادکشاورزی شهرستان نهاوند بیان کرد: شهرستان نهاوند 27 درصد تولید عسل استان همدان را بر عهده دارد و سالانه در استان همدان بیشترین عسل را تولید می‌کند.

وی با اشاره به اینکه در شهرستان نهاوند 750 نفر به صورت مستقیم در زنبورداری و تولید عسل فعالیت می‌کنند، اظهار کرد: در شهرستان نهاوند شرایط آب و هوایی، کوهستان‌های بلند، میزان بارندگی بالا، مراتع مناسب و زراعت عمده محصولاتی نظیر، یونجه، شبدر، کلزا و سایر محصولات و همچنین امکان کوچ‌های قشلاق و ییلاق در بیشتر ایام سال و از همه مهمتر بالا بودن کیفیت عسل تولیدی زمینه مناسبی برای توسعه زنبورداری فراهم کرده است.

عسل نهاوند بهترین کیفیت را دارد

خردمند خاطرنشان کرد: عسل نهاوند به علت تنوع کشت‌های کلزا، گشنیز، آفتابگردان و باغات بی‌شمار بهترین کیفیت عسل استان همدان را دارد.

وی گفت: شركت تعاونی زنبورداران شهرستان نهاوند دارای 750 نفر عضو دارد که از این تعداد، 600 زنبوردار فعال و 150 نفر عضو نیمه‌فعال است که خرید موم ذوب شده از زنبورداران، فروش موم عاج شده، فروش لوازم زنبورداری اعم از كندو، اهرم و لباس زنبورداری از خدمات شركت تعاونی زنبورداری این شهرستان به زنبورداران این منطقه است.

وی اضافه کرد: تنوع آب و هوایی و گل و گیاه و وجود شادابی و سرسبزی و پوشش مختلف گیاهی به واسطه خاک حاصلخیز و آب فراوان باعث شده است تا مقداری از ظرفیت زنبورداری و تولید عسل نهاوند در اختیار شهرستان‌های ملایر، نورآباد، کنگاور و نجف‌آباد اصفهان قرار گیرد.

خردمند عنوان کرد: فروش عسل با بسته‌بندی‌های مطمئن مصرف سرانه عسل را در بین مردم افزایش خواهد داد اما در حال حاضر تولیدكنندگان، عسل‌ها را در ظرف‌های دست‌ساز با سلیقه‌های شخصی می‌فروشند در حالیکه  برای بازاریابی و تجارت عسل نهاوند كه كارشناسان به كیفیت بسیار بالای آن آشنایی كامل دارند، اقدامات گسترده نیاز است.

وی با بیان اینکه مصرف روزانه یک قاشق عسل طبیعی برای سلامتی انسان بسیار مفید بوده است، تصریح کرد: در بسیاری مواقع عسل طبیعی می‌تواند برای درمان برخی از بیماری‌ها موثر باشد و به افراد توصیه می‌شود از خرید عسل‌های رنگی و دارای طعم‌های مختلف نیز جدا پرهیز کنند.

وی بیان کرد: نقش زنبورعسل در گرده افشانی، ایجاد تنوع گیاهی، افزایش عملکرد و تولید مرغوب اکثر محصولات زراعی و باغی غیرقابل انکار است و کارشناسان معتقدند زنبورعسل سبب حفظ تنوع گیاهان در محیط زیست شده و از بزرگترین حافظان تنوع گیاهی در دنیاست.

وی افزود: با توجه به شرایط ویژه نهاوند و ظرفیت و پتانسیل این شهرستان و با توجه به اینکه امروزه به حرفه‌ زنبورداری به عنوان یک صنعت کشاورزی و اشتغالزا نگاه می‌شود، در صورت توجه بیشتر به افزایش تولید، نگهداری، بسته‌بندی و صادرات عسل می‌توان درآمد مناسبی از این محصول با ارزش، ایجاد و این اقتصاد را به منبع درآمدزایی برای روستائیان تبدیل کرد.

خردمند بیان کرد: عسل مرغوب شهرستان نهاوند به عنوان یکی از 10ها ظرفیت این شهرستان در صورت بازاریابی مناسب، تسهیل ارائه تسهیلات بانکی و فراهم شدن زمینه‌های فرآوری و صدور این عسل مرغوب ضمن رقابت در بازارهای جهانی به نحو موثری می‌تواند به اشتغال پایدار در منطقه کمک کند.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،
برچسب ها: زنبورداران، زنبورداری، قائم شهر، شرکت تعاونی زنبورداران قائم شهر،

تاریخ : سه شنبه 4 آبان 1395 | 02:58 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
به گزارش خبرنگار ایانا، مدیرعامل اتحادیه زنبورداران ایران‌زمین در بازدید از بزرگ‌ترین مجتمع ساخت ادوات زنبورداری، گفت: سال گذشته یک زنبوردار، بدهی ۶۰ میلیون تومانی خود را با افزایش تولید ژل رویال، تسویه حساب کرد.

عفت رئیسی‌سرحدی با اشاره به تولید هشت گرمی ژل رویال تا پیش از این از هر کندو، افزود: اکنون این مقدار به ۵۰۰ گرم نیز رسیده و سود قابل توجهی را نصیب زنبوردار کرده است؛ البته این موضوع به استفاده از ادوات جدید نیز مربوط می‌شود که باید چنین ابزارهایی به تولید انبوه برسد.

به گفته وی، اکنون حدود ۷,۵ میلیون کندو و حدود ۷۵ هزار زنبوردار در کشور وجود دارد که آمار نسبتاً بالایی است؛ بنابراین مراتع و منابع ما دیگر امکان گسترش کمی در این شغل را ندارد. به همین دلیل باید به سمت کیفی کردن محصولات حرکت کرد. به‌عنوان مثال، اگر تاکنون ۱۲ کیلوگرم از هر کندو برداشت می‌شده، باید این مقدار به ۱۵ کیلوگرم برسد.

رئیسی‌سرحدی خاطرنشان کرد: این امر محقق نمی‌شود، جز با مکانیزاسیون و استفاده از ابزار و ادوات جدید و مدرن. وی در پایان اظهار داشت: کارخانه‌هایی نظیر "هفت‌گوهر" که تجهیزات مورد نیاز زنبورداران را به‌صورت کاملاً صنعتی و مدرن تولید می‌کنند، باید مورد حمایت قرار بگیرند، زیرا خروجی کار این کسب‌ وکارها افزایش بهره‌وری در تولید است که یکی از بزرگ‌ترین اهداف مسئولان به‌شمار می‌رود. آن هم در صنعتی مانند زنبورداری که به اندازه دیگر صنایع، سرمایه‌پذیر نبوده و جذابیت چندانی برای سرمایه‌گذاران ندارد.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : دوشنبه 3 آبان 1395 | 02:33 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
یکی از شرکت‌های بزرگ ساخت تجهیزات مدرن برای صنعت زنبورداری، از توسعه خط تولید انبوه این وسایل خبر داد. مدیرعامل بزرگ‌ترین شرکت ساخت تجهیزات زنبورداری، در حاشیه بازدید مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری کشاورزی کشور از واحد تولیدی‌اش در گفت‌وگو با ایانا گفت: بعد از تحقیقات انجام‌شده به این نتیجه رسیدیم که باید با تعامل و مشورت با زنبورداران، تجهیزات مورد نیاز به‌صورت بومی ساخته شود.

حسن سلیمانی با اشاره به اینکه ایران جزو ۱۰ کشور نخست دنیا در تولید عسل و دارای رتبه چهارم در تعداد کندو است، افزود: به خاطر وسعت و گستردگی این کار، لازم بود که تجهیزات و ابزارهای پرکاربرد در این صنعت، به‌گونه‌ای با شرایط اقلیمی و حال و هوای منطقه‌ای وفق داشته باشد؛ بنابراین باید چنین وسایلی در داخل کشور تولید می‌شد.

وی خاطرنشان کرد: زنبورداران تنها باید به فکر تولید و فروش محصولات خود باشند و نباید دغدغه نداشتن ابزار کیفی، آنها را از وظیفه اصلی‌شان منحرف کند.

به گفته سلیمانی، قبل از شروع سرمایه‌گذاری در این صنعت، بسیاری از اطرافیان موافق چنین کاری نبودند و این سرمایه‌گذاری را ریسک بزرگی می‌دانستند که نتیجه‌ای جز ضرر در بر نخواهد داشت. به همین دلیل تأسیس خط تولید با هدف واگذاری به افراد دیگر ساخته شد، اما به خاطر استقبال فراوان و باورنکردنی زنبورداران برای خرید ادوات مختلف، ادامه کار توسط سرمایه‌گذار نخست، پیش رفت و بنابراین مسئله واگذاری، دیگر محلی از اعراب نداشت.

مدیرعامل شرکت "هفت‌گوهر" که در زمینه‌های دیگری مانند تولید قطعات خودرو و ابزار کوهنوردی نیز فعال است، ادامه داد: هیچ بخشی به اندازه صنعت زنبورداری برای من جذاب نبوده است و در حال حاضر که تولید و طراحی‌های این شرکت هنوز به حد نهایی خود نرسیده، سفارشات بسیاری را دریافت کرده‌ایم.

وی یکی از اهداف خود را افزایش تولید ژل رویال دانست و تصریح کرد: در همان جلسات اولیه‌ای که مبحث تولید این ژل مطرح بود، این شرکت برای ساخت ادوات مورد نیاز این محصول، تعهد داد و امروز به تعهد خود عمل کرده است.

سلیمانی یادآور شد: استفاده از پلاستیک‌های مخصوص صنایع غذایی معروف به پلی‌پروپیلن، نه‌تنها صرفه‌جویی در استفاده از چوب است، بلکه مدیریت در دمای داخل کندو را آسان‌تر کرده و به‌عنوان یک عایق حرارتی عمل می‌کند. البته در ابتدای کار، زنبورداران از خرید امتناع می‌کردند، اما بعد از مدتی که با مزایای آن آشنا شدند، سفارشات بالا گرفت؛ به طوری که اگرچه هدف ما در اوایل کار، تولید پنج درصد تجهیزات مورد نیاز بازار بود، اکنون می‌توانیم کل نیاز را تأمین کنیم.

به گفته وی، افزایش گرمای زمین، شرایط را برای زنبورها سخت‌تر می‌کند؛ بنابراین باید به فکر ساخت کندوهایی بود که بتواند مانند عایقی در برابر این حرارت، مقاومت کرده و تنش دمایی را از این حشرات ارزشمند، دور کند.

این کارآفرین تأکید کرد: اگرچه حجم سرمایه‌گذاری برای این منظور حدود ۱۲ میلیارد تومان است، اما تاکنون از هیچ بانکی موفق به دریافت تسهیلات نشده‌ایم.

سلیمانی در پایان دلیل ناموفق بودن دریافت تسهیلات را تمایل نداشتن بانک‌ها برای سرمایه‌گذاری در این صنعت عنوان کرد و اظهار داشت: بانک‌ها بیشتر نسبت به پروژه‌هایی مانند ساخت و ساز و خرید و فروش ملک تمایل نشان می‌دهند و صنایعی مثل زنبورداری برای‌شان جذابیتی ندارد.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : یکشنبه 2 آبان 1395 | 03:01 ب.ظ | نویسنده : | نظرات
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما،معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: بسیاری از زنبورداران مهاجر و بومی مستقر درطبیعت وکوهستانهای چهارمحال وبختیاری بافرارسیدن فصل سرما کوچ خودرا به مناطق گرمسیری آغاز کرده اند.
فرجی گفت : زنبورداران به استانهای خوزستان، فارس ، بوشهروکهگیلویه و بویراحمد مهاجرت می کنند. وی افزود : ازبهارامسال 95 هزار کندوی مدرن ، 105هزار کندوی بومی و100 هزار کندوی مهاجر در این استان برای تولید عسل و گرده افشانی مستقر شدند. هم اکنون 1300 نفردرحرفه زنبورداری در چهارمحال و بختیاری فعالیت  می کنند.طبقه بندی: اخبار و اطلاع رسانی،

تاریخ : شنبه 1 آبان 1395 | 02:13 ب.ظ | نویسنده : | نظرات